StanerraPřed 40 lety, 4. května 1978, se v irském Moyglare Stud narodila ryzka Stanerra (Guillaume Tell - Lady Aureola, Aureole), klisna, která vešla v roce 1983 do historie jako první v Evropě trénovaný kůň, který zvítězil ve vrcholu japonské sezóny Japan Cupu.


Stanerra jako dvouletá neběhala a ve třech letech absolvovala pouhé dva starty, z nichž jeden proměnila ve vítězství. Ve čtyřech letech se ale záhy propracovala mezi elitu. Začalo to třetím místem za hřebci v Hardwicke Stakes, následovalo druhé místo za Time Charter v Sun Chariot Stakes a na závěr byla poslána do Japonska, aby reprezentovala Irsko v druhém ročníku Japan Cupu. Tam zaběhla asi nejlepší výkon sezóny, ale stačil jen na čtvrté místo za Half Iced, All Along a April Run, délku a půl od vítěze.

V pěti letech vyzrála ve hvězdu první velikosti což demonstrovala především na slavném Royal Ascotu, kde nejprve vyhrála Prince of Wales's Stakes a o tři dny později Hardwicke Stakes na 2400 metrů, v nichž časem 2:26,95 vytvořila nový traťový rekord. Po šestém místě v Prix de l'Arc de Triomphe vyrazila opět do Japonska a druhý výlet do země vycházejícího slunce znamenal excelentní triumf před zraky 80 tisíc diváků. V tréninku zůstala i následující rok, ale po sérii drobných zranění vyběhla jen jednou a bez úspěchu.

V chovu se jí nedařilo - v pětice startovavších potomků jen jediný dokázal zvítězit a ani její dcery nedaly v chovu potomka, který by alespoň vzdáleně připomínal jejich bábu. (miv) 
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking