Před 17 lety, 7. března 2007, přistálo ve Frankfurtu na Mohanem letadlo z USA, na jehož palubě byl kůň, který se měl stát novým esem mezi českými plemeníky - tehdy šestiletý ryzák RELAXED GESTURE, Gr.1 vítěz a nejbohatší ze všech synů skvělého Indian Ridge (Ahonoora).


Hřebec dále, ale už nikoliv letecky, pokračoval do svého nového domova, kterým se stal Hřebčín Napajedla, kde už na něj čekala plejáda elitních matek nejen z tamního stáda. Ač nebyl typickým představitelem svého úspěšného otce, skvělá kariéra z něj dělala mimořádně atraktivního plemeníka, což se okamžitě projevilo na vysokém zájmu domácích chovatelů o jeho služby.

Běhal začal v Irsku, kde jako dvouletek finišoval o krk druhý za excelentním Azamour (Night Shift) v Gr.2 Beresford Stakes, následující sezónu nestačil pouze na vycházející hvězdu evropských vytrvalců Yeatse (Sadler's Wells) v Derby Trial Stakes (Gr.2). Poté se přesunul do USA, kde dosáhl svého největšího úspěchu - vítězství v Gr.1 Canadian International. Vedle toho finišoval dvakrát na druhém místě v Gr.1 Manhattan Handicapu, stejné umístění získal i v dalším Gr.1 dostihu Sword Dancer Invitational. Celkem z 18 startů vytěžil 4 vítězství, 6 druhých a 3 třetí místa a vydělal 1,591.726 dolarů.

Nepřehlédněte: Slovenské propozice potěší české stáje. Rostou ceny velkých dostihů, srážka pro cizí stáje klesla z 8 na 6%

Do Napajedel přišel s cílem stát se tuzemskou jedničkou, nahradit v napajedelském hřebčíně pronajímané hřebce jako byli Rainbows for Life (Lyphard) či Look Honey (Sadler's Wells) a tím také pozitivně ovlivnit hospodaření hřebčína, jehož majoritní balík akcií před nedlouhou dobou získala rodina Sieklikových. 

Bohužel brzo se ukázalo, že hřebec má velké problémy s plodností a z první sezóny v chovu po sobě zanechal jen jedinou březí klisnu Latinitu, které se následující rok narodila hnědka Lailah. Ta nakonec zůstala jediným potomkem hřebce, který sice zkoušel štěstí i v dalších sezónách, a byl pronajat do Hřebčína Křenek. Do Napajedel se už nevrátil a předčasně uhynul. 

Ačkoliv měl pomoci hospodaření hřebčína, jeho problémy byly zřejmě prvním krokem na cestě, která hřebčín dovedla až do současného stavu. Nedlouho po zveřejnění hřebcových problémů byl odvolán tehdejší ředitel dr. Jan Filla, nový management v čele s ředitelkou Margit Balaštíkovou se v naději, že se hřebcovy problémy zlepší, rozhodl neuplatnit uzavřenou pojistku proti neplodnosti a rodině hlavního akcionáře (hřebce kupovala jedna ze Sieklikových společností, nikoliv hřebčín), vznikla mnohamiliónová škoda.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net