Odesa zavodisteUž déle než půl roku probíhají na Ukrajině boje, které obrátily na ruby život nemalé části tamních obyvatel. Výrazným způsobem ovlivnily i tamní dostihové dění a chov plnokrevníka, nicméně ač start letošní ukrajinské sezóny byl kvůli válce posunut, dostihy se na Ukrajině konají. V sobotu by se mělo konat tamní derby.

 
Jeho termín je oproti předešlým létům posunutý, neboť sezóna, alespoň ta cvalová, začala až 25. června. Od té doby se program soustředí na ty nejvýznamnější dostihy tak, aby byla zachována hlavně kostra nejvýznamnějších zkoušek.

Aktuálně jsou na Ukrajině v provozu dvě závodiště. V hlavním městě Kijevě, které je ale věnováno klusáckým dostihům, a pak v Oděse. I tam se sice konají klusácké dostihy, vedle nich však také dostihy cvalové. "Na Ukrajině jsou ještě závodiště ve Lvově, které však už 10 let dostihy nepořádá, a také v Charkově, které už nefunguje 15 let," jmenuje další, bohužel již nikoliv aktivní dráhy, Sergej Shakhvets, provozující FB stránky Thoroughbreds in Ukraine. "V okupovaném území jsou ještě závodiště v Charcyzku v Doněcké oblasti a závodiště Děrkulského hřebčína v Luhanském regionu, ale ty mají jen lokální význam."

Charkov
Dostihy na Ukrajině pamatují i mnohem lepší časy. Na historickém snímku někdejší tribuny závodiště v Charkově

Dostihový provoz není postižen jen posunutím začátku (normálně se na Ukrajině běhá od května do října), ale i tím, že některé stáje z okupovaných území se na dostihy nedostanou. "Nejstarší ukrajinské hřebčíny, Děrkulský a Střelecký z Luhanského regionu jsou obsazeny ruskými vojsky a své koně na dostihy posílat nemohou," říká Shakhvets. "Ještě více byla ale postižena Leader Stud farm v Charkovském regionu, v níž po okupaci uhynulo 22 ze 30 koní," dodává. Dostihový provoz v Oděse tak zajišťují především koně z hřebčínů Dněpropetrovsk a Onufrijevka, a také privátní majitel Mykola Rymchuk či koně z Millennium stud farm, které okupací postiženy nejsou.

Ukrajinské Oaks (UKR-Gd1), v originále "Velykij priz dlja kobyl", se letos stalo kořistí klisny Myata, odchovankyně Millennium stud v majetku zmíněného Mykoly Rymchuka. Klisna je dcerou irského rodáka Young Boy (Barathea), který dostihovou kariéru strávil v barvách Mariana Pokrywky v Polsku, kde mj. vyhrál Nagrody Brochwicze, Strzegomia či Sygneta a doběhl druhý v Nagrodě Rulera, polské Velké jarní ceně.

damir
Letos se na Ukrajině daří potomkům irského rodáka Damira (Dark Angel), dříve běhajícího
v Polsku, kde mj. doběhl druhý v Nagrodě Rulera, foto Vioda Racing


Ukrajinskou verzi Velké jarní ceny či, chcete-li, 2000 Guineas, vyhrál v barvách svého chovatele Dněpropetrovského hřebčína běhající Grot. Ten je pro změnu synem v USA narozeného True Star (Will Way), vnuka výborného Easy Goer (Alydar) a na Ukrajinu se dostal přes Rusko, kam byl v roce 2006 exportován. Zajímavější je ale matka Gashetka (Tornado Light), taktéž pocházející z dněpropetrovského chovu, která se dráze umístila v několika lokálních graded dostizích. Pokud půjdeme po její rodině dozadu, dostaneme se nejen k maďarské klisně Ityuka (Balbinus), která je 2x3 prochována na bývalého napajedelského plemeníka Horkay (Matchbox) a které přivedla rodinu do Ruska, ale především k legendární Kincsem (Cambuscan), jejíž rodina, jak vidno, boduje i na okupované Ukrajině.

Miloslav Vlček







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net