Nelson13. ledna roku 1978 se v Hřebčíně Napajedla narodil tmavý hnědák Nelson, vítěz Ceny zimního favorita a Českého derby, který krátce působil i jako plemeník.

Syn Wiesenklleho dcery Ninive a Nasrullahova vnuka Tunyho (Zucchero) byl úspěšným produktem tehdejší výměny chovných klisen mezi hřebčíny socialistických států za účelem jejich připuštění v zahraničí stojícími hřebci. Polským chovem získaný a posléze do NDR pronajatý Tuny sice neoplýval zrovna přívětivou povahou, v chovu dal ale řadu šampiónů včetně hřebce Tauchsporta (později otce Registany), jehož dcera Freda společně s Nelsonem ovládla klasické zkoušky sezóny 1981.

Ale vraťme se k Nelsonovi. Toho umístil napajedelský hřebčín k trenéru Jaroslavu Maškovi, kde hned od počátku vynikal. Snadno vyhrál cenu Sedmičky, zahajovací dostih dvouletých a po čtvrtém místě ve dvojkové Ceně Deux pour Centa opanoval i Cenu zimního favorita.

Nelson rozhodně nebyl z nejtvrdších plnokrevníků, stále laboroval s předníma nohama, přesto ve třech letech po zklamání ve Velké jarní ceně a třetím místě ve Velké červnové dokázal porazit stájovou kolegyni Lucinku a vyhrát Československé derby. Ta mu porážku vrátila v ceně mítinku, na samotném Mezinárním mítinku v Praze hřebec propadl a do konce roku už se na dráze neukázal.

V tréninku zůstal i následující sezónu, ale pro zdravotní problémy nevyběhl, v pěti letech startoval dvakrát, ale ani jednou se neumístil.

V roce 1984 zahájil kariéru plemeníka ve Státním statku Nové město pod Smrkem, ale ještě tentýž rok uhynul, zanechaje po sobě pouhých 5 potomků. Byla to škoda, protože dva z nich (Versonka a Vikona) se umístili v dostizích I.kategorie, Vikona se později jako matka blýskla produkcí úspěšného vytrvalce Valesana. 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net