ChampionPřed 218 lety, 29. května 1800, se v Epsomu běžel 21. ročník dostihu, který během své dlouhé historie ovlivnil dostihový sport jako žádný jiný dostih na světě. Na začátku 19. stoletá jeho věhlas ještě takový nebyl, ani nemohl být, ale přesto i tento ročník vstoupil do historie.


Prosadil se v něm hřebec Champion, syn plemeníka Pot8o'se (Eclipse) a klisny Huncamunca (Highflyer) s příhodným jménem Champion. Nebylo to žádné překvapení, Champion odskakoval jako favorit třináctihlavého pole v kurzu 4:5, překvapením spíše bylo, že Epsom Derby bylo prvním dostihem, který ve své kariéře absolvoval.

Nedostatek zkušeností mu ale nevadil, zvítězil navíc ve velkém stylu a anglický turf měl rázem nového "champióna". Po Epsom Derby uspěl i v Saint Leger a v dalších 4 dostizích během kariéry, čítající 10 startů. V chovu v Irsku se příliš neprosadil, ale jedna z jeho dcer Champion Mare založila dodnes fungující a úspěšnou rodinu, k níž mj. náleží napříkla vítězka Irish Oaks 2008 Moonstone (Dalakhani), matka druhého z předloňského ročníku Epsom Derby US Army Rangera (Galileo) či letošního vítěze Ballysax Stakes (Gr.3) Nelsona (Frankel), který se o úspěch v anglické modré stuze bude pokoušet tuto sobotu. Rodina zavítala i do našeho chovu a to díky z Francie importované Mini Perle (Azimut), vítězce Ceny Arcara (I.k.) a druhé z Jarní ceny klisen (Gd3), která v chovu Ekofarmy Rybár dala vítěze Ceny zimního favorita (NL) a šampióna dvouletých hřebců Miriska (Security Risk). (miv)
         Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking