Před 83 lety, 23. října roku 1936 se narodil a v plné vitalitě se požehnaného věku dožívá Ing. Jan Vaňourek, jedna z klíčových postav moderní historie českého a československého turfu, první sekretář polistopadového Jockey Clubu, tehdy ještě Unie československého turfu, kterou pomáhal zakládat.


Rodák ze Zábřehu na Moravě pracoval po absolvování Vysoké školy zemědělské v Brně v Hřebčíně Tlumačov, později byl hlavním zootechnikem v našem nejvýznamnějším chovu anglického plnokrevníka v Hřebčíně Napajedla. Na začátku 80. let přešel na Generální ředitelství tehdejších Plemenářských podniků, kde stál v čele sekce věnované chovu koní.

Klíčová pro současný turf byla jeho funkce sekretáře Unie československého turfu (v roce 1993 přejmenované na Jockey Club ČR), kterou po listopadu pomáhal zakládat a která postupně převzala pravomoce bývalého Státního závodiště Praha. Měl a má lví podíl na nastavení administrativně organizačních pravidel, jimiž se náš turf dodnes řídí a jejich harmonizaci s mezinárodními standardy od sestavení a vydání nového Dostihového řádu až po uznání naší Plemenné knihy, které během svého působení v čele sekretariátu Jockey Clubu inicioval. Především díky jeho činnosti byl Jockey Club v roce 1993 přijat za řádného člena IFHA, mezinárodní federace dostihových autorit, jejímž členem dodnes zůstal.

Ženatý Jan Vaňourek je otcem dvou synů, Aleš i Jan dříve působili jako trenéři, Jan dnes působí jako předseda Dostihových komisí. Jan Vaňourek dnes tráví zasloužený odpočinek na rodinném statku v Kosově, který jeho předci vlastnili již od roku 1635. (miv)

Odkaz: Paměť národa
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking