barvyPřed 261 lety, 4. října 1762, se devatenáct členů britského Jockey Clubu dohodlo na registraci vlastních stájových barev, aby své koně napříště lépe rozeznali v dostizích od soupeřů. Nové opatření mělo předejít množícím se nedorozuměním na dostihových drahách a umožnit lepší orientaci i pro diváky a samotné aktéry.


K typické sporné situaci těch časů docházelo během sychravých dnů, kdy se běhalo na bahnité dráze a při podobnosti kabátů několika jezdců docházelo k záměně, když přihlížející nebyli schopni rozeznat od sebe zablácené koně. Podobné starosti mělo jednou provždy vyřešit registrování stájových barev členů Jockey Clubu.

V prvním seznamu dresů se nacházelo sedmnáct registrovaných kombinací celkem osmnácti majitelů. Už tehdy docházelo k zajímavým situacím. Bílý dres měli kupříkladu zaregistrovaný jak sir William Douglas, tak Richard Vernon. Černou kombinaci si naopak vybral vikomt Bolingbroke, za něhož běhalo několik slavných koní jako Gimcrack či Highflyer. Po vikomtově smrti přešel černý dres na vévodu z Graftonu a po něm na devátého vévodu z Hamiltonu, za jehož éry černé dresy triumfovaly sedmkrát v St. Legeru.

Nepřehlédněte: Od 8 tisíc zlatých k 5 milionům korun. Jak se vyvíjela dotace Velké pardubické?

Některé barevné kombinace přežily celá století. 12. lord Derby, zakladatel stejnojmenného dostihu, se například v roce 1787 rozhodl pro černý dres s bílou čapkou a rod lordů z Derby si tuto barvu zachoval dodnes.

To naše domácí barvy se vesměs dlouhou historií chlubit nemohou. Nejslavnější dres s červenobílými či modrobílými svislými pruhy, patřící Hřebčínu Napajedla, se na dráze ukázal naposledy v roce 2006, slavné žlutomodré kombinace motěšické stáje už patří do vzpomínek pamětníků. Přesto se některé dresy stájí z předlistopadového období zachovaly. Například barvy bývalého Státního statku Český Brod, černý dres, zelené rukávy, dnes nosí koně ze stáje bývalého prezidenta Jockey Clubu Václava Luky, obrácenou variantu dresu, tedy zelený s černými rukávy, převzala po bývalém Státním statku Tochovice stáj Maneko dr. Jana Schulmana, někdejšího poradce chovu tamního statku. Také barvy PP Šamorín se zachovaly - byť v sytějších odstínech. Běhají v nich koně slovenské stáje Autoopravovňa Strnisko.







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net