storm chispazo 800Osudy a cesty koní jsou nevyzpytatelné. Do našich končin už dorazili derby vítězové z mnohých zemí, kromě všech těch, s nimiž sousedíme, i třeba z Francie nebo dokonce z Anglie. Před devíti lety 8. září 2012 se však v Mostě poprvé postavil na start tuzemského dostihu derby vítěz z Argentiny. A nejen on.

 
Jmenoval se Storm Chispazo, byl synem jednoho z nejúspěšnějších amerických synů Storm Cata hřebce Bernsteina, a bylo mu tehdy šest let. Do Česka a péče Arslangireje Šavujeva se dostal díky tomu, že jej zakoupil Ramzan Kadyrov, jemuž sice vyhrál dostih v Singapuru, ale působení v Dubaji skončilo neúspěchem a hřebec putoval do Česka. U nás absolvoval 4 starty - po úvodním pátém místě v Ceně společnosti Bioveta, a.s. (I.k.) se neumístil v Českomoravské ceně, ale následující sezópnu doběhl druhý za Lysyanem (Byron) ve Velké dubnové ceně a zdejší působení zakončil pátým místem ve Velké květnové ceně. Poté odešel do Ruska, kde se však jeho stopa ztrácí.

Při svém českém debutu se střetl nejen s předními českými koňmi té doby, ale též s jihoafrickou odchovankyní Moon Spun (Black Minnaloushe), která se do českého tréninku dostala také zásluhou Kadyrovova nákupního apetitu. I Moon Spun měla za sebou jak úspěšnou kariéru ve své domovině, čítající dokonce několik umístění v tamních grupových dostizích, ale v její kariéře najdeme i čtvrté místo v dubajských Oaks (Gr.3), které získala jen půl roku před svým prvním a jediným startem u nás. K Arslangireji Šavujevovi ale už nedorazila ve své top formě a v dostihu musela být pro zranění zadržena.

Také ona z Česka odcestovala do Ruska, tak však narozdíl od Storm Chispaza po sobě zanechala výraznou stopu. Její nejúspěšnější potomek hřebec Silver Strike, narozený z připuštění klisny ve Francii Gr.1 vítězem Rio de la Plata (Rahy), získal v Rusku 8 vítězství z 9 startů včetně tamního Gd1 dostihu či bohatě dotované Ceny na počest narozenin Vladimíra Putina. Jedinou porážku utrpěl v Ruském derby, ve kterém skončil třetí. Výborně si na dráze vedla i Silver Strikeova polosestra Spinning Fortune (Soldier Fortune), která na dráze v Kazani vyhrála tamní veri Derby, Oaks i 1000 Guineas. (miv)

silver strike
Silver Strike, foto hippodrum.ru    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net