Baaeed3Otázka, zda dosud v devíti startech neporažený BAAEED (Sea The Stars) udrží čisté konto i na distanci o 500 metrů delší, než na jaké dosud běhal, je zodpovězena. Mimořádně působivou odpověď podal svěřenec Williama Haggase ve vrcholu středečního mítinku v Yorku Juddmonte International (Gr.1, 2100 m, 1,000.000 Ł).

 
Po devíti triumfech na mílových tratích hřebec poprvé zkusil dvoukilometrovou distanci a podobně jako před lety famóznímu Frankelovi (Galileo) i jemu sázející skálopevně věřili, že jí zvládne. A udělali dobře, ba dokonce Baaeed působil dojmem, že dva kilometry mu svědčí ještě více než míle a nemusel by mít problém ani s tratí ještě delší.

Dostih odvodil coolmorský High Definition (Galileo), čtyři délky za ním držel druhou pozici obhájce loňského vítězství a druhý favorit Mishriff (Make Believe), zatímco horkého favorita Baaeeda držel Jim Crowley v zadní části pole. Pořadí se nezměnilo až do cílové roviny, kde pole vedené Mishriffem rychle zlikvidovalo náskok High Definition a Mishriff přešel do čela. Jamesem Doylem mocně vyjížděný nejbohatší kůň Anglie se snažil udržet vedení, ale nevyjížděný Baaeed se mu stále přibližoval. Když 200 metrů před začal Crowley jezdit, Baaeed předvedl nástup, nad kterým muselo zaplesat srdce každého turfmana. Čtyřletý hnědák stylem šampióna přešel do čela, po dvou pobídkách bičíkem odešel od Mishriffa na vzdálenost 6 1/2 délky a připsal si další pohodlné vítězství. Třetí skončil outsider Sir Busket (Sir Prancealot), který trochu ztratil na startu, čtvrtý Dubai Honour (Pride of Dubai) a až pátý Native Trail (Oasis Dream), loni neporažený šampión a letos vítěz Irish 2000 Guineas.

Baaeed by měl před svým plánovaným odchodem do chovu absolvovat ještě jeden start. Podle předchozího vyjádření trenéra Haggase, který mimochodem dostal pokutu 140 liber za Baaeedovu vyrážku na těle, by se s kariérou měl rozloučit v mílových Queen Elizabeth II Stakes při British Champions Day, ale uvidíme, zda po dnešní zkušenosti nedá přednost prestižnějším Champion Stakes. (miv)
 

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net