BC logo 2022Krátce po osmé hodině středoevropského času odstartoval v Keenelandu další ročník Breeders' Cupu, dvoudenního mítinku, občas se pyšnícího titulem neoficiální mistrovství světa plnokrevníků. Stejně jako v předešlých letech Vás jím i letos chceme provázet formou on-line zpravodajství. Mítink můžete sami volně sledovat přímo na stránkách breederscup.com, přenos je dostupný i na YouTube.  

 
Online přenos na www.breederscup.com 

Pro evropské zástupce začal mítink, jehož první den je věnován dvouletým, skvěle a průběh prvního Gr.1 dostihu mítinku, Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint (2, 1100 m, 1,000.000 $), musel potěšit každého turfmana. Horkou favoritkou dostihu byla domácí Love Reigns (U S Navy Flag), dostih se však stal koncertem v Anglii trénovaného MISCHIEF MAGIC (Exceed And Excel) stáje Godolphin. Svěřenec Charlie Applebyho, který patřil do širšího okruhu favoritů, po startu nestíhal tempu ostatních a brzo na pole ztrácel až tři délky. William Buick v jeho sedle však hřebce dobře protáhl podél bariéry při vbíhání do cílové roviny a ač musel trochu kličkovat mezi soupeři, skvělý finiš, který Mischief Magic předvedl, rezultoval v jednoznačné vítězství, okořeněné rekordním časem 1:02,41. Úspěch evropských zástupců doplnil druhý Dramatised (Showcasing) s Ryanem Moorem, třetí skončil Private Creed (Jimmy Creed).

Čtvrtý z Middle Park Stakes (Gr.1) Mischief Magic z vlastního chovu Godolphinu je pravým bratrem valacha Sound And Silence, který v Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint doběhl před pěti lety na druhém místě. Matka Veil of Silence neběhala, je však dcerou skvělé Gossamer (Sadler's Wells), vítězky Irish 1000 Guineas a pravé sestry vítěze BC Mile a výborného plemeníka Barathea (Sadler's Wells). 
   


Také druhý dostih programu Breeders' Cup Juvenile Fillies (Gr.1, 2 kl., 1700 m) vyhrál kůň díky závěrečnému impozantnímu progresu ze zadním pozic. Dosud ze čtyř startů třikrát vítězná a jednou druhá WONDER WHEEL (Into Mischief) se většinu dostihu držela v zadní části pole na třetím místě od konce. V závěrečném oblouku se podél bariéry mocným progresem posunula blízko čelu, v cílové rovině sice i ona musela s Tylerem Gaffalionem trochu kličkovat, ale když se jí otevřel prostor, odešla od soupeřek stylem šampiónky. Druhá doběhla Leave No Trace (Outwork) a třetí Raging Sea (Curlin).

Svěřenkyně Marka Casse Wonder Wheel, zakoupená jako ročka za 275 tisíc dolarů, je dcerou populárního Into Mischief (Harlan's Holiday), aktuálně nejdražšího plemeníka v USA. Matka Wonder Gal (Tiz Wonderful), která doběhla druhá ve Frizette Stakes (Gr.1) či Mother Goose Stakes (Gr.1), finišovala v BC Juvenile Fillies před osmi lety na třetím místě.Pak následoval druhý dostih na trávě a druhé vítězství pro Evropu. Favoritkou Breeders' Cup Fillies Turf (Gr.1, 2 kl., 1600 m) byla coolmorská MEDITATE (No Nay Never), vítězka Debutante Stakes (Gr.2), která do Ameriky odlétala po dvou druhých místech v Gr.1 Moyglare Stud Stakes v Curragh a Cheveley Park Stakes (Gr.1) v Newmarketu. Forma stačila na pozici favoritky, kterou svěřenkyně Aidana O'Briena splnila do puntíku. Ani ona po startu nikam nespěchala, z vysokého startovního čísla ji Ryan Moore usadil za střed pole, v cílové rovině však zvenčí předvedla progres koně, který je o třídu výše než jeho soupeři a nádherným finišem získala pro Evropu druhé vítězství před domácími Pleasant Passage (More Than Ready) a Cairo Consort (Cairo Prince).

Triumf Meditate je pověstnou třešničkou na dortu letošní excelentní kolekce dvouletků coolmorského No Nay Never (Scat Daddy), který se stane šampiónem otců dvouletých nejen v Anglii a Irsku, ale i v celé Evropě. Matka Pembina (Dalakhani) vyhrála jeden dostih mimo stakes, je však polosestrou Gr.3 vítěze a Gr.1 umístěného Johnny Barnes (Acclamation) či klisny Tonnara (Linamix), matky vítěze Criterium International (Gr.1) Ectot (Hurricane Run).
    


Desetinovým favoritem Breeders' Cup Juvenile (2, 1700 m) byl ve třech startech neporažený Cave Rock (Arrogate), který také v úvodu diktoval tempo, nicméně nasadil možná až příliš rychlé a v závěru už neměl dost sil na to, aby odrazil útok druhé šance dostihu hřebce FORTE (Violence) z lotu Todda Pletchera, jehož vedl další z ostřílených účastníků Breeders' Cupu Irad Ortiz. Cave Rock finišoval druhý, třetí peníze National Treasure (Quality Road)  

Jako roček za 110.000 $ zakoupený Forte je synem Sadler's Wellsova pravnuka Violence (Medaglia d'Oro), který též ukázal skvělou formu už jako dvouletek, kdy vyhrál Cash Call Futurity Stakes (Gr.1). kvůli zranění však byl předčasně stažen z dráhy a odešel do chovu. Matka Queen Caroline (Blame) vyhrála 6 dostihu včetně listed.To nejlepší nakoec. Excelentní tečkou za prvním dnem byl závěr Breeders' Cup Juvenile Turf (Gr.1, 2, 1600 m), třetího dostihu na trávě, který přinesl třetí triumf pro Evropu. Ta nastupovala v silné sestavěš, neboť favoritem dostihu byl godolphinský Silver Knott (Lope de Vega) s Williamem Buickem, druhou šancí Victoria Road (Saxon Warrior) s Ryanem Moorem, zastupující společenství majitelů kolem Coolmoru. Tito dva spolu svedli nádherný souboj, z něhož vyšel lépe VICTORIA ROAD, který až na cílové pásce o pouhý nos zdolal podél bariéry jdoucího Silver Knott. Třetí doběhl Nagirroc (Lea).

Vítěz Prix de Conde (Gr.3) Victoria Road, pro něhož byl Breeders' Cup již osmým startem, pochází z úvodního ročníku dvouletého šampióna a vítěze 2000 Guineas Saxon Warriora (Deep Impact). Matka Tickled Pink (Invincible Spirit) byla na dráze velmi úspěšnou sprinterkou, která zvítězila v Abernant Stakes (Gr.3) či Coral Sprint Stakes (Gr.3). Ještě vyšší třídou disponovala její matka, taktéž velmi rychlá Cassandra Go (Indian Ridge), která vedle triumfu v Temple Stakes (Gr.2) či King Stand Stakes (Gr.2) doběhla druhá v July Cupu (Gr.1). V chovu dala několik velmi dobrých koní v čele s Halfway to Heaven (Pivotal), trojnásobnou Gr.1 vítězkou a excelentní matkou, která se do análů zapsala především díky své dceři Magical (Galileo). Z této rodiny pochází i ante-post favorit Epsom derby 2023 Auguste Rodin (Deep Impact).  
 

Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net