Irish Derby 2023Zcela v režii týmu irského mága Aidana O'Briena se odehrálo nedělní Dubai Duty Free Irish Derby (Gr.1, 3, 2400 m). Trenér slavné centrály Ballydoyle vyslal do dostihu s devíti účastníky pět koní, kteří dokonale ovládli situaci a obsadili první čtyři místa.

 
Tempo udával Adelaide River (Australia) sledovaný San Antoniem (Dubawi), kteří dělali dostih desetinovému favoritovi Auguste Rodinovi (Deep Impact), který si držel třetí pozici, sledovaný dalším z coolmorských zástupců. V cílové rovině AUGUSTE RODIN nastoupil, chvíli sice musel bojovat s Adelaide River, ale v závěru ukázal podle očekávání více síly a jistě zvítězil. Adelaide River ztrácel délku a půl, dalších 2 1/4 délky finišoval třetí Covent Garden (Galileo) a i čtvrté místo obsadil kůň z O'Brienovy péče Peking Opera (Galileo). V sedle vítěze byl Ryan Moore, který sice už vedl několik favoritů Irish Derby, ale dnes je vyhrál poprvé, zatímco pro Aidana O'Briena to bylo již 15. vítězství v tamním Derby a také 100. vítězství v evropském klasickém dostihu. Oslavy skvělého úspěchu mu však kazilo fatální zranění San Antonia na začátku cílové roviny.

Auguste Rodin, devatenáctý kůň v historii, jemuž se podařilo získat ostrovní Derby double, je synem Deep Impacta (Sunday Silence), mnohonásobného šampióna japonských plemeníků a otce 196 blacktype vítězů. Jeho předčasný odchod nebyl ztrátou jen pro japonský chov, ale i pro Coolmore, který jej rád využíval pro své elitní klisny, zvláště Galileovy dcery, a z takového spojení už vytěžil současného plemeníka Saxon Warriora, mj. otce jednoho z vážných uchazečů o České derby Breakmomenta.
Matka Rhododendron (Galileo) vyhrála Gr.1 dostih ve dvou, třech i čtyřech letech a doběhla druhá v 1000 Guineas, Epsom Oaks i Breeders' Cup Filly & Mare Turf. Bába Halfway to Heaven (Pivotal) vyhrála tři Gr.1 dostihy včetně Irish 1000 Guineas a v chovu dala mj. skvělou Magical (Galileo), osminásobnou Gr.1 vítězku. (miv)
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net