Archer fredJednou z nejpozoruhodnějších postav celé historie dostihového sportu bezesporu byl žokej Fred Archer.

Frederick James Archer, jak znělo celé žokejovo jméno, se narodil 11.1.1857 v Cheltenhamu jako syn Williama Archera, vítěze Grand National v sedle Little Charlie v roce 1858. V jedenácti byl dán do učení k trenéru Mathewu Dawsonovi, v roce 1874, tedy ve svých 17 letech, vyhrál první klasický dostih 2000 Guineas v sedle Atlantica pro stěžejního majitele trenéra Dawsona Lorda Falmoutha.

Spojenectví Archer/Dawson/Falmouth patřilo k nejúspěšnějším v celém britském turfu a více jak polovinu ze svých 21 anglických klasických vítězství dosáhl Archer právě v sedle některého z lordových koní, trénovaných Dawsonem. Nejlepší žokej tehdejšího turfu zvítězil ve 2748 dostizích a 13x se stal šampiónem žokejů. Byl v sedle celé řady šampiónů, podle dobových pamětníků patřila k jeho nejlepším výkonům jízda v Epsom derby v roce 1880, která zajistila triumf skvělému Bend Orovi.

Přes všechny úspěchy na dráze se mu v osobním životě štěstí vyhýbalo natolik, že jej dovedlo až k nečekanému konci. Neustálý souboj s váhou, který vyplýval z jeho vysoké postavy, a především tragická rodinná událost, kdy mu po narození dítěte zemřela žena Helen Rose, Dawsonova neteř, stály za Archerovým rozhodnutím stisknout spoušť proti sobě namířené pistoli 8. listopadu 1886 ve věku 29 let.

Archer v sedle

Fred Archer v sedle Iroquoise, s nímž vyhrál Epsom Derby i Saint Leger     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net