bc logo 201835. ročník Breeders' Cupu, neoficiálního mistrovství světa plnokrevníků, dnes začal v Churchill Downs. Dvoudenní program doznal oproti předešlým letům několika změn, přidán byl jeden dostih pro dvouleté, Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint na 1100 metrů. Nejmladšímu ročníku byl letos poprvé věnován kompletní páteční program, čítající 5 dostihů. Vrcholem úvodního dne byl dvoumiliónový Breeders' Cup Juvenile, který páteční program uzavřel.

Nový dostih Breeders' Cupu, zmíněný Breeders' Cup Juvenile Turf Sprint pro dvouleté na 1100 metrů, odstartoval krátce po somé hodině večerní našeho času páteční program. Navzdory miliónové dotaci je dostih vzhledem ke své premiéře klasifikován jako listed, i tak ale přilákal zajímavou sestavu 16 dvouletků. Dostih se prakticky rozhodl už na startu, kde z boxů vyrazil jako střela druhý favorit dostihu BULLETIN (City Zip), vedený Javierem Castellanem a do cíle už před sebe při svém druhém životním startu nikoho nepustil. Další z dlouhé řady vítězů trenéra Todda Pletchera v cílové rovině bojoval s dalším z domácích zástupců outsiderkou Chelsea Cloisters (First Samurai), který však vítěze nedokázala ohrozit. Evropští zástupci horko těžko akceptovali pekelné tempo vítěze, skvělým finišem ale vybojovala třetí pěníze druhá šance Aidana O'Briena v dostihu So Perfect (Scat Daddy), v jejímž sedle byl Wayne Lordan.

Bulletin je již pátým breederscupovým vítězem plemeníka City Zip (Carson City). jeho syn Collected navíc finišoval před rokem druhý v Breeders' Cup Classic. Bulletin, prochovaný 3x3 na Mr Prospector a 4x4 na In Reality, je synem Gr.3 vítězky Sue's Good News (Woodman), matky vítězky Ogden Phipps Handicapu (Gr.1) Tiz Miz Sue (Tiznow).

I druhý dostih pátečního kalendáře skončil vítězstvím ve stylu start-cíl, o které se vBreeders' Cup Juvenile Fillies Turf (Gr.1, 2 kl., 1600 mT, 1,000.000 €) postarala desetinová favoritka, v předešlých dvou startech neporažená NEWSPAPEROFRECORD (Lope de Vega). Irská odchovankyně v amerických službách, připravovaná Chadem Brownem, předvedla pod Iradem Ortizem skvělý výkon, který rezultoval v lehké vítězství před ze zadním pozic finišující evropskou zástupkyní East (Frankel), taktéž v předchozích dvou startech neporaženou, kterou do Churchill Downs přivezl trenér Kevin Ryan a nasedlal ji Jamie Spencerovi, třetí peníze brala domácí Stellar Agent (More Than Ready), na čtvrté se v závěru propadla O'Brienova Just Wonderful (Dansili) s Ryanem Moorem.

Newspaperofrecord je jedním z 50 blacktype vítězů Lope de Vegy, někdejšího soupeře Shamalgana ve francouzských klasikách a dnes nejúspěšnějšího Shamardalova (Giant's Causeway) syna v chovu, pro nás mimořádně zajímavého díky svému synovi Zazou v chovu Centra Darhorse. Matka Sunday Times (Holy Roman Emperor), listed vítězka, doběhla druhá v Gr.1 Cheveley Park Stakes.

Start-cíl taktika slavila úspěch i při prvním dostihu na písku. V Breeders' Cup Juvenile Fillies (Gr.1, 2 kl., 1770 m, 2,000.000 $) se takto ve svém již pátém sezónním startu prosadila počtvrté vítězná JAYWALK (Cross Traffic) z lotu Johna Servise pod Joelem Rosariem. Čtvrtá šance (6,5:1) dostihu nedala v závěru soupeřkám šanci a ve finiši se vzdalovala soupeřkám vedeným druhou favoritkou (4:1) Restless Rider (Distorted Humor) s Brianem Hernandezem, třetí finišovala outsiderka (36:1) Vibrance (Violence) s Johnem Velazquezem.

Jaywalk, která už získala Gr.1 úspěch vítězstvím ve Frizette Stakes 7. října je prvním Gr.1 vítězem v produkci vítěze Whitney Handicapu (Gr.1) Cross Traffic (Unbridled's Song), majícího letos na dráze první ročník dvouletých. její matka Lady Pewitt (Orientate) je matkou trojnásobné blacktype vítězky a Gr.3 umístěné Danzatrice (Dunkirk).

Dramatický doběh měl Breeders' Cup Juvenile Turf (Gr.1, 2, 1609 m, 1,000.000 $), v němž se pěkným finišem prosadil druhý favorit dostihu svěřenec Charlese Applebyho ze stáje Godolphin LINE OF DUTY(Galileo), ale před cílem došlo mezi ním a domácím Uncle Benny (Declaration of War) ke kontaktu, který místní stewardi dlouho zkoumali. Dlouho neviděná kombinace modrých barev Godolphinu na koni po Galileo nakonec slavila úspěch, když rozhodčí nechali doběh tak, jak skončil na dráze a William Buick, který před tribunou čekal na verdikt rozhodčích, mohl oslavovat své druhé vítězství v dostihu Breeders' Cupu. Třetí peníze získal Somelikeithotbrown (Big Brown), který většinu dostihu odvodil. Favorizovaný coolmorský Anthony Van Dyck (Galileo) startující z boxu č.14 nenašel dobrou pozici, špatně zvenčí stíhal soupeřům a v závěru těžko hledal cestu k lepšímu umístění.

Vítěz Prix de Conde (Gr.3) Line of Duty je synem Jacqueline Quest (Rock of Gibraltar), která proběhla jako první cílem 1000 Guineas, ale byla přesunuta na druhé místo.

Bělovlasá legenda amerického turfu trenér Bob Baffert se po doběhu Breeders' Cup Juvenile (Gr.1, 2 hř+val., 1770 m, 2,000.000 $) držel za srdce. Jím trénovaný GAME WINNER (Candy Ride), pari favorit vrcholu úvodního dne, sice v průběhu dostihu ztrácel na čelo řadu délek, v oblouku před cílovou rovinou ale byl již v závěsu za Knicks Go (Paynter), který převzal vedení od vodícího Complexity (Maclean's Music) a v závěru, který opět nebyl úplně čistý, potvrdil roli favorita a Josel Rosario v jeho sedle získal po triumfu s Jaywalk další vítězství. Pro třetí peníze si silným závěrem přišel Signalman (General Quarters).

Po čtvrté triumfující a stále neporažený Game Winner je po loňském vítězi Breeders' Cup Classic Gun Runnerovi druhý breederscupovým vítězem argentinského odchovance Candy Ride (Ride the Rails). Matka Indyan Giving (A. P. Indy) je dcerou dvojnásobné Gr.1 vítězky Fleet Indian (Indian Charlie).