Devíti Gr.1 dostihy, obsazenými elitou světového turfu, dnes v Churchill Downs vyvrcholil 35. ročník Breeders' Cupu. Druhý den přinesl dvě evropská vítězství, která zajistili odchovanci Khalida Abdullaha Expert Eye a především Enable, jejíž souboj s Magical v Breeders' Cup Turf byl jedním z vrcholů letošního mítinku, který je označován za neoficiální mistrovství světa plnokrevníka. Hlavní dostih zůstal doma zásluhou favorizovaného Accelerate, když nejlepší z evropských zástupců Thunder Snow skončil třetí.


Dostihy je možno opět sledovat na www.breederscup.com, přenáší je i kanál AtTheraces.

Zatímco v pátečním programu převládala vítězství stylem start-cíl, úvodní dostih dnešního dne, Breeders' Cup Filly and Mare Sprint (Gr.1, 3+ kl., 1400 m, 1,000.000 $) ukázal, že i v Churchill Downs se dá vyhrát ze zadu. Do dokonalosti to dovedla v kurzu 26:1 nabízená SHAMROCK ROSE (First Dude), která s Iradem Ortizem odskakovala z boxu s nejvyšším číslem, v oblouku do cílové rovinky byla poslední, v cílové rovince ale prošla středem pole jak nůž máslem a získala nečekané, ale o to pohlednější vítězství. O hlavu za ní skončila Chalon (Dialed In), třetí peníze získala v těsném doběhu Anonymity (Tapit).

Vítězka, jejímž největším úspěchem dosud bylo vítězství v přípravném Gr.2 Raven Run Stakes 20. října v Keenelandu, je prvním Gr.1 vítězem v produkci vítěze Hollywood Gold Cupu (Gr.1) a druhého z Preakness Stakes (Gr.1) First Dude (Stephen Got Even), jehož nejstarší potomci jsou již pětiletí.   
 


Druhý dostih přinesl první obhajobu - v Breeders' Cup Turf Sprint (Gr.1, 3+, 1100 mT, 1,000.000 $) se stejně jako loni prosadil STORMY LIBERAL (Stormy Atlantic) s Draydenem van Dykem, který dobře odstartoval, pak přenechal vedení World of Trouble (Kantharos), kterého však v závěru po pěkném souboji znovu překonal. Za druhým World of Trouble doběhl se ztrátou třetí Disco Partner (Disco Rico).

Vítězství Stormy Liberala má pro nás trochu hořkou příchuť protože jeho otec Stormy Atlantic (Storm Cat) je, respektive byl, otcem před pár dny předčasně uhynulého napajedelského plemeníka Stormy Jaila.
 V Breeders' Cup Dirt Mile (Gr.1, 3+, 1600 m, 1,000.000 $) přidal k dosavadním dvěma Gr.1 úspěchům třetí čtyřletý CITY OF LIGHT (Quality Road), který odskočil jako druhý favorit (4:1) z prvního boxu, Javier Castellano jej poslal do čela, na začátku cílové rovinky ještě od soupeřů odšel, aby jim ukázal, kdo je tady pánem a výsledkem bylo další lehké start-cíl vítězství. Za svěřencem trenéra McCarthyho došel na druhém místě Seeking The Soul (Perfect Soul) a třetí doběhl Bravazo (Awesome Again).

City of Light je synem čtyřnásobného Gr.1 vítěze Quality Road (Elusive Quality), úspěšného mj. ve Florida Derby či Metropolitam Handicapu, který dosud dal dva vítěze na Breeders' Cupu - Hootenanny a Caledonia Road, kteří oba uspěli v dostizích pro dvouleté. Matka Paris Notion (Dehere), polosestra Gr.1 vítězky Fabulous Fast, již dala dva v blacktype dostizích umístěné potomky, City of Light je jejím prvním stakes vítězem. Dvojice šancových klisen slibovala udělat zBreeders' Cup Filly and Mare Turf (Gr.1, 3+ kl., 2200 mT, 2,000.000 $) evropskou podívanou, nakonec se evropskou záležitostí stala, byť trochu jinak. Favorizovaná Wild Illusion (Dubawi) Godolphinu s Williamem Buickem si hlídala čtvrtou pozici, druhá se držela coolmorská Magic Wand (Galileo) s Ryanem Moorem, když tempo ditkovala domácí A Raving Beauty (Mastercraftsman). Ta se pod Javierem Castellanem držela velmi dobře, v cílové rovině dokázala odrazit útok Magic Wand, nikoliv však nástup Wild Illusion. Ta sice přešla do vedení, ale jen na okamžik - ze středu pole útočící SISTERCHARLIE (Myboycharlie), tréninková kolegyně z lotu Chada C. Browna, nabízená jako druhá favoritka (5,2:1), ukázala nejvíce sil a pod Johnem Velazquezem získala své čtvrté Gr.1 vítězství. Wild Illusion doběhla druhá, A Raving Beauty třetí a na O'Brienovu Magic Wand zbylo čtvrté místo.

Ač v USA trénovaná, Sistercharlie se narodila v Irsku, stejně jako Magic Wand, Wild Illusion spatřila světlo světa v Anglii a A Raving Beauty v Německu. Sistercharlie běhala dřív v Evropě, kde mj. doběhla druhá v Prix de Diane (Gr.1). První breederscupový vítěz mezi potomky premianta Prix Morny (Gr.1) Myboycharlie (Danetime) je druhým stakes vítězem v produkci Galileovy dcery Starlet's Sister po vítězce Prix Bertrand de Tarragon My Sister Nat (Acclamation).
 Po Stormy Liberal v Breeders' Cup Turf Sprint obájil loňské vítězství i ROY H (More Than Ready) na písku v Breeders' Cup Sprint (Gr.1, 3+, 1200 m, 2,000.000 $). Dostih rozjeli Promises Fulfilled (Shackleford), Distinctive B (With Distinction) a Always Sunshine (West Acre), ale už v oblouku šel dopředu Roy H a pod Paco Lopezem pohodlně zvítězil před Whitmore (Pleasantly Perfect) a Imperial Hint (Imperialism). Pro trenéra Petera Millera, který je též trenérem Stormy Liberal, to bylo tak již čtvrté breederscupové vítězství.

Roy H je jedním z 26 Gr.1 vítězů úspěšného plemeníka a taktéž úspěšného otce plemeníků More Than Ready (Southern Halo), jehož prestiž v Austrálii podstatně převyšuje tu americkou. Matka Elusive Diva (Elusive Quality) je polosestrou drakrát druhého v anglickém July Cupu (Gr.1) Tropics (Speightstown).Breeders' Cup Mile
(Gr.1, 3+, 1600 mT, 2,000.000 $) se v Churchill Downs, ale i dalších amerických drahách běhá dokola s dvěma oblouky, a tak nabízí jiný pohled než jsme zvyklí v Evropě. I tak ale právě tento dostih patří v programu BC k těm, které nejvíce lákají evropské stáje a nejinak tomu bylo i letos, kdy jen Aidan O'Brien vyslal do dosthu 4 koně. Ani jeden neuspěl a s výjimkou Happily ani nebyl v dostihu moc vidět, evropskou čest ale zachraňoval jiný velikán - Sir Michael Stoute a především Frankie Dettori. Tomu Stoute nasedlal tříletého EXPERT EYE (Acclamation), druhého favorita dostihu v barvách Khalida Abdullaha, který jej držel ve středu pole a v závěru přišel ve správný čas s finišem, kterým získal dnešní první evropský triumf. Druhé místo vybojoval závěrem domácí Catapult (Kitten's Joy), který těsně před cílem dostihl Analyze It (Point of Entry), jež se většinu dostihu staral o tempo. 

Loňský vítěz Vintage Stakes (Gr.2), který letos vyhrál Jersey Stakes (Gr.2), doběhl druhý v Sussex Stakes (Gr.1) a třetí v Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1), je prvním breederscupovým vítězem po vítězi Diadem Stakes (Gr.2) Acclamation, úspěšném zdroji rychlosti v evropském chovu, a také jeho pátým Gr.1 vítězem. Matka Exemplify (Dansili) je polosestrou vítězky 1000 Guineas a dalších dvou Gr.1 dostihů Special Duty (Hennessy).Tříleté MONOMOY GIRL (Tapizar) se v Churchill Downs líbí. Jako dvouletá tam vyhrála Rags to Riches Stakes (L), letos v květnu na stejné dráze ovládla pole Kentucky Oaks (Gr.1) a dnes k němu přidala úspěch nejcennější - vítězství v Breeders' Cup Distaff (Gr.1, 3+ kl., 1800 m, 2,000.000 $). Bradem H. Coxem trénovaná klisna se od počátku držela blízko čela druhá za vodící Wonder Gadot (Medaglia d'Oro), sledovaná druhou favoritkou dostihu Abel Tasman (Quality Road), ale zatímco Abel se v oblouku před cílovou rovinou začala rychle propadat, do role favoritky (2,8:1) pasovaná Monomoy Girl přešla s Florentem Gerouxem do čela a potvrdila preference sázejících. Druhá doběhla Wow Cat (Lookin At Lucky) a třetí Midnight Bisou (Midnight Lute).   

Monomoy Girl je prvním a zatím jediným Gr.1 vítězem po vítězi Breeders' Cup Dirt Mile (Gr.1) Tapizarovi, zatím zeřjmě nejúspěšnějším synem skvělého Tapita (Pulpit) v chovu. Matka Drumette (Henny Hughes) je polosestrou vítěze Knickerboxer Handicapu (Gr.3), Gr.2 umístěného Drum Major (Dynaformer).Osm vítězů Prix de l'Arc de Triomphe se v historii postavilo na start Breeders' Cupu - 7 v BC Turf, osamocený Sakhee v BC Classic. Žádnému se nepodařilo zvítězit, byť Sakhee v roce 2001 skončil v Classic druhý, stejně jako Trempolino v roce 1987 a Golden Horn o 28 let později v Turfu. Musela přicestovat dvojnásobná vítězka, aby prokletí vítězů Arc v Breeders' Cupu zlomila. Svěřenkyně trenéra Gosdena ENABLE (Nathaniel), v jejímž sedle opět prokázal své mimořádné kvality Frankie Dettori, to ale neměla v Breeders' Cup Turf (Gr.1, 3+, 2400 mT, 4,000.000 $) jednoduché. Zatímco američtí soupeři či obhájce vítězství Talismanic ji nemohli ohrozit, velmi silnou soupeřku našla v coolmorské Magical (Galileo) a s tříletou svěřenkyní Aidana O'Briena, vedenou Ryanem Moorem, který v dostihu neustále sledoval svou soupeřku, svedla daleko před ostatními nádherný souboj, který byl jedním z vrcholů letošního ročníku Breeders' Cupu. Třetí, se ztrátou 9 délek za bojující dvojicí, doběhl Sadler's Joy (Kitten's Joy).

Po Expert Eye druhý dnešní vítěz z chovu a stáje Khalida Abdullaha a jeho Juddmonte Farm je dcerou Nathaniela (Galileo), vítěze King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1) a, jak jsme již několikrát uvedli, je prvním Gr.1 vítězem úzce (3x2) prochovaným na Sadler's Wellse. Bývalý coolmorský velikán musí být v doběhem dnešního ročníku spokojen - vítězka je dcerou Sadler's Wellsova vnuka, druhá Magical je po Galileo (Sadler's Wells) a třetí Sadler's Joy je synem Kitten's Joy po El Prado (Sadler's Wells).Tečku za letošním ročníkem udělal samotný vrchol mítinku, 6 milióny dolarů dotovaný Breeders' Cup Classic (Gr.1, 3+, 2000 m), který sice neměl jednoznačného favorita, nejvíce příznivců a nejnižší kurz si nakonec udržel domácí Accelerate (Lookin At Lucky), který svou třídu prokázal čtveřicí Gr.1 vítězství v letošní sezóně. Evropu zastupoval skvělý Roaring Lion (Kitten's Joy), který se však při své premiéře na písku netěšil přízni sázejících. O něco lépe na tom byl vítěz Dubai World Cupu Thunder Snow (Helmet) a také vítěz UAE Derby Mendelssohn (Scat Daddy). Právě posledně jmenovaný svěřenec Aidana O'Briena se po startu ujal, veden Ryanem Moorem, role vodiče a nasadil rychlé tempo, ve kterém prvních čtvrt míle zaběhl za 22,68 sekund. Za ním se držel šancový McKinzie (Street Sense), West Coast (Flatter) a Thunder Snow. Mendelssohn v tempu zavedl pole do cílové roviny, před kterou už bylo jasné, že Roaring Lion do bojů nezasáhne, ale ve vedení jej záhy vystřídal ACCELERATE, který pod Joelem Rosariem cválal vstříc pátému Gr.1 úspěchu. Na bariéře útočil Thunder Snow s Christopheme Soumillonem, kterého však o druhé peníze v samotném závěru připravil ze zadu silně finišující Gunnevera (Dialed In). Čtvrtý skončil v Japonsku narozený Yoshida (Heart's Cry), na Mendelssohna zbylo páté místo.

Accelerate je synem vítěze Preakness Stakes (Gr.1) a dalších 4 Gr.1 dostihů Lookin At Lucky, syna šampión amerických plemeníků a polobratra u nás dříve působícího Secret 'n Classyho (Secretariat) hřebce Smart Strike (Mr Prospector). Accelerate je prvním a zatím jediným Lookin At Luckyovým Gr.1 vítězem narozeným v USA, výborně si však vede v chilském chovu, kde už dal 7 vítězů Gr.1 dostihů. Matka Issues, jejíž otec Awesome Again (Deputy Minister) vyhrál Breeders' Cup Classic před 10 lety, se umístila v restricted blacktype dostihu, vedle Accelerate je též matkou blacktype vítěze a Gr.3 umístěného Amarish (Scat Daddy) a také Daddy D T (Scat Daddy), který se před 4 lety umístil na třetím místě v Breeders' Cup Juvenile Turf (Gr.1).      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking