Con AmoreV historii našeho chovu to je jedno z nejvýznamnějších dat. Před 116 lety, přesně 26. června 1904, se napajedelskému odchovanci ryzákovi Con Amore (Matchbox) podařilo uspět v Deutsches Derby. Bylo to jen dva roky poté, co německé derby vyhrál jiný tříletek narozený na území České republiky - MacDonald (Chislehurst) z chovu Bedřicha Wagnera.

 
V Napajedlích narozený Con Amore byl jedním z nejlepších koní své doby, který v letech 1903 - 1904 opanoval takřka všechny vrcholy rakouské sezóny od Graf Hugo Henckel Memorialu pro dvouleté až po Austrian Derby. Jeho výlet do Hamburku, kde opanoval německou modrou stuhu, nebyl jediným Con Amorovým startem na německých drahách - k derby se mu podařilo později přidat i úspěch v tamním Saint Leger.

Syn jednoho z nejlepších plemeníků napajedelské historie Matchboxe (St. Simon) si skvělou dostihovou kariérou, čítající 14 vítězství a zisk úctyhodných 427.000 korun, vysloužil místo v boxu pro plemeníky v Napajedlích, kde stál v letech 1907 - 0915. Jeho výsledky v chovu byly průměrné a Napajedla po něm do chovu nezařadila žádnou z jeho dcer. Přesto se jedna z nich zapsala nesmazatelným písmem do análů historie turfu.

V roce 1903, rok před triumfem Con Amore v Německu, koupil Baltazzi od hraběte Hunyadyho tehdy třináctiletou klisnu Wave, dceru do Maďarska z Anglie importovaného vítěze Epsom Derby Doncastera (Stockwell) a taktéž v Anglii narozené Weatherbeaten (Young Melbourne). V Napajedlích ji v roce 1907 připustil právě Con Amorem a z tohoto spojení se o rok později narodila klisna White Clover. Ta patřila k nejúspěšnějším potomkům Baltazziho plemeníka, vyhrála mj. September Stutenpreis, Herbst Stutenpreis či Esterházy Memorial. Pro svůj hřebčín Erdöhat ji koupil známý chovatel plnokrevníka A. Dreher, v jehož chovu dala po v Maďarsku působícím Ossianovi (Le Sagittaire) klisnu Wie So, jejímž prostřednictvím se rodina dostala v roce 1923 do Německa. Tam založila velkou rodinu, která dodnes plodí špičkové koně.

V 70. letech se díky pronájmům vítěze Deutsches Derby Waidwerka (Neckar) a jeho blízkého příbuzného Wiesenklee (Chief) se krev White Clover vrátila na chvíli do Napajedel, dnes však už špičkové hřebce z této rodiny získávají silnější hřebčíny. Posledním velkým esem z rodiny Wie So je loňský vítěz Prix de l'Arc de Triomphe Waldgeist (Galileo), v Deutsches Derny naposledy uspěla před pouhými 9 lety díky Waldpark (Dubawi) a vítěz anglického Saint Leger z roku 2011 Masked Marvel (Montjeu) ukazuje, že její klasické ambice se neomezují jen na německé dostihy. (miv)

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking