cobbet cheltenhamZatímco včerejší kalendárium vzpomnělo českého odchovance, který byl 16. dubna před 10 lety vydražen v Cheltenhamu za 3,23 miliónu korun, i dnešní díl historických ohlédnutí zůstane na nejslavnějším anglickém překážkovém závodišti a opět se v hlavní roli představí kůň českého chovu.


Před 15 lety, 17. dubna 2003, na něm dosáhl svého prvního anglického vítězství ve steeplechase český odchovanec COBBET, syn kdysi z Maďarska k nám pronajatého plemeníka irského chovu Favoured Nations (Law Society) a někdejší hvězdy československého turfu, mezinárodní vítězky Creace (Sirano). Cobbet, oficiálně pocházející z chovu společnosti Halpig s.r.o., ale narozený a odchovaný u dr. Eduarda Kubíčka, tehdy v Cheltenhamu zvítězil v Nicholson Holman Cup Handicap Chase, steeeplechase Class C na 2 míle a 1/2 furlongu a za toto vítězství inkasoval jeho majitel 12.760 liber. Pro Cobbeta to sice bylo první vítězství ve steeplechase, nikoliv však poslední, navíc ještě před ním vyhrál v Anglii troje proutěnky. Celkem na britských ostrovech startoval ve 37 překážkových dostizích, 7 z nich vyhrál, 7x doběhl druhý a získal i stejný počet třetích míst. Jeho tamní výdělek činí velice slušných 74 tisíc liber. 

Cobbet se do Anglie dostal z Polska, kde patřil k předním koním svého ročníku, o čemž svědčí například třetí místo v Nagrodě Dziennika Zycie Warszawy (L) či čtvrté místo v Nagrodě Pink Pearla (L). Doběhl též na pátém místě (ze 6 startujících) v tamním Saint Leger Gd2), které vyhrál pozdější Gd1 vítěz v Cheltenhamu (viz starší kalendárium) Galileo (Jape) a druhý skončil Almanzor (Jape), též později elitní překážkový kůň (viz starší kalendárium). V Polsku si jej vybral, stejně jako výše zmíněného Galilea, trenér Tom George a i jeho úspěchy byly inspirací pro další nákupy anglických trenérů v Polsku. (miv)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking