BellerPřed 43 lety, 8. února 1975, se v sovětském hřebčíně Labinskij narodil hnědák Beller (Le Loup Garou), který o tři roky později triumfoval v Československém derby a s výherní kvótou 770:10 je dodnes nejpřekvapivějším vítězem celé historie naší modré stuhy.


Beller jako dvouletý běhal v Sovětském Svazu, kde ze 4 startů vytěžil jedno druhé místo a vydělal 99 balů. Pokud Vás zaráží neznámá měna, tak vězte, že baly byla speciální v tehdejším SSSR používaná "dostihová" měna.

Poté byl importován do Českoslvoenska, kde jako zástupce tehdy ještě takřka neznámé stáje JZD Slušovice, připravován Františkem Heldem, běhal až do šesti let. Během tří českých sezón absolvoval jen 13 startů, z toho 8 jako tříletý, kdy vyhrál Cenu Alagu ve Velké Chuchli na 2200 metrů, ale kdy především šokoval chuchelské publikum lehkým vítězstvím v Československém derby, ve kterém jej vedl tehdy začínající jezdec Milan Klučka. Vedle překvapivého derby triumfu bylo jeho největším úspěchem třetí místo v Ceně mítinku.

Ve čtyřech letech přešel do překážkového provozu, ale startoval jen dvakrát a peníze získal pouze za čtvrté místo v proutěnkách ve Vizovicích. V pěti letech neběhal, na dráhu se vrátil v roce 1981 (to už v péči Václava Chaloupky), ale v žádném ze tří startů se neumístil.

Beller byl synem v Sovětském Svazu nepříliš úspěšného plemeníka Le Loup Garou (Prince Bio), který přišel do Sovětského svazu z Francie, kde zvítězil v Criterium de Saint-Cloud a Prix du Cadran, skončil druhý v Grand Prix de Paris, Prix Greffulhe či Prix Noailles, a také třetí v Ascot Gold Cupu a Prix de l'Arc de Triomphe (za Saint Crespin a Midnight Sun) a kde též krátce působil v chovu. Do Československa byla vedle Bellera importovaná též Eliona, která v Bellerově derby obsadila druhé místo a následně skončila druhá i v Memoriálu Bohumila Tichoty (dnešní Oaks), a tak českoslovenští chovatelé tehdy projevili o Le Loup Garou zájem, k angažování však nedošlo.

Šanci v chovu ale dostal samotný Beller, který byl oficiálně zařazen do chovu v roce 1986, 5 let po ukončení dostihové kariéry. Tehdy prosákávaly ze Slušovic zprávy, že Beller je ve skutečnosti otcem Creace (Sirano), narozené v roce 1981, mezinárodní vítězky, která zvítězila v Ceně Hřebčína Napajedla a doběhla druhá v Oaks. Dnes už nezjistíme, jak to tehdy skutečně bylo, Beller však v chovu navzdory poměrně slušně šanci dal jen Skeleta, vítěze dvou jedničkových dostihů a čtvrtou z Ceny zimní královny Atlantu. V roce 1988 dokonce připouštěl aniž by slušovičtí požádali o licenci a hřebec tehdy dostal celou řadu zajímavých klisen jako byly Boldissima (Bold Lad), Brazilia (Ballad Rock), Buksi (Artist), pozdější matka Divé Báry Domcette (Dom Racine), matka derbyvítěze Doxe Dóza (Hviezdar), Friedensfee (Athenagoras), Ike's Mistress (Master Derby), Kitale (Kampala), Saavedra (Sweet Revenge), matka pozdějšího Koně roku v Polsku Zagary Zana (Seal) a další. Hříbata narozená z tohoto připouštění nebyla registrována. A jen tak na doplnění - Creace nebyla jeho partnerkou nikdy. (miv)     

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking