Před 24 lety, 7. dubna 1994, zemřel na rakovinu slinivky břišní ve věku 67 let majitel a chovatel Robert Sangster, jedna z nejvýraznějších postav světového turfu, muž, který měrou, jakou v novodobé historii turfu málokdo vyroval, ovlivnil dostihové a především chovatelské dění této planety.

 
Rodák z Liverpoolu proslul nejen jako majitel a chovatel, jehož koně vyhráli 27 evropských klasických dostihů a více než 100 Gr.1 dostihů včetně dvou úspěchů v Epsom Derby (1977 - The Minstrel, 1982 - Golden Fleece) a který ve spolupráci s legendárním trenérem Vincentem O'Brienem vytvořili svého času neporazitelnou dvojici, ale hlavně jako strůjce nejsilnější evropské chovatelské operace jménem Coolmore.

Sangster v 70. a 80. letech čile nakupoval na výběrových amerických dražbách ročky elitních rodokmenů, z nichž ty úspěšné po kariéře za multimiliónové částky prodával skrze vytvořené syndikáty zpět americkým chovatelům, později své šampióny nechával v Irsku, čímž položil základ Coolmoru. Jeho víra v Northern Dancerovu krev výrazně pomohla vítězi Kentucky Derby v jeho nástupu k moci a rozšíření jeho krve v Evropě, úspěchy jeho synů vedené Sadler's Wellsem následně pomohly k růstu i samotnému Coolmoru. Plnokrevný byznys ovlivnil ještě jednou zásadní věcí - pendlováním evropských plemeníků do Austrálie. Dnes běžná záležitost, s níž přišel právě Sangster, povýšila australský chov na světovou úroveň, takovou, že dnes již hřebci neputují jen směrem ze severní polokoule na jižní, ale přední australští plemeníci dnes často směřují posílit evropské či americké hřebčíny. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking