NeverSayDie12. června 1954 vyhrál tehdy osmnáctiletý Lester Piggott své první Epsom derby. Koněm, na kterého pozdější slavný žokej nikdy nezapomene, byl ve Spojených státech narozený ryzák Never Say Die (Nasrullah) ze stáje osmasedmdesátiletého Američana Roberta Sterlinga Clarka a připravovaný třiasedmdesátiletým Joe Lawsonem v Newmarketu.


Pro nedorozumění mezi trenérem a manažerem došlo málem k jeho škrtnutí a sázejícími opomíjený hřebec nakonec nastupoval na start s kursem 33:1. Všichni zkušení jezdci byli dávno před dostihem zadaní a majiteli vlastně nezbylo mnoho jiných možností než angažovat mladého Piggotta, už tenkrát pověstného impulsivním jednáním a konflikty s dostihovými komisemi na řadě ostrovních závodišť. Sázka na mladého, talentovaného jezdce se majiteli vyplatila - výsledkem bylo lehké vítězství o dvě délky.

Dick Francis v Piggottově biografii, která před časem vyšla i v tehdejším Československu, popsal okamžiky následující po slavném triumfu takto: "Publikum vítězi aplaudovalo, přestože si na něho nevsadilo. Stájník, který se o Never Say Die staral, ho pyšně vedl k odsedlávání místo majitele. Ten byl za oceánem a když se ve své ozdravovně dozvěděl výsledek dostihu, nepřestával žasnout. Joe Lawson byl bez sebe štěstím. Lester, klidný, vyrovnaný jako vždy, jel s tatínkem domů a šel si brzy lehnout, jako každý jiný den."

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net