lord stanleyPřed 143 lety, 4. dubna 1865, se v Londýně narodil britský voják, politik Konzervativců, diplomat a především dostihový majitel Edward George Villiers Stanley, pozdější 17. lord z Derby, v jehož barvách běhali jedni z nejslavnějších koní dostihové historie.


Lord Derby odchoval či vlastnil (mnohdy obojí) vítěze 20 anglických klasických dostihů, z některých z nich se posléze stali nejvlivnější koně v Plemenné knize. K nim zcela jistě patřil Hyperion (Gainsborough), vítěz Epsom Derby a Saint Leger v roce 1933, který reprezentoval lordův chov, stejně jako jeho matka Selene, vítězka Park Hill Stakes. Dalším z velikánů, kteří prošli jeho stájí, byl vítěz Saint Leger z roku 1910 Swynford, elementární plemeník historie a otec zakladatele nové dynastie Blandforda, neméně klíčovou roli v rozvoji anglického plnokrevníka sehrál další z lordových odchovanců Fairway (Phalaris), vítěz Champion Stakes či Eclipse Stakes, o vlivu jeho bratra Pharose, Nearcova otce, na světový chov není třeba se rozepisovat.

17. lord Derby vedl 7x britský šampionát majitelů, 10x stanul v čele tamních chovatelů a historici John Randall a Tony Morris jej označili za muže, který nejvýraznějši ovlivnil dostihové dění 20. století. Zemřel 4. února 1948. (miv)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking