Před 19 lety, 2. srpna 1999, uhynul v Japonsku na zástavu srdce Dancing Brave (Lyphard), jedna z nejvýraznějších osobností světového turfu 80. let minulého století a později, ač se zpočátku tak neukazoval, i velmi úspěšný plemeník a otec vítěze Epsom derby.


Jako ročka jej v Kentucky za 200.000 dolarů zakoupil James Delahooke pro Khalida Abdullaha a hřebec se stěhoval do Anglie k trenéru Guy Harwoodovi, kde začala jeho úctyhodná kariéra. Hřebec vyhrál oba dva starty jako dvouletý, ve třech letech pak postupně Craven Stakes a 2000 Guineas. V Epsom Derby, navzdory fantastickému finiši, nestihl vedoucího Shahrastani a doběhl druhý, porážku mu však Dancing Brave vrátil v King George VI and Queen Elizabeth Stakes. Ještě před tím si vyzkoušel třídu proti starším v Eclipse Stakes, které ovládl ve velkém stylu a o 4 délky vyhrál před Trillion.


Po desetidélkovém vítězství v Select Stakes v Goodwoodu se vydal přes Kanál do Francie na Prix de l’Arc de Triomphe. Ten díky němu vstoupil do historie a finiš, jaký zde Dancing Brave předvedl, patří do pomyslného Zlatého fondu nejlepších dostihových výkonů. Pak už absolvoval jen jediný start - v Santa Anitě v Breeders’ Cup Turf, ale evropskou formu zde nepředvedl a skončil čtvrtý.


Khalid Abdullah, ač si na hřebci nechal podíl, hřebce syndikalizoval a ten poté odešel na Dalham Hall Stud. Začínal s poplatkem 120.000 liber, sice o pět tisíc menším, než jaký Khalid Abdullah stanovil jako startovací pro Frankela, ale pokud vezmeme v úvahu inflaci a především tehdejší sílu britské měny (bylo to ještě před útokem George Sorose), byl v reálu podstatně dražší.

Start v chovu byl ale velikým zklamáním. V prvním ročníku měl Dancing Brave jen vítězku Silken Glider Stakes Glowing Ardour a  listed vítězku Mohican Girl, kolekci blacktype vítězů později rozšířil ještě valach Zabar. Po první připouštěcí sezóně navíc Dancing Brave vážně onemocněl, což mohlo ovlivnit výsledky jeho druhého, o něco méně početného ročníku, který též zůstal daleko za očekáváním. Poté, co první dva ročníky přinesly podílníkům hřebce nemalé zklamání, přišla v roce 1991 nabídka z Japonska od Japan racing Association a hřebec se stěhoval Japan Bloodstock Breeders Association stallion station in Shizunai na ostrově Hokkaido. A v rámci podpory tamních menších chovatelů připouštěl hřebec, za kterého v poslední evropské sezóně Dalham Hall účtoval 80 tisíc liber, po přepočtu za necelých 10 tisíc!

V době, kdy už Dancing Brave stál v Japonsku, přišel na dráhu jeho třetí ročník, který naprosto změnil pohled na tohoto plemeníka. Vítěz Epsom Derby a Irish Derby Commander in Chief, vítěz Derby Italiano a druhý z Prix de l’Arc de Triomphe (za Urban Sea) White Muzzle, vítězka Irish Oaks Wemyss Bight, další Gr.1 vítězka Ivanka, pro kterou kariéra i život předčasně skončily, když si zlomila nohu v tréninku či vítěz Prix Hocquart (Gr.2) Regency - ti společně katapultovali Dancing Brave na druhé místo v ostrovním šampionátu plemeníků hned za Sadler’s Wellse. Jejich výsledky ale už přinášely radost a vzrušení především japonským chovatelům, zvláště poté, co do Japonska odešli i Commander in Chief a White Muzzle.

V Japonsku, kde v době příchodu Dancing Brave i jeho synů právě začala vycházet hvězda Sunday Silence, se z uvedené trojice nejlépe uplatnil White Muzzle, mj. otec vítěze Japan Cup Dirt (Gr.1) Nihonpiro Ours, vítěze Tenno Sho (Spring) (Gr.1) Ingrandire nebo Shadow Gate, který zvítězil v International Cupu (Gr.1). Linii v Japonsku dokázal Dancing Brave úspěšně prodloužit díky svému synovi King Halo

V Evropě odchodem samotného Dancing Brave i obou jeho nejlepších synů paternitní linie zanikla, ale dnes je to právě evropský chov, díky němuž se Dancing Brave objevuje, a to stále častěji, v rodokmenech black type vítězů. Jeho vliv se posunul do III. generace i dál, ale v těchto pozicích jej najdeme v rodokmenech více jak tisícovky black type koní!  Z velké části se o to zasloužili dva mimořádně úspěšní plemeníci - Oasis Dream a Dubawi, z nichž první je synem Dancing Bravovy dcery Hope, bábou druhého je Dancing Bravova dcera Jawaher.

Dancing Braveovu krev najdeme i u nás. V chovu centra Darhorse působící Majestic Missile, mt. otec trojnásobného šampióna českých sprinterů a dnes už plemeníka Mikeshe, je synem jeho dcery Tshusick, v Darhorse letos v chovu debutoval také Dux Scholar, syn Oasis Dreama. (miv)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking