german derby 2018Rok po triumfu Windstosse (Shirocco) se dnes ve 149. Deutsches Derby (Gr.1, 3 hř+kl., 2400 m, 600.000 €) prosadil po krásném souboji s Destinem (Soldier Hollow) jeho polobratr Weltstar (Soldier Hollow), vedený A. de Vriesem. Pro nás je mimořádně zajímavá rodina obou vítězů, neboť její kořeny najdeme v Napajedlích.


V Německu tuto rodinu založila v roce 1918 v Hřebčíně Napajedla narozená klisna Winnica, dcera v Napajedlích působícího plemeníka Köttingbrunn (Pardon), která přišla do Německa v roce 1922. Její matkou byla 
Orsza, která léta stála v Napajedlích, a časem přešla do majetku Marie Baltazziové (nebyla však z jejího chovu, jak jsem původně mylně uvedl). Orsza byla dcerou jednoho z nejzajímavějších plemeníků, který kdy v Napajedlích působil, francouzského šampióna a vítěze klasické Poule d'Essai des Poulains Gouvernanta (Flying Fox) a pocházela z výborné rodiny, směřující k legendární maďarské Kincsem (Cambuscan), která byla praprabábou Orszy.

Vnučka Orszy Winnica dala v německém chovu vítěze Grosser Preis von Baden a Deutsches St. Leger Wahnfrieda (Flamboyant), ale především klisnu Waffenart (Alchimist), díky níž se rodina později významně rozrostla. Náleží k ní celá řada velmi úspěšných koní včetně třeba anglické Zahrat Dubai (Unfuwain), vítězky Nassau Stakes (Gr.1) a třetí v Epsom Derby (Gr.1) či vítěze Preis von Europa (Gr.1) Well Made (Mondrian), z posledních let jmenujme předloňskou zimní královnu Well Spoken (Soldier Hollow) a hlavně již zmíněného loňského vítěze Deutsches Derby Windstosse (Shirocco), který v červnu finišoval třetí v Coronation Cupu (Gr.1) v Epsomu.

Letošní německé derby bylo též velkým úspěchem trenéra Kluga, který připravuje první dva v cíli. Třetí skončil favorizovaný Royal Youmzain (Youmzain) a čtvrtý Salve Del Rio (Rio de la Plata). Páté místo obsadil Aldenham (Mastercraftsman) s Jozefem Bojkem, Filipem Minaříkem vedený Guiri skončil devátý. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net