BC logo 19Dnes a zítra proběhne v Santa Anita Parku v Kalifornii další ročník Breeders' Cupu, dvoudenního mítinku, občas označovaného za jakési mistrovství světa plnokrevníků. První den patřil dvouletým, kterým bylo vyhrazeno všech 5 dostihů, které jsou dnes z Breeders' Cupu na programu. I to ukazuje, jak se mítink od roku 1984, kdy se konal poprvé, rozšířil. Tehdy nabídl pro nejmladší ročník jen dva dostihy a žádný z nich se neběžel na travnatém povrchu.

 
Dostihy lze volně sledovat na stránkách Breeders' Cupu.

Jako první přišel na řadu dostih, který byl do programu přidán až loni a součástí inaguračního ročníku nebyl - Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint (Gr.2, 2, 1000 m písek, 920.000 $), ve kterém potvrdil roli favorita domácí FOUR WHEEL DRIVE (American Pharoah) trenéra Wesley Warda. V kurzu 5/2 odskakující vítěz Futurity Stakes (Gr.3) nedal pod Iradem Ortizem jr. nikomu šanci, když hned po startu převzal taktovku a v ostrém tempu zavedl pole do cílové rovinky. Tam na něj sice zaútočil Chimney Rock (Artie Schiller), ale na níc než na stažení favoritova náskoku na 3/4 délky nedosáhl. Třetí proběhl cílem Another Miracle, který završil úspěch potomků ashfordského plemeníka American Pharoah (Pioneerof the Nile), vítěze trojkoruny 2015. Vítěz vyběhl skvělý čas 0:55,66

Four Wheel Drive pochází z prvního ročníku prvního vítěze americké trojkoruny od dob Affirmeda v roce 1978 hnědáka American Pharoah. Matka vítěze Funfair (More Than Ready) vyhrála Colleen Stakes a vítěz BC je jejím třetím potomkem.      Druhým dostihem programu byl první dostih na trávě Breeders' Cup Juvenile Turf (Gr.1, 2, 1600 m tráva, 920.000 $) a s ním i první velká šance Evropy, kterou byl favorizovaný svěřenec Aidana O'Briena Arizona (No Nay Never), naposledy druhý v Dewhurst Stakes. Ryanem Moorem vedený hřebec ale strávil většinu dostihu na konci pole a v cílové rovině sice předvedl skvělý finiš, ale z beznadějné pozice stačil jen na páté místo. Triumf si odnesl dosud ve dvou startech neporažený domácí STRUCTOR (Palace Malice) trenéra Chada Browna, v jehož sedle byl Jose Ortiz. Také další místa obsadili domácí - druhý skončil ousider Billy Batts (City Zip) a třetí taktéž nečekaný Gear Jockey (Twirling Candy).

Structor je synem vítěze Belmont Stakes (Gr.1) z roku 2013 Palace Malice (Curlin), majícím letos první dvouleté a Structor je jeho prvním grupovým vítězem. Stejně jako Four Wheel Drive je i on z matky po More Than Ready (Southern Halo), pravé sestry vítěze Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf (Gr.2) More Than Real klisny Miss Always Ready. V souboj dvou dosud neporažených klisen vyústil třetí bod programu Breeders' Cup Juvenile Fillies (Gr.1, 2 kl., 1770 m písek, 1,840.000 $). Poté, co dostih rozjela Two Sixty (Uncaptured), která však již na protější rovině rychle zhasla, se taktovky chopila v jediném startu neporažená favorizovaná Donna Veloce (Uncle Mo) s Flavienem Pratem v sedle, zavedla pole do cílové roviny, ale na distanci nakonec tesně podlehla útoku druhé favoritky dostihu, ve dvou startech neporažené ze zadu jdoucí BRITISH IDIOM (Flashback) trenéra Brada H. Coxe, kterou vedl Javier Castellano. Třetí doběhla Bast (Uncle Mo), která odskakovala se čtvrtým nejnižším kurzem.

British Idiom, zakoupená za pouhých 40.000 dolarů, je dcerou Gr.2 vítěze a druhého ze Santa Anita Derby (Gr.1) Flashback (Tapit) a je jeho prvním blacktype vítězem. Matka Rose and Shine (Mr. Sekiguchi) vyhrála dva restricted blacktype dostihy. Na start Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf (Gr.1, 2 kl., 1600 m tráva, 920.000 $) se postavilo 14 klisen, polovina z nich byla po hřebcích, kteří na travnatém povrchu nikdy nezvítězili. Patřila mezi ně i SHARING (Speightstown), šestá šance dostihu s kurzem 17:1, ale v předešlých dvou startech vítězná svěřenkyně trenéra H. Motiona poté, co se v průběhu dostihu držela na třetím - čtvrtém místě, přešla v cílové rovině do vedení a jistě zvítězila před favorizovanou anglickou Daahyeh (Bated Breath) s Williamem Buickem. Třetí peníze si odnesl druhá favoritka dostihu domácí Sweet Melania (American Pharoah).

Sharing je potomkem breeders' cupových vítězů. Otec Speightstown (Gone West), dnes špičkový plemeník připouštějící za 70.000 dolarů, vyhrál v roce 2004 Breeders' Cup Sprint (Gr.1), matka Shared Account (Pleasantly Perfect) ovládla v roce 2010 Breeders' Cup Filly & Mare Turf (Gr.1). V chovu zatím dala v restricted blacktype dostihu vítěznou Riley's Choice (Distorted Humor) a blacktype umístěnou I'm Pretty Strong (Street Cry).
     


Velkým překvapením skončil vrchol úvodního dne Breeders' Cup Juvenile (Gr.1, 2, 1770 m písek, 1,840.000 $). Desetinový favorit Dennis' Moment (Tiznow) ztratil všechny šance poté, co po startu klopýtl a spadl na poslední pozici. Tím se otevřela cesta ke start-cíl triumfu druhého největšího outsidera v poli, 45:1 nabízeného STORM THE COURT (Court Vision), kterého trenér Peter Eurton poprvé poslal na start s blinkersy a výsledkem byl nejcennější triumf dosavadní hřebcovy kariéry. Na Flavienem Pratem vedeného Storm the Court sice v závěru ostře dotíral v kurzu 25:1 nabízený Anneau d'Or (Medaglia d'Oro), ale f to nestačilo. Třetí doběhl Wrecking Crew (Sky Kingdom) a neztratil se ani japonský outsider Full Flat (Speightstown), který uzavřel tabuli.  

Také Storm the Court je potomkem plemeníka, který sám uspěl na Breeders' Cupu. Jeho otec Court Vision (Gulch) před 8 lety vyhrál Breeders' Cup Mile a další čtyři Gr.1 dostihy, nicméně Storm The Court je jeho prvním Gr.1 vítězem.   

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking