BC classic 2022 2Krátce před pátou hodinou našeho času odstartoval v sobotu v Keenelandu druhý den letošního Breeders' Cupu. Na programu měl programu devět dostihů, jejichž vrcholem byl před jedenáctou hodinou noční odstartovaný Breeders' Cup Classic. Stejně jako v pátek i v sobotu byli úspěšní i evropští koně, všechny však zastínil excelentním výkonem v hlavním dostihu celého mítinku Breeders' Cup Classic čtyřletý Flightline (Tapit), který ukázal, proč je považován za nejlepšího koně na zemi.

 
Online přenos: www.breederscup.com

První dostih sobotního programu evropskou bilanci nevylepšil a ani nemohl. Breeders' Cup Filly & Mare Sprint (Gr.1, 3+ kl., 1400 m) bývá tradičně americkou záležitostí a byl jí i letos. Na konto favorizované Echo Zulu (Gun Runner), loňské vítězky BC Juvenile Fillies (Gr.1), se v něm prosadila vítězka Ballerina Handicapu (Gr.1) GOODNIGHT OLIVE (Ghostzapper) trenéra Chada Browna, v jejímž sedle rozšířil bohatou kolekci svých breeders'cupových triumfů Irad Ortiz jr. Echo Zulu doběhla druhá, třetí místo patřilo další dceři Gun Runnera (Candy Ride) Wicked Halo.    

Za 170 tisíc dolarů jako ročka zakoupená Goodnight Olive je dcerou Ghostzappera, který v roce 2004 uspěl v BC Classic, stejně jako děd Awesome Again (Deputy Minister), který nejbohatší dostih celého mítinku vyhrál v roce 1998. Matka Salty Strike (Smart Strike), jako pětiletá vydražená v Keenelandu za 800 tisíc dolarů, vyhrála dva Gr.3 dostihy.
   


Do druhého BC dostihu dne Breeders' Cup Turf Sprint (Gr.1, 3+, 1100 m) nastupoval jako favorit obhájce loňského vítězství Golden Pal (Uncle Mo), pro něhož to byla nejen labutí píseň před odchodem na Ashford Stud, ale i pokus o to stát se prvním hřebcem v historii, který na Breeders' Cupu vyhraje třikrát. Hřebec ale špatně odskočil a ač si pod Iradem Ortizem jr. rychle vylepšil pozici, síly, vynaložené síly mu v závěru chyběly a v cílové rovině se propadl. Dostih tam nečekaně, navíc stylem start-cíl, získala 50:1 outsiderka CARAVEL (Mizzen Mast) trenéra Coxe, vedená žokejema Tylerem Gaffalionem, který po včerejším vítězství s Wonder Wheel získal na letošním BC druhý triumf. Na druhém místě finišoval anglický Emaraaty Ana (Shamardal) s Ryanem Moorem a i třetí peníze putují do Evropy díky loňskému vítězi British Champions Sprint Stakes (Gr.1) Creative Force (Dubawi).

Dosud jen Gr.3 vítězka Caravel, která však byla před dvěma lety dvoleza Koněm roku v Pennsylvánii, je dcerou plemeníka Mizzen Mast (Cozzene), jehož krev v našem chovu zastupoval jeho syn Midships. Matka Zeezee Zoomzoom (Congrats) vyhrála jeden dostih v USA, před Caravel přivedla na svět listed vítěze Witty (Great Notion).Třetí dostih programu Breeders' Cup Dirt Mile (Gr.1, 3+, 1600 m) přinesl druhé letošní breederscupové vítězství stáji Godolphin, tentokrát však bodovala její americká odnož. Díky šesti triumfům v posledních sedmi startech nastupoval jako favorit svěřenec Williama Motta CODY'S WISH (Curlin), neměl však nijak lehký dostih. Po nepovedeném startu se ocitl na konci pole, z něhož se odpoutal až v oblouku před cílovou rovinou. V něm se vnějškem dokázal posunout až k čelu a ač ho to jistě stálo nemálo sil, zbylo mu jich ještě dost na to, aby v cílové rovině dokázal překonat tříletého Cyberknife (Gun Runner) a získat sedmé vítězství v osmi posledních startech. Třetí doběhl Slow Down Andy (Nyquist)

Rodokmen vlastního odchovance Godolphinu Cody's Wish je kombinací dvou z nejpopulárnějších amerických plemeníků posledních let Curlina (Smart Strike) a Tapita (Pulpit). Otec Curlin, mj. vítěz BC Classic, je dvojnásobným Koněm roku v USA, matka Dance Card (Tapit) vyhrála Gazelle Handicap (Gr.1).  Jednou z největších evropských nadějí na úspěch byl Breeders' Cup Filly & Mare Turf (Gr.1, 3+ kl., 1900 m) na travnatém povrchu s dvěma velmýni nadějemi - tříletými Nashwa (Frankel) a Tuesday (Galileo). Největší domácí konkurentkou favorizované dvojice měla být svěřenkyně Chada Browna In Italian (Dubawi), kterou po startu poslal Joel Rosario do čela. Evropanky po startu tradičně čelu něstíhaly a cválaly za středem pole, nicméně Ryanem Moorem vedená TUESDAY si v závěrečném oblouku vylepšila pozici a v cílové rovině dokázala zvenčí rozbalit finiš, který vyústil ve vítězství před In Italian a Lady Speightspeare (Speightstown). Později nastupující Nashwa s Hollie Doyle stihla už jen čtvrté místo.

Třetí letošní breederscupový vítěz z lotu Aidana O'Briena, vítězka Epsom Oaks Tuesday, vlastní odchovankyně Coolmoru, je 354. blacktype vítězem po loni uhynulém Galileo a 25 blacktype vítězem, kterého dal Galileo s Danehill Dancerovou (Danehill) dcerou. Matka Lillie Langtry vyhrála 5 z 11 startů včetně Gr.1 Coronation Stakes a Matron Stakes. Skvěle si vede i v chovu, kde sice zatím plodí samé klisny (a všechny s Galileem), ale vesměs špičkové výkonnosti. Tu nejvyšší ukázala Minding, která Epsom Oaks vyhrála před 6 lety a byla tehdy dokonce zvolena Evropským Koněm roku. Klasické vítězství získala i vítězka Irish 1000 Guineas Empress Josephine.   Ryzák Curlin (Smart Strike), který v příštím roce bude připouštět za 225 tisíc dolarů, je díky zvýšenému poplatku druhým nejdražším plemeníkem v USA. Do dnešního dne se mohl těšit ze dvou potomků úspěšných v Breeders' Cupu, během sobotního večera mu v průběhu jedné hodiny přibyli další dva. Po úspěchu Cody's Wish přidal další tříletý odchovanec slavní Juddmonte Farm ELITE POWER trenéra Motta, který pěkným finišem zvenčí pod Iradem Ortizem jr. s přehledem ovládl Breeders' Cup Sprint (Gr.1, 3+, 1200 m) před C Z Rocket (City Zip) a Jackie's Warrior (Maclean's Music).

Elite Power, který jako roček stál 900 tisíc dolarů, je synem vítězky Forward Gal Stakes (Gr.2) a druhé z Kentucky Oaks (Gr.1) Broadway's Alibi (Vindication), polosestry dvojnásobného Gr.3 vítěze a plemeníka Golden Lad (Medaglia d'Oro).    V loňském roce, kdy se Breeders' Cup konal na závodišti Del Mar, vyhrál tehdy dvouletý MODERN GAMES (Dubawi) Breeders' Cup Juvenile Turf. Letos, kdy v Evropě mj. dokázal vyhrát francouzskou Velkou jarní cenu, se na Breeders' Cup vrátil, aby se pokusil uspět v Breeders' Cup Mile (Gr.1, 3+, 1600 m), dalším z dostihů programu konaném na travnatém okruhu. Svěřenec Charlie Applebyho odskakoval jako favorit, ale krátce po startu měl drobnou kolizi a Buick jej přestal jezdit a hřebec ztratil pozici. Nakonec to ale nehrálo roli, Modern Games, kterého si hlídal další z evropských koní Order of Australia (Australia), v cílové rovině rozbalil finiš, kterým vybojoval své druhé breederscupové vítězství před Shirl's Speight (Speightstown) a anglickým Kinross (Kingman) s Frankie Dettorim v sedle.

Vlastní odchovanec Godolphinu Modern Games je synem jedničky šejkova týmu a nejdražšího anglického plemeníka Dubawiho (Dubai Millennium). Matka Modern Ideals na dráze ve dvou startech nic nepředvedla, nicméně je dcerou šejkova derby vítěze New Approach (Galileo). Nezvítězila ani bába Epitome dcera dalšího vítěze Epsom derby Nashwana (Blushing Groom) a šampiónky tříletých klisen v Itálii Proskony (Mr Prospector).  

 
Curlinův den pokračoval v Breeders' Cup Distaff (3+kl., 1800 m), který nabídl dechberoucí souboj tří klisen, z něhož cílová kamera určila jako vítězku MALATHAAT (Curlin), v předešlých dvou startech neporaženou svěřenkyni trenéra Pletchera, kterou vedl John Velazquez. Loňská vítězka Kentucky Oaks (Gr.1) o krátkou hlavu zdolala pětiletou Blue Stripe (Equal Stripes), třetím místem čtyřleté Clairiere si její otec Curlin připsal další úspěch.

Loňská šampiónka tříletých klisen Malathaat je dcerou vynikající Dreaming of Julia (A. P. Indy), vítězky Frizette Stakes (Gr.1) či Gulfstream Oaks (Gr.2), která doběhla třetí v Breeders' Cup Juvenile Fillies (Gr.1) a čtvrtá v Kentucky Oaks (Gr.1)Předposlední a druhý nejbohatší dostih mítinku, Breeders' Cup Turf (Gr.1, 3+, 2400 m), je tradičně dostihem s nejvyššími šancemi v Evropě trénovaných koní a nejinak tomu bylo i letos, byť konkurence nebyla tak silná jako v letrech, kdy zde měřily síly Enable (Nathaniel) s Magical (Galileo). Favoritem letošní edice byl godolphinský třáletý Nations Pride (Teofilo), který poslední tři starty absolvoval v USA, kde mj. uspěl v Saratoga Derby Invitational Stakes (Gr.1). Naděje modrobílých na další triumf sice nesplnil, ale skvěle jej zastoupil v posledních čtyřech startech neporažený stájový kolega REBEL'S ROMANCE (Dubawi), který pod Jamesem Doylem předvedl zvenčí mohutný finiš, kterým jistě zvítězil. Druhý finišoval O'Brienův Age Stone (Galileo), pro něhož to byl nejlepší výsledek od květnového vítězství v Derby Trial Stakes (Gr.3) v Leopardstownu, třetí skončil domácí War Like Goddess (English Channel). Čtvrtým místem se s kariérou rozloučil nejbohatší kůň evropské historie Mishriff (Make Believe), který podle slov trenéra Gosdena po dostihu odchází do chovu do Francie.

Valach Rebel's Romance z vlastního chovu stáje Godolphin je jedním z již 247 blacktype vítězů po Dubawi (Dubai Millennium) a pátým jeho blacktype vítězem z matky po Street Cry (Machiavellian). Matka Minidress (Street Cry) vyhrála jeden dostih a je pravou sestrou vítěze Nad Al Sheba Trophy (Gr.3) Volcanic Sky.  

      

Stejně jako v pátek i v sobotu nejlepší přišlo nakonec. Čtyřletý FLIGHTLINE (Tapit) nastupoval na start vrcholu mítinku Breeders' Cup Classic (Gr.1, 2000 m, 6,000.000 $) jako v 5 startech neporažený kůň, jehož handicapeři pasovali do pozice nejlepšího koně planety. V přenosu mimo jiné zaznělo, že předešlé starty vyhrál v průměru s více jak dvanáctidélkovým náskokem, a tak nebylo divu, že nastupoval jako desetinový favorit.
Průběh dostihu jistě nejen mě připomněl památné Belmont Stakes se Secretariatem a Shamem. Tím, kdo se tentokrát pokusil uhnat favorita byl Life Is Good (Into Mischief), který s Iradem Ortizem jr. nasadil vražedné tempo. Flavienem Pratem vedený Flightline byl jediným, kdo s ním držel krok a dvojice si záhy vypracovala až desetidélkový náskok před zbytkem pole. Když však zatočili do cílové roviny, Life is Good rychle zeslábl, zatímco nikým neohrožovaný Flightline cválal vstříc dalšímu suverénnímu vítězství. Druhý, osm délek za vítězem, finišoval Olympiad (Speightstown), třetí Taiba (Gun Runner), Life Is Good spadl až na čtvrtou příčku.


        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net