logo arcDnes v půl jedenácté proběhla uzávěrka přihlášek na letošní Qatar Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 2400 m, 3+, 5,000.000 €), nejlépe dotovaný dostih v Evropě, který se poběží 6. října na závodišti v Longchamp. Mezi 81 přihlášenými plnokrevníky je i loňský šampión českých vytrvalců, letošní vítěz Prix Lord Seymour (L) a před 11 dny třetí v Gr.3 Prix d'Hedouville pětiletý Nagano Gold (Sixties Icon) Syndikátu V3J, ténovaný Václavem Lukou mladším.  


Na přihláškách nechybí první dva z loňského ročníku Enable (Nathaniel) a Sea of Class (Sea The Stars), přičemž prvně jmenovaná bude útočit na historický třetí úspěch v řadě. Nejvíce koní přihlásil Aidan O'Brien, který je podepsán pod přihláškami 17 koní (a jednoho posílá i syn Joseph), domácí Andre Fabre nahlásil 12 koní, John Gosden 7. Z majitelů je nejčastěji zastoupen tým kolem Coolmoru vedený Magnierem, který přihlásil 19 koní, silný zájem ukázala i stáj Godolphin s 13 adepty včetně loňského vítěze Epsom Derby Masara (New Approach).  

Sedm koní bylo přihlášeno z Japonska, jehož zástupci se již dlouho pokoušejí o úspěch v tomto dostihu, ale dosud získali jen řadu umístění. Mezi japonskými adepty ale chybí vítězka Dubai Turf (Gr.1) skvělá Almond Eye (Lord Kanaloa), dříve v ante-post sázkách druhá favoritka dostihu, jejiž tým se ale rozhodl Arc vynechat a směřovat ji do vhodnějších dostihů bez nutnosti dlouhého cestování. Zastoupit by ji mohl loňský vítěz St. Leger (Gr.1) Fierement (Deep Impact), který už letos získal Tenno Sho (Gr.1) na 3100 metrů.

Tři české účasti v Prix de l'Arc de Triomphe

Pokud Nagano Gold svou cestu dovede až k říjnovému startu, stane se čtvrtým koněm v českém tréninku, kterému se to podařilo. Jako první se na start nejlépe dotovaného evropského dostihu postavil v roce 2009 tehdy čtyřletý Tullamore (Theatrical) stáje YOKO, který s Václavem Janáčkem v sedle doběhl na 16. místě z 19 startujících. V ročníku, který ovládl skvělý Sea The Stars (Cape Cross), mimo jiné startoval i pozdější plemeník v Napajedlích The Bogberry (Hawk Wing), který doběhl dvě místa před Tullamore.

O tři roky později startoval v Arc současný krabčický plemeník Mikhail Glinka (Galileo), kterého na start poslal trenér Šavujev. Tehdy zvítězila outsiderka Solemia (Poliglote) a Mikhail Glinka, do jehož sedla byl angažován Mirco Demuro, skončil čtrnáctý. Dvě místa před ním doběhl o rok dříve šestý Meandre (Slickly), tehdy však ještě připravovaný Andre Fabrem pro stáj rodiny Rothschildů. Následující ročník však již hájil v Prix de l'Arc de Triomphe "české" barvy. Pod taktovkou trenéra Šavujeva, veden do dresu Ramzana Kadyrova oblečeného Umberta Rispoli, skončil na desátém místě. Své první vítězství v Arc tehdy získala Treve (Motivator).  (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking