Ty dva pojí mnohem víc, než jen stejné datum narození. Ač se narodili přibližně 2,5 tisíce kilometrů od sebe, patřili stejnému chovateli, sešli se jako dostihoví koně ve stejné stáji v Lysé nad Labem a svého času společně psali jeden z nejzajímavějších příběhů našeho derby. Sparta a Valdaj.
Dnes, 6. února, je tomu již roku 47 let, co spatřili světlo světa dva výjimeční plnokrevníci v historii československého turfu. Ač v průkazech totožnosti měli oba shodného chovatele, narodili se přibližně 2,5 tisíce kilometrů od sebe, ale brzo se jejich cesty spojily.
Začněme nejprve dámou - jmenovala se Sparta a jejím chovatelem byl Hřebčín Napajedla. Nenarodila se však na Moravě, nýbrž nedaleko Stavropolu v tehdejším Sovětském Svazu v hřebčíně Voschod, kde byla její matka Siesta (Detvan) předchozí sezonu připuštěna Ivory Towerem (Luminary) a kde ji v době narození Sparty jčekal ještě slavnější z tamních plemeníků, vítěz anglického Saint Leger Athens Wood (Celtic Ash).
Valdaj, jehož otcem byla tehdejší česká hvězda mezi plemeníky Behistoun (O'Grady), se narodil a strávil první dny svého života v moravském hřebčíně. Později se oba sešli v Lysé nad Labem, kde Sparta, zastupující barvy JZD Všelibice, i Valdaj reprezentující Hřebčín Napajedla, přišli do tréninku v Františku Vítkovi.
Nepřehlédněte: Trojnásobný Kůň roku Nagano Gold má prvního potomka. Narodil se v Polsku
Oba se ukazovali velmi dobře, neveliký ryzák Valdaj byl dokonce nejlepším dvouletkem, na jaře v klasickém věku se však o chloupek lépe dařilo taktéž rezavé Spartě, která získala jak Jarní cenu klisen, tak i Velkou jarní cenu, ve které porazila právě Valdaje. Střetnout se spolu měli i ve Velké červnové ceně, ale kvůli špatnému kování musel Valdaj trial vynechat, a tak Sparta dostih bez boje rozhodla pro sebe.
Souboj na ostří nože
Pak přišlo památné Československé derby, které vešlo do historie jako dostih, před kterým si šampión žokej Vlastimil Smolík vybíral, kterého ze dvou spolufavoritů pojede. Vybral si Spartu a napajedelští po jeho volbě angažovali do Valdajova sedla maďarského šampióna Józsefa Vase, který naše derby vyhrál o dva roky dříve s Bohatierem (Hviezdar) a v roce 1970 v sedle tehdy maďarského zástupce Norberta (Nostradamus).
Na start modré stuhy se postavilo plné pole 18 koní, favoritkou byla s totalizátorou kvótou 18:10 Sparta, Valdaj měl kurz 26:10. Úlohy vodiče se dle očekávání ujala napajedelská Oklahoma s Theodorem Pechátem, nečekanou dramatickou vsuvkou však byl pád Senegala u mety 1800 metrů. Ten zkomplikoval cestu především Valdajovi, jenž musel přeskakovat ležícího Seenegalova žokeje Vratislava Kubáta, zatímco Sparta měla podstatně lepší průběh blízko čela dostihu. Poté, co Oklahoma odpadla, šla do čela právě favorizovaná Sparta, která se sice musela na začátku cílové roviny vypořádat s nečekaně silným Ezerjö, ale pak s více jak dvoudélkovým náskokem před ostatními cválala vstříc cílovému mezníku.
"Vtom však nasadil Vasem skvěle podporovaný Valdaj," líčil tehdy průběh dostihu nestor hipologické žurnalistiny Přemysl Neumann. "Blížil se ke Spartě neuvěřitelným speedem, takže se zdálo, že ji zcela lehce mine. Smolík použil bič, a vtom se Valdaj dostal skoro o krk vpřed. Smolík přestal jezdit bičem, a statečná Sparta opět o nepatrný kousek hlavy Valdaje předstihla. A v tomto momentu možná udělal Smolík chybu, když znovu vytáhl bič Sparta svůj nepatrný náskok znovu ztratila a vyhrál Valdaj o krátkou hlavu."
Sparta posléze získala Oaks, v Saint Leger skončila druhá za Sarnou a navzdory porážce v derby byla zvolena Koněm roku. Valdaj běhal ještě hezkou řádku sezón, během nichž patřil k předním koním, ale k výkonu z derby se už jen přibližoval.
Miloslav Vlček