kento9. února 1974 se v Drůbežnictví Xaverov (pod tento podnik kdysi patřil xaverovský hřebčín) narodil maďarským rodičům Isztopirinovi a Körisbogár syn Kento, dvojnásobný klasický vítěz a Kůň roku 1977.

Hnědák Kento přišel do k trenéru Šatrovi do Velké Chuchle z Brna, kam tehdy dával Xaverov na odchov svá hříbata, a už od prvních krůčků patřil ke koním, u nichž zasvěcení věřili ve velkou budoucnost. Trenér Šatra mu ale přes slibné výkony v tréninku naordinoval první start až na konec září. Pup, jak se mu ve stáji říkalo, splnil úkol podle očekávání - úvodní start proměnil ve vítězství a po čtvrtém místě v Ceně Deux pour Centa vyhrál Cenu zimního favorita.

Přezimoval tedy jako favorit Československého derby a na jaře následujícího roku běhal tak, jak se na favorita modré stuhy sluší. Vyhrál Cenu tříletých hřebců, Velkou jarní cenu i Velkou červnovou cenu. V derby však prohrál s Bohatierem, kterému ale hned v následujícím startu v Ceně mítinku porážku oplatil. Na mezinárodním mítinku získal třetí místo v Ceně hřebčína Voschod (v Ceně Budapešti se neumístil), v Chuchli poté opanoval Saint Leger a po sezóně zvolen Koněm roku.

Ve čtyřech letech vyhrál Velkou květnovou cenu, ale to bylo jeho poslední vítězství, poté šel s formou dolů a na ýsledky z úvodních dvou sezón nenavázal ani jako pětiletý.

Po sezóně 1979 odešel do chovu, kde si na nedostatek partnerek rozhodně nemohl stěžovat. Dodnes zřejmě drží český rekord, když v roce 1984 připustil, i jako náhrada za uhynulého kolegu, 77 plnokrevných klisen.

Přesto jeho vliv na domácí chov byl minimální - z nejúspěšnějších potomků jmenujme Marokena, Markýze, Nikaiu nebo Cvrčka, což byli vítězové dostihů I. kategorie, žádný však nepatřil k nejužší špičce svého ročníku.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net