Saint AmourZa dva měsíce napíše vrchol naší sezóny tříletých České derby svou jubilejní 100. kapitolu. Historie dosavadních ročníků nabízí celou řadu zajímavých příběhů plných úspěchů, náhod, zklamání i slz. Jeden z nejbizarnějších se odehrál za okupace před 77 lety, kdy 4. července trimfoval v Modré stuze Českomoravské, jak se tehdy derby jmenovalo, francouzský rodák Saint Amour.

 



Nákup od Aga Khana


Ten příběh se začal psát už o dva roky dříve, kdy maďarský mjr. H. Pauly zakoupil ve Francii dva ročky z chovu slavného Aga Khana - tmavého hnědáka Jindamira (Mirza II - Jan Ranee, Grand Parade), mj. polobratra vítězky Queen Mary Stakes Fair Ranee (Pharos), a hnědáka Saint Amour (Mirza II - Sainte Alice, Fiterari).

Jako ranější se ukázal Jindamir, který jako dvouletek vyhrál ve Vídni Nil Desperandum-Rennen o 5 tisíc marek na 1300 metrů a Henckel-Erinnerungsrennen na míli o 10 tisíc marek, navíc finišoval třetí v 30 tisíci marek dotované Austria-Preis na 1300 metrů.

Saint-Amour jako dvouletý nestartoval a svůj debut si odbyl ve třech letech na závodišti v maďarské Megyeru, kde lehce o 2 délky vyhrál Márcinezi díj na 1100 metrů. Vítěznou notu neztratil ani při svém následujícím startu v Áprilisi díj na 1600 metrů, kterou též lehce vyhrál.

Přijedou do Chuchle nebo ne?

Co však bylo podstatné, oba hřebce jejich maďarský majitel přihlásil i do našeho derby, přesněji Modré stuhy Českomoravské. O tom, zda do Chuchle dorazí, ale dlouho nebylo jasno. Tehdejší Dostihový program přinesl 20. června zprávu, že Indamir, který poběží 27. června maďarské derby, do Prahy nepřijede a stáj Mrj. H. Paulyho bude v naší modré stuze zastoupena místo něj snad Saint-Amourem.

Pak však došlo k radikálnímu obratu. Oba koně získala česká stáj Manka, jednoho koupila, druhého si pronajala pouze na start v derby.

Stáj pražského bookmakera

Stáj Manka, která cítila šanci využít slabšího tříletého ročníku a získat úspěch pomocí dvojice importovaných koní, patřila majiteli zasilatelské firmy Hampacherovi. Ten byl ale zároveň spolumajitelem sázkové kanceláře W. Schlagbaum, sídlící v pasáži Černá Růže na Příkopech a pojmenované po druhém spoluvlastníkovi a držiteli bookmakerské licence Schlagbaumovi. Bývalý žokej Schlagbaum dostal licenci místo trafiky jako válečný invalida - na východní frontě byl těžce zraněn a musela mu být amputována jedna noha. Licenci dostal, potřebný kapitál zajistil Hampacher.

Dramatická mezihra

Oba koně byli naloženi a měli putovat do Prahy, při kontrole koní při přejímce došlo k nečekanému zjištění -  koně byli zaměněni a celou dosavadní kariéru běhali s vyměněnou identitou. Saint-Amour tedy ukázal svou výbornou formu ve dvou letech pod jménem Jindamira a Jindamir, který se ukázal na dráze až jako tříletý, běhal jako Saint-Amour. Kde přesně se na záměnu přišlo není jisté - Přemysl Neumann uvádí, že až v Praze, tehdejší Dostihový program naopak tvrdí, že se na ni přišlo již při nakládání v Budapešti.

Jisté však je, že záměna udělala těžkou hlavu jak maďarskému, tak i českému Jockey Clubu. V případě druhého svou roli samozřejmě sehrál i fakt, že oba koně měli v našem derby startovat v barvách stáje patřící bookmakerovi. 
    
Snadný triumf před očima K.H. Franka

Na start Modré stuhy českomoravské se nakonec mohli postavit oba dva, pronajatého Saint-Amoura vedl žokej Gutain, do sedla stájí Manka zakoupeného Jindamira se vyhoupl další z tehdejších předních středoevropských žokejů Dannegger. V Chuchli se tehdy sešla mimořádná návštěva, kterou přivítal i tehdejší Dostihový program. "Pravý příval obecenstva zaplavil o Modré stuze chuchelské závodiště, snad aby potvrdil, že časy, kdy dostihový sport v Praze jen vegetoval za skromného zájmu veřejnosti, patří už nenávratné minulosti," uvedl tehdy v reportáži z derby dne, v níž nezapomněl dodat, že "Dostihům přihlížel státní sekretář SS-Obergruppenführer Karl H. FRANK."

Saint-Amour odskakoval v devítihlavém poli jako favorit, jeho největším soupeřem měl být Saint-Amourův přemožitel z Austria Preis německý Luftkampf (Ferro), kterého do Prahy poslal hřebčín Graditz. Papírové předpoklady vyšly na jedničku. Luftkampf se v dostihu držel blízko čela, v cílové rovině na něj zaútočil ze zadu jdoucí Saint-Amour a suverénně se čtyřdélkovým náskokem vyhrál, zatímco Luftkampf horko těžko odrážel útok domácího Raracha (Simson), který nakonec zůstal o krk třetí. Čtvrtý doběhl zklamavší zimní favorit Danilo (Simson), Jindamir doběh uzavřel.

Bylo to jen chvilkové ochabnutí Napajedel, hodnotil derby Dostihový program 

"Vítězství favorita Saint-Amoura bylo přijato s uspokojením, i když okolnost, že vítěz nese ad hoc barvy domácí stáje, byla jen slabou náplastí za ránu, kterou v letošní Modré stuze utrpěli zástupci domácího chovu. Nebyla neočekávaná, vždyť již od loňska jsme viděli, že letošní tříletí jsou jen stínem svých předchůdců z minulých let. Můžeme si ostatně býti jisti, že tato Modrá stuha se stala jen řídkou výjimkou z pravidla: od vítězství Famose v roce 1933 a Jánošíka v roce 1940 byly všechny Modré stuhy jen a jen triumfem Napajedel, které toto chvilkové ochabnutí jistě bohatě nahradí," zhodnotil Modrou stuhu tehdejší Dostihový program.

Saint-Amour po svém vítězství odcestoval zpět do Maďarska, do Prahy se ale ještě vrátil aby triumfoval, už v barvách Mjr. Paulyho, v Českomoravské ceně. Později byl plemeníkem v Rakousku. V Derby zklamavší Jindamir se týden poté postavil na start Ceny Hvězdy, kterou i díky váhovému zvýhodnění hravě vyhrál. O rok později se zapsal na listinu vítězů Svatováclavské ceny.

Miloslav Vlček

 








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net