olomouc1Před 42 lety, 4. července 1976, se konal poslední dostihový den na dráze v Olomouci - Lazcích. Dnem, během něhož se odběhlo 8 dostihů a v hlavním triumfoval pozdější vítěz Velké pardubické Václav s Václavem Chaloupkou v sedle, se uzavřela půl století dlouhá historie olomouckého závodiště.

Olomoucké závodiště začínalo jako dráha, kde se neběhalo o peněžité ceny a kde byly k vidění dnes už téměř neznámé koňské disciplíny. K těm patřil v zimním období třeba skijöring organizovaný na přilehlých lukách, konaly se tam i klusácké dostihy se saněmi, které táhly lyžaře, ba dokonce i závody lyžařů tažených nikoliv koňmi, ale jezdci na motorkách.

olomouc
V Olomouci se konaly i klusácké dostihy

V 50. letech se organizace olomouckých dostihů ujal tamní Státní statek a areál závodiště sloužil i k tréninku jeho koní. Jako většina drah v té doby i Olomouc připravovala pestré dostihové dny složené z rovinových, překážkových i klusáckých dostihů. Jak kdysi vzpomínal Kamil Mašek, podařilo se mu v jednom dni v Olomouci vyhrát ve všech třech disciplínách - na rovině, v proutěnkách i v sulce.

Pozemky, na kterých závodiště stálo, patřily městu Olomouc a postupně jich byla část zastavěna. V nedávné době se ale koně, byť již nikoliv dostihoví, na místo někdejšího závodiště vrátili. Za 110 miliónu korun zde byl vybudován jezdecký areál Equine Sport Center, který se na svých internetových stránkách pyšní tím, že je nejmodernějším jezdeckým areálem v České republice. (miv)