V Santa Anitě v Kalifornii dnes vyvrcholil Breeders' Cup, který z pohledu evropské účasti patří k těm méně vydařeným. Jediné vítězství pro starý kontinent na něm získala tříletá Iridessa (Ruler of the World) v Breeders' Cup Filly & Mare Turf. Její trenér Joseph O'Brien, před 8 lety nejmladší vítězný žokej mítinku, se dnes v 26 letech stal též nejmladším trenérem vítěze Breeders' Cupu.

První dostih dnešního programu nepřinesl překvapení. V Breeders' Cup Filly & Mare Sprint (Gr.1, 3+ kl., 1400 m písek, 920.000 $) se prosadila famorizovaná COVFEFE (into Mischief) s Joelem Rosariem, která v závěru odolala útoku vítězky Santa Anita Oaks (Gr.1) Bellafiny (Quality Road), třetí doběhla Dawn The Destroyer (Speightstown). Vítězku připravuje Brad Cox, který již včera slavil úspěch s dvouletou British Idiom.

Vítězka Test Stakes (Gr.1) Covfefe, zakoupená jako ročka v Keenelandu za 250.000 dolarů, je dcerou vítěze Hollywood Futurity (Gr.1) Into Mischief (Harlan's Holiday), jehož syn Goldencents vyhrál dvakrát Breeders' Cup Dirt Mile. Matka Antics (Unbridled), dcera skvělé Aurory (Danzig), již dala Gr.1 umístěnou Albiano (Harlan's Holiday) a ve francouzských listed umístěnou Going Day (Daylami).

Dostih jako řemen - to byl Breeders' Cup Turf Sprint (Gr.1, 3+, 1000 m, 920.000 $), ve kterém v Anglii anrozená BELVOIR BAY (Equiano), jediná klisna v poli 12 koní, nasadila pod Javierem Castellanem drtivé tempo a navzdory kurzu 14:1 udržela vedení až do cíle. Svěřenkyně Petera Millera navíc nečekané vítězství okořenila časem 0:54,83, který je jak novým rekordem dráhy v Santa Anitě, tak i rekordem dostihu. Druhé peníze vybojoval takřka na cílové pásce sedmiletý Om (Munnings), který si zopakoval umístění z roku 2016, před čtyřletým Shekky Shebaz (Cape Blanco).

Belvoir Bay , která loni v Santa Anitě vyhrála Monrovia Stakes (Gr.2) a letos doběhla druhá v Al Quoz Sprint (Gr.1) v Dubaji, je dcerou vynikajícího sprintera, dvojnásobného vítěze King's Stand Stakes (Gr.1) Equiano (Acclamation). Matka Path of Peace (Rock of Gibraltar) vyhrála jeden dostih, vedle Belvoir Bay dala další 3 již startující potomky, z nichž si nejlépe vede dvojnásobný vítěz Peace Trail (Kyllachy).

Žokej Irad Ortiz jr., který už v Breeders' Cupu získal 6 vítězství, si možná před startem Breeders' Cup Dirt Mile (Gr.1, 3+, 1600 m, 920.000 $) přečetl, že 8 z 12 posledních vítězů dostihu jej vyhrálo z čela, a tak svého SPUN TO RUN (Hard Spun), čtvrtou šanci dostihu s kurzem 9:1, poslal hned po startu do vedení a to udržel až do cíle. Horký favorit Omaha Beach (War Front), pro něhož měl dostih být satisfakcí za Kentucky Derby, kterého se nemohl zúčastnit, naopak v průběhu dostihu na vedoucího koně ztrácel až 7 délek a závěrečným finišem se sice vítězi přiblížil, ale ohrozit jej nedokázal a skončil druhý. Třetí finišoval Blue Chipper (Tiznow). Vítěze připravuje Juan Guerrero.

Spun to Run, jako dvouletek prodaný za 64.000 dolarů, dosud vydělal 460 tisíc dolarů a dnes přidal necelý půlmilión. Hřebec je synem vítěze King's Bishop Stakes (Gr.1) a druhého z Kentucky Derby (Gr.1) a Breeders' Cup Classic (Gr.1) Hard Spun (Danzig), úspěšně pendlujícího mezi Americkou a Austrálií a otce 11 Gr.1 vítězů, vlastně nyní již 12. Matka Yawkey Way (Grand Slam) je blacktype vítězkou a v chovu již dala vítězku California Oaks (L) Tap It All (Tapizar).

V cestě k prvnímu letošnímu evropskému vítězství na Breeders' Cupu stála v Breeders' Cup Filly and Mare Turf (Gr.1, 3+ kl., 2000 m trávam 1,840.000 $), tradičně silně obsazené evropskými zájemkyněmi, domácí horká favoritka a loňská vítězka Sistercharlie (Myboycharlie). Svěřenkyně Chada Browna ale přišla o vodičku Thais a místo ní se tempa chopila Mirth (Colonel John), která nasadila ostré tempo a v průběhu dostihu měla náskok i více než 7 délek. Zatímco nejšancovější z evropských klisen Iridessa (Ruler of The World) se držela třetí, Sistercharlie na pátém místě ztrácela další tři délky. V cílové rovině Mirth rychle zhasla, a do čela se dostala Iridessa s Waynem Lordanem v sedle, na kterou sice ostře útočila domácí Vasilika (Skipshot), ale IRIDESSA své vedení udržela a získala Josephu O'Brienovi první triumf na Breeders' Cupu. Šestadvacetiletý O'Brien se zároveň stal nejmladším trenérem breederscupového vítěze. Favorizovaná Sistercharlie skončila třetí, další místa obsadily evropské Fanny Logan (Sea The Stars) a Just Wonderful (Dansili).

Iridessa pochází z prvního ročníku vítěze Epsom Derby Ruler Of The World (Galileo), který se po pěti sezónách v Coolmoru nyní stěhuje do Francie. Rodokmen klisny je postaven na mimořádně úspěšném spojení krve Galilea a Danehilla, který je otcem matky Senta's Dream.

Dalším mimořádně rychlým dostihem byl Breeders' Cup Sprint (Gr.1, 3+, 1200 m, 1,840.000 $), v němž vítěznému MITOLE (Eskendereya), vedenému Richardem Santanem jr, naměřila časomíra čas 1:09,00. Mitole, držící se v průběhu dostihu na čtvrtém místě, v cílové rovině zaútočil na vodícího favorita Shancelota (Shanghai Bobby) a poměrně snadno přes něj přešel a získal své třetí Gr.1 vítězství. Třetí skončil Whitmore (Pleasantly Perfect).

Mitole, který byl jako roček prodán za pouhých 20.000 dolarů, ale ve dvou letech na breeze-upu již stál 140 tisíc, je nejúspěšnějším potomkem vítěze Wood Memorial Stakes (Gr.1) a někdejšího favorita Kentucky Derby, před kterým se zranil, hřebce Eskendereya (Giant's Causeway). Matka Indian Miss (Indian Charlie) je polosestrou vítězky Davona Dale Stakes (Gr.2) Live Lively (Medaglia d'Oro).

Včera získal plemeník More Than Ready (Southern Storm) dvě vítězství jako mateřský otec, dnes se dočkal i v roli otce. Zasloužila se o to pětiletá svěřenkyně Chada Browna UNI, která navzdory útoku zvenčí, kterým v posledním oblouku naběhala řadu metrů navíc, zdolala favorizovanou Got Stormy (Get Stormy) v Breeders' Cup Mile (Gr.1, 3+, 1600 m, 1,840.000 $). Pěkným finišem získal třetí místo někdejší ascotský vítěz a nyní v USA Chadem Brownem trénovaný Without Parole (Frankel), který na cílové pásce připravil o medailové umístění nejlepšího z evropských zástupců Circus Maximus (Galileo). Ten také ukázal v závěru silný finiš, ale Ryan Moore v jeho sedle si nechal čelo příliš utéct. Vítěznou Uni vedl Joel Rosario.

Vítězná Uni se narodila v Anglii a úvod své dostihové kariéry strávila ve Francii, kde mj. vyhrála Prix Matchem (L). V USA se jí ale daří podstatně lépe a dnešní triumf je jejím třetím Gr.1 vítězstvím. Její otec More Than Ready již dal 3 vítěze Breeders' Cupu včetně dvojnásobného vítěze BC Sprint Roy H.

Triumfem klisny, která si nejprve udělala jméno ve své domovině a až poté byla importována do USA, skončil i Breeders' Cup Distaff (Gr.1, 3+ kl., 1800 m, 1,840.000 $). Vítězná šestiletá BLUE PRIZE (Pure Prize), třetí šance dostihu (8:1), se narodila v Argentině, kde v roce 2016 vyhrála mj. i Gr.1 Gran Premio Seleccion. Od roku 2017 běhá v USA a ke dvěma triumfům v Gr.1 Spinster Stakes dnes přidala třetí. Pod Joem Bravem vypálila rybník letos neporažené Midnight Bisou (Midnight Lute), třetí doběhla Serengeti Empress (Alternation).

Blue Prize je dcerou Storm Catova syna Pure Prize, Gr.2 vítěze v USA a posléze velmi úspěšného plemeníka v Argentině. Také matka Blues for Sale (Not For Love) je Gr.2 vítězkou, ale v rodné Argentině, ale její matka Dancer's Key (Key to The Mint) pochází z USA.

Šest startů v řadě nenašel přemožitele, tak nebylo divu, že domácí pětiletý BRICKS AND MORTAR (Giant's Causeway), vítěz unauguračního ročníku Pegasus World Cup Turf odskakoval do Breeders' Cup Turf (Gr.1, 3+, 2400 m, 3,680.000 $) jako horký favorit. Pozici mu usnadnila i absence loni za Enable druhé Magical, která byla pár dnů  před dostihem stažena z tréninku, a také výkon Ryana Moore v sedle nejšancovějšího z evropských zástupců vítěze Epsom Derby Anthony Van Dycka (Galileo), s kterým v cílové rovině při hledání cesty narazil do Bandua, čímž hřebec ztratil šanci na lepší než bylo konečné třetí místo. Nejsilnějším soupeřem favorita se nakonec stal outsider United (Giant's Causeway), který Bricks and Mortar zle dotíral, ale porazit jej nedokázal. V sedle vítěze se dnes již podruhé radoval Irad Ortiz, jr. a druhý úspěch zaznamenal i trenér Chad Brown.

Kdysi roček za 200.000 dolarů, dnes šampión který už před dnešním vítězstvím vydělal 4,88 miliónu dolarů Bricks and Mortar, je jedním ze 190 blacktype vítězů hřebce Giant's Causeway, který zaznamenal 1-2 doběh. Na blacktype scéně uspěla i matka Beyond the Waves, dcera plemeníka Ocean Crest, na jehož otce Storm Birda je vítěz 3x3 prochován. Před Bricks and Mortar už dala 4 blacktype potomky.

Ve vrcholu mítinku Breeders' Cup Classic (Gr.1, 3+, 2000 m písek, 6,000.000 $) se prosadil čtyřletý VINO ROSSO, třetí šance (9/2) dostihu, který v cílové rovince poté, co sledoval čelo ze 4. pozice, suverénně přešel přes favorizovaného McKinzie (Street Sense) a nadělil mu 4 1/4 délky. Třetí doběhl Higher Power (Medaglia d'Oro). Vítěze trénuje jeden z nejúspěšnějších trenérů historie mítinku Tod Pletcher a hattrick v jeho sedle završil Irad Ortiz, jr. Smutně skončil Mongolian Groom, který si v průběhu dostihu zlomil nohu a stal se již 37. koněm, jehož život skončil během práce či dostihu na santaanitském závodišti od loňského prosince.

Vino Rosso, kterého jako ročka koupili za 410.000 dolarů, je synem hřebce Curlina (Smart Strike), který v tomto dostihu uspěl před 12 lety. Matka Mythical Bride (Street Cry), vítězka dostihu nezvítězivších, je též matkou Gr.3 umístěného So Alive (Super Saver).