epsom derby ilustracniPřed 199 lety, 12. dubna 1817, absolvoval v rámci Craven mítinku v Newmarketu svůj životní debut tehdy tříletý ryák Azor (Selim), reprezentující chov i stáj Johna Payna. Nebyl to nijak úspěšný debut - v Billingbear Stakes, dostihu o 100 guinejí, nepatřil mezi favority a skončil bez umístění.


O měsíc a 10 dní později, 22. května, Azor stanul na startu Epsom Derby. Nebylo překvapením, že odskakoval v kurzu 50:1, zvláště když favoritem dostihu byl jeho tréninkový kolega The Student, taktéž trénovaný Robertem Robsonem. Proto když se Azor  krátce po startu ujal vedení, považovali jej všichni za The Studentova vodiče. A to navzdory skutečnosti, že v průběhu dostihu jeho náskok před zbytkem pole narůstal. V cílové rovince jeho náskok sice soupeři, vedení dalším 50:1 outsiderem Young Wizard, stáhli, ale zcela zlikvidovat jej nezvládli a Azor navzdory všem předpokladům derby vyhrál. Ve své době byl dokonce považovaný za nejpřekvapivějšího vítěze dostihu, který se stal mustrem pro modré stuhy takřka po celém světě. Po trimdu v Epsomu vyhrál jen jediný dostih - v Newmarketu během červencového mítinku získal 200 guineji dotované Sweepstakes poté, co oba soupeři byli z dostihu staženi a Azor vyhrál stylem walk-over. Na podzim se střetnul se staršími, respektive v 200 gns matchi s pětiletým Anticipation na 2000 metrů. Ačkoliv dostával více jak 11 kilogramovou úlevu oproti staršímu soupeři, odešel od něj poražen. O dva dny později finišoval na druhém místě v dvoumílové Toen Plate za Fitz-Orville.

Od této porážky se již na dráze neukázal a na sklonku roku 1817 byl nabídnut nna dražbě jako potencionální plemeník. Jeho další osud je otazníkem - anglická plemenná kniha uvádí, že byl exportován do Vídně, hlavního města tehdejšího Rakouského císařství. Tak však jeho stopy končí a případné působení v tehdejším rakouském chovu je alespoň pro nás zahaleno rouškou tajemství.  (miv)

         Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking