16. června roku 1968 se v Tochovicích konaly první dostihy. Dostihovou premiéru si tamní nově vybudované závodiště odbylo už v říjnu předešlého roku, kdy vlastník dráhy Státní statek Tochovice zaregistroval svou dostihovou stáj a uspořádal neoficiální dostihy, tzv. "pouťáky".

 
První oficiální dostihy byly pro středočeskou obec na Příbramsku obrovskou událostí. Nedělnímu mítinku předcházela sobotní "veselice"- kdy se v Tochovicích konaly v jeden čas hned dvě taneční zábavy - jedna v sále Jednoty Tochovice, druhá na venkovním parketu v zámeckém parku. Neděle přinesla vedle dostihů i parkury či vozatajskou soutěž, skok mohutnosti, ale také koloběžkové závody, fotbalové utkání dívčích jedenáctek či dokonce soutěž v přetahování lanem. Přítomna byla živá kapela, která doprovázela celé dostihové odpoledne, čítající 7 dostihů.

Prvním dostihem uskutečněným na tochovické dráze byla rovinová Cena Jednoty Příbram, dostih na 1200 metrů pro tříleté a starší polokrevné koně, jehož vítězem se stal pětiletý Csendbiztos s jezdcem aspirantem Velkem, trénovaný Josefem Kolátorem. Ve třetím dostihu Ceně Drůbežnictví Xaverov uspěla tehdy dvouletá hnědka Jáva II (Detvan), svěřenkyně Jaroslava Maška, hájící barvy domácího statku a později chovná klisna tochovického stáda.  

tochovice 1 tochovice 3
tochovice 2 tochovice 4b


 O čtyři měsíce později se dostihy do Tochovic vrátily a vrcholem mítinku, konaného v rámci zemědělského dne za účasti předsedy Národního shromáždění Josefa Smrkovského a ministra zemědělství Josefa Borůvky, byla Velká tochovická steeplechase na 6100 metrů, která měla být jakousi náhradou za tehdy kvůli okupaci vojsky Varšavské smlouvy nekonanou Velkou pardubickou. Do historie však vešla bohužel především jako osudový dostih skvělé Mocné, která padla na anglickém skoku.

Dostihy se v Tochovicích konaly i následující rok a pak v roce 1972, poté se závodiště na několik let odmlčelo a sloužilo jen přípravě tochovických koní. Obnova přišla 27. září 1980, kdy se v rámci zemědělského dne a výstavy konal po dlouhé přestávce další mítink.

Nepřehlédněte: Favoritem 103. Českého derby je Jardin Michelet. Tipsport jej vypsal v kurzu 4:1

Zlatým obdobím pro tochovické závodiště byla první polovina 90. let, kdy po zrušení Státního statku převzal pořádání dostihů Václav Chaloupka a jeho firma Cavalier Sport. Na dostihy se již do Tochovic nejezdilo jen jednou v roce, v sezóně 1992 se zde konalo dokonce 11 dostihových dnů. Na konci 90. let se ale závodiště opět vrátilo k jednomu podzimnímu mítinku v sezóně (s výjimkou povodňové sezóny 2002 se 3 mítinky a dvěma v roce 2008), od 28. září 2011 se však tochovické závodiště zcela odmlčelo a s velkou pravděpodobností se již do dostihového provozu nevrátí. Přesto pomáhalo psát jeho historii a za více než čtyři desítky let se v Tochovicích uskutečnilo přes 500 dostihů. 

Miloslav Vlček
foto autor a obec Tochovice    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net