Vrcholy říjnového programu v Japonsku tvoří dva zbývající klasické dostihy a podzimní císařský pohár Tenno Sho – Autumn, ale program je nabitý i dalšími důležitými a zajímavými dostihy, jejichž podrobné technické výsledky a záznamy najdete zde na  a v komentáři nebude chybět ani zahraniční zpravodajství.

Vlastně v zahraničí můžeme začít, protože hned první víkend patřila pozornost turfmanů Prix de l´Arc de Triomphe (gr.1, 2400m, 3+, záznam) v Longchamp, kde byli na startu tři reprezentanti japonských stájí 5 l. Kiseki (Rulership), 4 l. Blast Onepiece (Harbinger) a jeho vrstevník Fierement (Deep Impact), jejichž největším soupeřem byla letos velmi měkká dráha. Když se Christophe Soumillon po startu rozhodl schovat hluboko v poli tempaře Kiseki, tak to byl konec jeho šancí, dokonce se nad tím manévrem pozastavil i jeho trenér Katsuhiko Sumii a vlastně to ani nijak nepomohlo šancím Fierementa a Blast Onepiece. Všimněte si, že začátek byl tak vlažný, že ultravytrvalec Fierement, který by doma počáteční tempo na 2400m nestíhal, tady po startu pár set metrů vodí a pak sedí v pozici. To byl nečekaný taktický kotrmelec a stav dráhy tomu dodal korunu. Všichni to sice měli stejné, ale japonští koně přicházejí s formou prokázanou v rychlých dostizích na rychlých drahách a bude pro ně vždycky problém adaptovat se na dráhu jaká byla v Longchamp a na jiné rozložení tempa. Za vše mluví čas letošního Arc vítěze 2:31,97, zatímco například listopadový Japan Cup se od svého vzniku v roce 1981 běžel nejpomaleji za 2:28,7. Jenže pokušení vyhrát Arc je pro japonské majitele zjevně velké a tak to určitě není konec jejich plánů do budoucna.

A teď se vrátíme do Japonska, kde víkend v Tokiu zahájili o den dříve dvouletí v Saudi Arabia Royal Cupu (gr.3, 1600m, 2). Velmi rychlé tempo udával Absolutismo (Daiwa Major), polobratr Derby vítěze Rey de Oro (King Kamehameha), ale na distanci nedokázal odrazit závěr dvojice potomků skvělého plemeníka Heart´s Cry (Sunday Silence), ze které se po boji o 1 ¼ délky prosadil favorizovaný Salios, v jehož sedle byl Shu Ishibashi, před klisnou Caravache d´Or. Velký hřebec je ve dvou startech neporažený a vyběhl rekordní čas 1:32,7 , s poslední šestistovkou za 33,1. Pedigree vítěze je postavené na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, přesněji jeho matka, vítězka Preis der Diana (gr.1) a stejně jako bába nejlepší tříletá klisna SRN, je z kombinace Nijinsky x Danehill dvou větví linie Northern Dancer, která má v pedigree Saliose celkem trojnásobnou prezenci. Salios je ¾ bratrem Deep Impactových stakes vítězek Salonike a Salacia, čtvrté z klasického Shuka Sho (gr.1).

Nedělní Manichi Okan (gr.2, 1800m, 3+) bývá ozdoben velkými jmény a nejinak tomu bylo letos. Vítězství obhajovala má oblíbená šedá krasavice 5 l. Aerolithe (Kurofune), s nepřehlédnutelným ofenzivním stylem a proti ní stáli 4 l. Indy Champ (Stay Gold), 1kg penalizovaný za vítězství v mílové lahůdce Yasuda Kinen (gr.1), kde triumfoval v cíl-fotu právě před Aerolithe a Almond Eye a dále prominent tříletého ročníku Danon Kingly (Deep Impact), třetí ze Satsuki Sho (gr.1) a druhý z Tokyo Yushun (gr.1). Podceňovat nebylo možné ani 5 l. Persian Knight (Harbinger), byť ten svou předchozí gr.1 formu trochu hledá. Aerolithe, tentokrát jetá na grupové úrovni nezkušeným Akihide Tsumurou, udávala podle očekávání ostré tempo a z pozice jí hlídal Indy Champ, který k ní v cílové rovině přišel a dokonce se na okamžik před distančním mezníkem dostal do vedení, ale jako vždy houževnatě bojující Aerolithe jeho nástup odrazila a podlehla až v posledních 50m závěru z konce pole útočícího Danon Kingly, kterého přivedl k vítězství o 1 ¼ délky Keita Tosaki. O stejnou vzdálenost zpět třetí doběhl Indy Champ, ½ délky před Persian Knight, to vše ve velmi rychlém čase 1:44,4. Pedigree Danon Kingly, který ke zmíněným klasickým umístěním nyní přidal čtvrté vítězství ze svých šesti startů, stojí na typickém opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s výsledným 4x5 inbreedingem a to ve velmi úspěšné variantě Deep Impact x Storm Cat. Matka vítěze nebyla na dráze v USA žádná hvězda, ale je dcerou gr.1 vítězky a v chovu jíž dříve dala dva stakes potomky, byť úspěšné na písku.

Tentýž den šel pěkný dostih ze špičky 5 l. Danburite (Rulership) v Kyoto Daishoten (gr.2, 2400m, 3+), ale v závěru překvapivě podlehl o 1 ¼ délky 6 l. outsiderovi Dreadnoughtus (Harbinger), Ryusei Sakai, který možná umí více než předtím ukazoval, protože mu jeho výstřelky vynesly kastraci, což je v Japonsku považováno za opravdu krajní řešení. Jeho pedigree je postavené na kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence, přičemž role linie Northern Dancer je podtržena čtyřnásobnou prezencí v pedigree Harbingera, kde z pohledu otce matky Dreadnoughtuse posilují vliv linie Turn-to ještě Roberto a Sir Ivor. Matka vyhrála gr.2 a několikrát se v gr.1 umístila, včetně třetího místa v Oaks a dala již gr.2 vítězku Dia de la Madre (King Kamehameha), rovněž gr.1 umístěnou.


Následující prodloužený víkend patřil klisnám, jenže Japonsko sužoval nejhorší tajfun za posledních 60 let a jeho řádění v oblasti Tokia si mimo jiné vynutilo přesunutí sobotního a nedělního dostihového programu. V neděli se v Kyotu utkaly ty tříleté ve svém posledním klasickém dostihu Shuka Sho (gr.1, 2000m, 3 kl) a klasickou formu z Oka Sho (gr.1) a Yushun Himba (gr.1) reprezentovaly druhá z Oaks Curren Bouquetd´or (Deep Impact) a v obou předchozích klasikách třetí Chrono Genesis (Bago), ale zatímco prvně jmenované jistě pomohlo do formy těsné třetí místo v gr.3 trialu, druhá pět měsíců nestartovala a s nimi stála na startu v Oka Sho druhá Shigeru Pink Dia (Daiwa Major). Otazníkem pro všechny byla velmi měkká dráha, na které poslali sázející na start jako favoritku Danon Fantasy (Deep Impact), šampionku dvouletých klisen, která sice v klasických startech skončila „jen“ čtvrtá a pátá, ale vítězstvím v gr.2 trialu ukázala dobrou formu. Dostih vodila v solidním tempu Beach Samba (Kurofune) s favoritkou na třetí pozici, ale s příchodem do cílové roviny bylo zřejmé, že se na této půdě Danon Fantasy trápí. Beach Samba však šla stále dobře a síly jí došly až v posledních 100m, kde nedokázala odolat koncovým soupeřkám. Nejlepší závěr měla ze středu pole útočící Chrono Genesis s žokejem Yuichi Kitamurou v sedle a nechala za sebou Curren Bouquetd´or jistě o 2 délky, zatímco o 1 ½ délky zpět přilétla z konce pole Shigeru Pink Dia, ½ délky před outsiderkou Shadow Diva (Heart´s Cry) a krk před houževnatě vzdorující Beach Samba. Čas 1:59,9 je na dané podmínky velmi dobrý, i když pochopitelně daleko od rekordu Mikki Queen (Deep Impact) 1:56,9 z roku 2015. Chrono Genesis vyhrála čtvrtý ze svých sedmi startů a na gr.1 úrovni byla předtím druhá v zimní královně a třetí ve zmíněných klasikách. Arc vítěz Bago (Nashwan) si v japonském chovu nepočínal špatně, dal hned ve svém prvním ročníku klasické vítěze Kikuka Sho (gr.1) Big Week a Oka Sho (gr.1) Oken Sakura, ale přesto dostával většinou jen malý počet klisen. Pedigree Chrono Genesis je postavené na opakování kombinace Blushing Groom x Northern Dancer, s inbreedingem 4x4 na Mr.Prospector a 4x5 na Halo. Matka vyhrála při debutu jako tříletá na písku, ale v dalším startu se zranila a odešla do chovu, kde dala mimo jiné i letošní Victoria Mile (gr.1) vítězku Normcore (Harbinger), o které bude ještě řeč.

V pondělí se už v Tokiu za stálého mrholení běhalo a ačkoliv je to vzhledem k okolnostem neuvěřitelné, dráha byla rychlá. Středem pozornosti diváků byl Fuchu Himba Stakes (gr.2, 1800m, 3+ kl), o jehož obvyklé kvalitě nejlépe svědčí loňský doběh Deirdre (Harbinger) – Lys Gracieux (Heart´s Cry), klisen s gr.1 vavříny v životopisu. Letos to vypadalo na duel druhé a čtvrté z letošní Victoria Mile (gr.1), čtyřletých klisen Primo Scene (Deep Impact) a Lucky Lilac (Orfevre), které tehdy v cíli dělilo jen ½ délky. Zajímavý byl start tříleté tempařky Jodie (Daiwa Major), naposledy v USA blízko čtvrté v trochu dlouhém 2000m Belmont Oaks (gr.1), která se právě kvůli délce dostihu vyhnula shora komentované klasice. Z pozice jetá Lucky Lilac se na distanci probojovala do vedení, ale nakonec za sebou nedokázala udržet 4 l. Scarlet Color (Victoire Pisa), Yasunari Iwata a 6 l. Frontier Queen (Meisho Samson) a zbylo na ní jen třetí místo při výroku 1 ¼ - ½. Čas 1:44,5 je samozřejmě velmi rychlý. Primo Scene nebyla vidět a Jodie vycouvala z pozice na začátku cílové roviny. Scarlet Color v posledních třech startech zaznamenala stakes vítězství a dvě gr.3 umístění a vzestup formy nyní potvrdila pěkným závěrem z konce pole. Pedigree vítězky je založené na opakování kombinace Sunday Silence x Mr.Prospector, s výsledným 4x4 inbreedingem. Victoire Pisa sám má pedigree založené na opakování kombinace Sunday Silence x Native Dancer, skrze větve Sharpen Up a Mr.Prospector, takže je to vlastně pokračování stejné strategie. Victoire Pisa je také prochován 3x4 na Halo, vnuka Turn-to a vliv této linie dále posiluje pedigree listed umístěné matky, resp. pedigree báby s dvojnásobnou prezencí linie Turn-to skrze Habitat a Cure the Blues.

Teď se na okamžik vrátíme na začátek tohoto víkendu k sobotě, kterou v Japonsku poznamenaly rozmary počasí a podíváme se do zahraničí. O Deep Impactových dvouletých v Evropě jsem se zmínil minule a Aidan O´Brien ukázal na stakes úrovni klisnu Fancy Blue, kterou přivedl závěrem z posledního místa k vítězství v Staffordstown Stud Stakes (L, 1600m, 2 kl, záznam) Seamie Heffernan a klisna je nyní ve dvou startech neporažená, navzdory hodně měkké dráze v Curragh. Což mě vede k poznámce, že vítěz The 2000 Guineas (gr.1) Saxon Warrior (Deep Impact) letos debutoval v Coolmore se 165 klisnami a příští rok mu bude sekundovat v newmarketském Lanwades Stud i francouzský vítěz Prix du Jockey Club (gr.1) Study of Man (Deep Impact).

A pokračovat budeme v Austrálii, kde také v sobotu předvedli na závodišti Caulfield 5 l. Fierce Impact (Deep Impact) a Craig Williams parádní závěr v Toorak Handicapu (gr.1, 1600m, 3+H, záznam) a zvítězili jistě o 1 ¾ délky. Tohle pedigree už známe, protože Fierce Impact je starším bratrem loňského vítěze NHK Mile Cupu (gr.1) Keiai Nautique a můžeme jen zopakovat, že kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, sekundují tři větve linie Northern Dancer, z nichž dvě tvoří 4x5 inbreeding. Matka byla velmi dobrá písková sprinterka se dvěma gr.3 vítězstvími a dnes má na svém kontě již dva gr.1 syny na trávě.

Ve středu si na stejném závodišti připsal vítězství v Coongy Cupu (gr.3, 2000m, 3+H) 4 l. Wolfe (Novellist), ofenzivně jetý Lindou Meech, která má na svém kontě už téměř 1700 vítězství. Wolfe je bohužel teprve druhý grupový vítěz Novellista (Monsun) v jeho třech ročnících na dráze. Oba japonští odchovanci jsou v Austrálii trénovaní a tady je docela běžné jít přípravný nebo kvalifikační dostih jen pár dní před hlavním cílem a tak se Wolfe již v sobotu postavil na start Caulfiled Cupu (gr.1, 2400m, 3+H, záznam), ve kterém byl jedním z favoritů z Japonska hostující 4 l. Mer de Glace (Rulership). Ten přicházel letos neporažený v pěti startech, poslední tři vítězství měla status gr.3 a ve dvou z nich ho jezdil Damian Lane, který majitele přesvědčil ke startu v Caulfield Cupu. Wolfe udával solidní tempo až k distanci, zatímco Damian Lane zaparkoval Mer de Glace na předposledním místě, včas si zvenčí polepšil pozici před příchodem do krátké cílové roviny a tam Mer de Glace ukázal své typické ostré zrychlení, kterým rozhodl dostih jistě o 1 délku ve svůj prospěch a zůstal i v šestém startu tohoto roku neporažen. Kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, resp. King Kamehameha x Sunday Silence, v jeho pedigree sekunduje pětinásobný vliv linie Northern Dancer, z toho 3x5 přes Nureyev. V malém stakes dostihu umístěná matka je prochována 4x5 na Turn-to a také na Northern Dancerovu bábu Almahmoud. Mimochodem o půl hodiny později zaznamenal Rulership (King Kamehameha) stakes double, když zářijový gr.3 vítěz Hush Writer za sebou nechal soupeře v ATC St.Leger, což je překvapivě dostih mimo black type. Majitelé obou Rulershipů uvažují o startu v Melbourne Cupu (gr.1).

A poslední sobotní zastávkou bude British Champions Day v Ascotu, kde v týdnu místy stála na dráze voda a tak byly mimo sprintu nejdůležitější dostihy dokonce přesunuty na vnitřní dráhu, která nebyla přes léto používána a byla v lepším stavu. Přesto byl start 5 l. Deirdre (Harbinger) v Champion Stakes (gr.1, 2000m, 3+, záznam) dost riskantní, protože klisna se utopila v Ascotu už jednou v červnu, zatímco na dobré dráze pak vyhrála Nassau Stakes (gr.1) a s velkou dávkou smůly byla čtvrtá v Irish Champion Stakes (gr.1). Osin Murphy samozřejmě koncovou klisnu schoval vzadu, v cílové rovině vypadal chvíli znovu zavřený, ale vymanévroval včas na vnější stranu pole, jenže závěr Deirdre postrádal na velmi měkké dráze obvyklou rasanci a klisna doběhla třetí, za stejně jako v Irsku vítěznou 4 l. Magical (Galileo). Výkon Deirdre byl i v nepříznivých podmínkách opět velmi dobrý.

Tentýž den se vrátíme do Japonska a v Tokiu se podíváme na mílaře ve Fuji Stakes (gr.3, 1600m, 3). Loňské vítězství obhajoval naposledy v gr.2 blízko třetí 6 l. Logi Cry (Heart´s Cry), ale byla tu vítězka Victoria Mile (gr.1) Normcore (Harbinger) a top tříletí mílaři šampion dvouletek a vítěz NHK Mile Cupu (gr.1) Admire Mars (Daiwa Major) a z téhož dostihu o ½ délky třetí Catedral (Heart´s Cry). Pro Admire Mars to byla těžká pozice, protože klisnám se za dostihy slabšího pohlaví nezapočítávají v open společnosti penality a tak za svůj gr.1 triumf dával jen on všem 3kg na neoblíbené měkčí dráze a k dovršení všeho špatně odskočil, takže šance byla rázem pryč. V rychlém dostihu patřila první dvě místa z konce pole útočícím soupeřům, v jejichž souboji měla celou cílovou rovinu navrch bělka Normcore, jetá Christophe Lemairem, kterou se pokoušel marně dostihnout 4 l. Rey de Orův mladší bratr Leyenda (King Kamehameha) a na čáře mu stále chybělo ½ délky, v na podmínky rychlém čase 1:33,0. Normcore měla po květnovém Victoria Mile problém s čipem ve spěnce, který musel být laparoskopicky odstraněn a vrátila se nyní na dráhu vítězně po pěti měsících a týden poté co její polosestra Chrono Genesis vyhrála shora komentovaný klasický dostih. Pedigree Normcore je postavené na kombinaci dvou větví linie Northern Dancer, což je strategie použitá už u jejího děda Dansili, s celkem pětinásobným vlivem této linie v pozadí. Jak jsme již uvedli její matka vyhrála ze svých dvou startů jako tříletá maiden a bába neběhala, ale to nemá samozřejmě s jejich úspěšností v chovu nic společného.

Ale důležitější program mělo v neděli Kyoto s posledním klasickým dostihem sezóny St.Leger – Kikuka Sho (gr.1, 3000m, 3 hř a kl), kde formu z předchozích klasik reprezentoval favorizovaný Velox (Just a Way), druhý ze Satsuki Sho (gr.1) a třetí z Tokyo Yushun (gr.1). V gr.2 trialu mu sice lehce utekl Satsuki Sho vítěz Saturnalia (Lord Kanaloa), který na 3000m nikdy nepomýšlel, ale druhé místo byla dobrá forma, což dávalo šanci i tehdy blízko třetímu a zjevně se lepšícímu World Premiere (Deep Impact). Ani vítěz druhého gr.2 trialu Lion Lion (Rulership) nestartoval, ale byl to rychlý dostih a pěkný závěr v něm měl druhý Satono Lux (Deep Impact). Mirco Demuro v sedle outsidera Caudillo (King Kamehameha) zkoušel soupeře zaskočit a diktoval vlažné tempo, ve kterém seděl Velox okolo pátého místa, sledovaný na bariéře World Premierem a Satono Lux byl schovaný v druhé polovině pole. Caudillo ostře zrychlil do poslední osmistovky, na začátku cílové roviny přišli s náporem World Premiere a Velox, World Premiere dostal svou hlavu do vedení u distančního mezníku a v posledních metrech za sebou dokázal udržel o krk závěr Satono Lux, za kterým doběhl o délku třetí Velox. Caudillovi došly síly v posledních 100m a zbylá místa na tabuli obsadili z konce pole útočící outsideři Divine Force (Workforce) a Melody Lane (Orfevre), to vše v průměrném čase 3:06,0 , který je daleko od rekordu Toho Jackal (Special Week) 3:01,0 z roku 2014. World Premiere dovedl k vítězství padesátník Yutaka Take, který vyhrál stejnou klasiku jako nejmladší žokej JRA v historii v sedle Super Creek (No Attention) v roce 1988 a svá vítězství zopakoval ještě s trojicí synů Sunday Silence a to Dance in the Dark 1996, Air Shakur 2000 a samozřejmě Deep Impact 2005. World Premiere je pozdní hřebec s progresivní formou, má bilancí šest startů, tři vítězství, jedno druhé a dvě třetí místa, tuto sezónu zahájil prvenstvím v menším stakes dostihu a ve čtvrtém startu ziskal gr.1 klasické vítězství. Linii Sunday Silence v jeho pedigree sekunduje na mateřské straně větev Birkhahn linie Dark Ronald a to skrze prominenta německého chovu Surumu a jeho syna Acatenango, s inbreedingem 4x5 na Northern Dancer na klíčových místech. V Preis der Diana (gr.1) umístěná matka je polosestrou plemeníka Manduro (Monsun) a v japonském chovu dala World Premierova staršího bratra World Ace, který byl druhý v Satsuki Sho (gr.1) a má na dráze slibný první ročník dvouletých. Mimochodem jejich dvouletý ¾ bratr Weltreisende (Dream Journey) vyhrál o týden později listed a je ve dvou startech neporažený.

A tim se dostáváme k poslednímu víkendu, který začneme v zahraničí a to znovu v Austrálii, kde se v prestižním Cox Plate (gr.1, 2040m, 3+, záznam) postavila v sobotu na start na závodišti Moonee Valley v roli favorita 5 l. Lys Gracieux (Heart´s Cry), kterou během svého japonského angažmá přivedl v červnu k vítězství v Takarazuka Kinen (gr.1) Damian Lane a s ní 7 l. Kluger (King Kamehameha), který je u protinožců úspěšnější než doma a v dubnu tady byl blízko druhý v Queen Elizabeth Stakes (gr.1) za šampionkou Winx (Street Cry), která Cox Plate vyhrála v posledních třech letech. Moonee Valley má extrémně krátkou 200m cílovou rovinku, všechno je o pozici do finiše a Lys Gracieux si vylosovala mimořádně nevýhodný vnější box. Damian Lane ovšem ani tentokrát nepřipustil žádné komplikace, schoval klisnu na konci pole, do poslední šestistovky si začali lepšit zvenčí pozici, do cílové rovinky přišli třetí a tam Lys Gracieux ukázala svou známou akceleraci a zvítězila jistě o 1 ½ délky. Pro srovnání 4 l. Magic Wand (Galielo) Aidana O´Briena, letos čtyřikrát druhá v gr.1, byla pod Ryanem Moorem čtvrtá 4 délky od vítězky a z pozice jetý Kluger doběhl mezi poraženými. Lys Gracieux má pedigree založené na spojení linie Sunday Silence s větví Arc vítěze Sea Bird, linie Native Dancer, se zajímavým trojnásobným inbreedingem na Lyphard a čtvrtou větví linie Northern Dancer, jdoucí přes Sadler´s Wells. V pedigree matky, trojnásobné listed vítězky ve Francii, je významný také inbreeding na Arc vítěze Mill Reef , který koresponduje s prominentním postavením jiné nasrullahovské větve, jdoucí přes dalšího Arc vítěze Tony Bin, v pedigree samotného Heart´s Cry.

Komentář k domácímu víkendu začneme také v sobotu kyotským Swan Stakes (gr.2, 1400m, 3+), ve kterém předvedl pozoruhodný závěr favorizovaný 4 l. Diatonic (Lord Kanaloa) a na cílové čáře zachytil o nos 5 l. Mozu Ascot (Frankel), v měkké dráze odpovídajícím čase 1:21,3. V sedle vítěze ukázal hostující Christophe Soumillon, že finiš je jeho zdaleka nejsilnější zbraní. Diatonic letos vyhrál čtvrtý ze svých pěti startů a z listed společnosti zaslouženě graduoval mezi grupové vítěze. Jeho pedigree je založené na kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, s čtyřnásobným vlivem linie Northern Dancer, dvojnásobně 4x4 jdoucím přes Storm Bird a s inbreedingem 4x5 na důležitou klisnu Cosmah, dceru báby Northern Dancera. Matka toho na dráze mnoho neukázala, ale v chovu již předtím dala na sprinterských distancích gr.2 umístěného stakes vítěze.

Také Tokio mělo v sobotním programu grupový dostih a to střetnutí dvouletých klisniček a Artemis Stakes (gr.3, 1600m, 2 kl), ve kterém i ve svém druhém životním startu zůstala neporažená desetinová favoritka Ria Amelia (Deep Impact), která pod Yugou Kawadou přišla pěkným závěrem z konce pole a porazila o ¾ délky Sanctuaire (Deep Impact), za solidních 1:34,2. Tohle pedigree je pro změnu postavené na opačné kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, přesněji pedigree v BC Juvenile Fillies (gr.1) úspěšné matky je založené na kombinaci dvou větví linie Mr.Prospector s výsledným inbreedingem 3x5. S ohledem na důležitou pozici Lypharda v pedigree Deep Impacta, hraje na straně matky roli i druhá prezence linie Northern Dancer.

Ale opravdovým vrcholem víkendového programu byl až nedělní tokijský Tenno Sho – Autumn (gr.1, 2000m, 3+), jako vždy se skvělým obsazením, letos na startu s deseti gr.1 vítězi z šestnácti startujících. Lord Kanaloa (King Kamehameha) měl nakročeno k víkendovému grupovému double, protože první dvě šance patřily jeho potomkům. Největší hvězdou mezi startujícími byla pochopitelně 4 l. pětinásobná gr.1 vítězka Almond Eye, vracející se po pětiměsíční pauze od kolize po startu a výsledného třetího místa o nos a krk v Yasuda Kinen (gr.1) a jejím největším soupeřem byl stejně efektním závěrem obdařený vítěz Hopeful Stakes (gr.1) a Satsuki Sho (gr.1) 3 l. Saturnalia. Velké ambice měl další účastník té zmíněné kolize 4 l. Danon Premium (Deep Impact), vítěz Futurity Stakes (gr.1), který letos dvakrát s přehledem vyhrál gr.2 a zlepšení se čekalo od 4 l. vítěze Tokyo Yushun (gr.1) Wagnerian (Deep Impact). Pětiletá špičková mílařka Aerolithe (Kurofune), se skalpem Almond Eye z Yasuda Kinen o krk, sice běžela distanci delší než 1800m jen dvakrát v životě a bylo to pro ní doposud příliš dlouhé, ale v její současné formě jí bylo nutné brát vážně, zvláště když jí jel dobrým odhadem tempa známý Keita Tosaki. Aerolithe šla samozřejmě do čela a diktovala rychlé, ale ne sebevražedné mezičasy. Hned za ní seděl od startu Saturnalia a všichni věděli, že je to pro koncového hřebce jistý polibek smrti, jenom Soumillon v jeho sedle zjevně nic netušil. Ostatní žokejové speedových koní byli samozřejmě alespoň trochu schovaní, i když nechtěli pustit bělku příliš z očí, jako pátá nebo šestá Almond Eye, kterou zvenčí hlídal Danon Premium. Tosaki nechal na protější rovince klisnu malinko vydechnout a pak přitlačil na tempo do poslední zatáčky. V cílové rovině Aerolithe zachytila nástup dvojice Saturnalia a Danon Premium, ale již před distancí se pod ní po bariéře protáhla do vedení Almond Eye a od toho okamžiku bylo rozhodnuto. Almond Eye, v jejímž sedle byl Christophe Lemaire, zvitězila velmi lehce o 3 délky v mimořádně rychlém čase 1:56,2 , jen o 0,1 pomalejším rekordu Tosen Jordan (Jungle Pocket) z roku 2011. Za ní Aerolithe neprodala svou kůži lacino a podlehla v cíli druhému Danon Premium až po boji o krk, ale o další dva krky za sebou udržela z konce pole letící dvojici stájových kolegů, ve které byl překvapivě úspěšnější 4 l. You Can Smile (King Kamehameha) před. Wagnerian. Saturnalia odpadl v poslední dvoustovce a nevešel se na tabuli, mimochodem po bilanci pěti vítězství a jednoho čtvrtého místa z předchozích šesti životních startů ! Brilantní jízda Keity Tosaki ostře kontrastovala s katastrofálním výkonem Soumillona, jehož taktické chyby jsou zcela nepochopitelné. Almond Eye si připsala osmé vítězství z deseti startů a šesté v gr.1 a můžeme si zopakovat, že má pedigree založené na kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, přesněji King Kamehameha x Sunday Silence, s inbreedingem na Nureyev a vlastně pěti northerndancerovskými liniemi v backgroundu. Její matkou je vítězka dostihu s dnešním statusem gr.1, umístěná ve dvou klasických dostizích klisen Yushun Himba a Shuka Sho a bábou nestartovavší ¾ sestra špičkových synů Northern Dancera a úspěšných plemeníků Try My Best a El Gran Senor.
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking