ShergarŽe ani svět dostihových koní není imunní vůči únosům a vydírání ukázal 8.únor 1983. Tehdy byl z irského Aga Khanova hřebčína Ballymanny unesen vítěz anglického a irského derby hřebec Shergar.

Skupina únosců požadovala za hřebce výkupné ve výši 2 milióny liber. Nedočkala se ho. Jednak Aga Khan sám nechtěl ustoupit tlaku únosců, ale i kdyby chtěl - hřebec již nepatřil plně jemu, ale syndikátu majitelů. Aga Khan prodal 34 podílů na hřebci - každý po 250000 liber - a nechal si jen 6.

Únosci byli později označeni za členy speciální jednotky IRA, jejímž cílem bylo únosy získávat prostředky pro operace své nechvalně známé mateřské organizace. Shergar byl jejich prvním případem, ovšem nepřipravili se na něj příliš dobře. Netušili, že hřebec není majetkem Aga Khana a tudíž jednání o výkupném se skupinou majitelů budou mnohem složitější, překvapil je i hřebcův temperament.

Jak skončil, to se nikdy nedokázalo plně prokázat. Objevily se zprávy o nálezu ostatků, u nichž se předpokládalo, že by mohly patřit Shergarovi, potvrzeno však nebylo nic. Čtvrtý den po hřebcově zmizení se únosci ozvali naposledy. V té době byl možná již Shergar po smrti. Jak uvedl Guardian podle informací Sean O’Callaghana, informátora IRA, byl hřebec zřejmě zabit několik hodin po únosu. "Jeden z únosců mi vyprávěl, že hřebce zabili krátce po únosu. Neuměli se o něj postarat, hřebec se v přepravním boxe zranil a únosci se rozhodli jej zabít." Tak smutně skončil příběh koně, který uchvátil diváky v Epsomu desetidélkovým triumfem v nejslavnějším dostihu světa.

Fotogalerie irského Independentu k 30. výročí Shergarova únosu

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net