Danzig2Před 41 lety, 12. února 1977, se na Derry Meeting Farm v chovu Williama S. Farishe III narodil klisně Pas de Nom (Admiral's Voyage) hnědák po Northern Dancerovi, posléze pojmenovaný Danzig. Hřebec, z něhož vyrostl jeden z nejvlivnějších plemeníků a také jeden z nejúspěšnějších plemeníků bez blactype vítězství v celé historii chovu plnokrevníka.


Hřebce koupil v roce 1978 na dražbě ročků v Saratoze polský emigrant Henryk de Kwiatkowski a pojmenoval jej Danzig, což byl původní německý název a dnes anglický název pro polský přístav Gdaňsk. Investice se ze začátku nezdála příliš úspěšná, protože ač hřebec hned první start proměnil ve vítězství a vyhrál i dva následující (za což jeho majitel dohromady vyinkasoval 32.400 $), v další kariéře mu zabránily problémy s kolenem. Dostal však příležitost v chovu tehdejší americké jedničky - na Claiborne Farm, kde hned v úvodním ročníku měl vítěze Breeders' Cup Juvenile Chief's Crown, dalšího milionáře Stephan's Odysssey, Gr.1 vítěze druhého v Kentucky Derby a Belmont Stakes či Gr.1 vítězku Contredance. Skvělý start mu přihrál výborné matky a Danzigova prestiž vystoupala až ke hvězdám. Třikrát se stal šampiónem plemeníků v USA, jeho vliv se ale rychle rozšířil i za hranice Spojených států a Danzig byl svého času jedním z nejlákavejších amerických plemeníků mezi evropskými kupci, nakupujícícmi ročky na amerických dražbách. 

Výčet úspěchů jeho potomků by vydal na knihu, a tak zveřejněme jen pár čísel. Ačkoliv dal "jen" 1099 potomků, kteří dosáhli dostihového věku, 198 z nich, tedy přes 18% (!!!), dokázalo zvítězit v blacktype dostihu. Jeho potomci vyběhali po přepočtu 115 miliónů dolarů, jeho Average Earning Index činí 3,93.

Ještě podstatně důležitější než jeho vlastní výsledky v chovu ale jsou výsledky jeho potomků v hřebčínech. Jeho syn Danehill se stal historicky prvním plemeníkem, který překonal hranici 300 potomků - blacktype vítězů a založil linii, která patří dnes k nejúspěšnějším. Totéž se podařilo i dalšímu synovi Danziga Green Desertovi, jehož linie je mimořádně silná především v Evropě, ale podobně jako Danehillova dostává též celosvětový rozměr. Vedle nich dalších pět desítek Danzigových synů dalo v chovu Gr.1 vítěze.

Prost Danzigova vlivu nemohl zůstat ani český chov. V něm působili dva jeho synové - Asaasy, který stál dvě sezóny na Xaverově na konci minulého století, a pak Suteki Shinsukekun, který donedávna působil v chovu Hřebčína Střelice, ale ani jeden po sobě nezanechal výraznější stopu, byť ten první měl příležitost k ovlivnění našeho turfu velmi malou. K Danzigově linii patří dva ze současných českých plemeníků - Blue Coral, který je vnukem Danzigovy první hvězdy hřebce Chief's Crown, a letos debutující Dux Scholar, který reprezentuje větev Green Deserta. V minulosti u nás stáli též Desert Track (Green Desert), Darsalam (Desert King), Next Desert (Desert Style), Sharpour (Desert Sun), Abbashiva (Tiger Hill), Alaska River (Anabaa), Bobinski (Polish Precedent), Brusco (Rock of Gibraltar), Deserve (Green Desert), Four Star General (Danehill Dancer), Rockhill (Rock of Gibraltar) či Rol'Over Beethoven (Mozart). (miv)

    

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking