Současná vysoká inflace, panující zejména v Evropě, ale patrná prakticky po celém světě, se dotýká i provozu dostihových stájí a tréninkových středisek. Obavy o jejich další existenci vyjádřil v rozhovoru pro anglický Racing Post irský trenér Tony Mullins, bratr šestnáctinásobného šampióna překážkových trenérů Willieho Mullinse.


"Předchozí recese v roce 2008 vytvořila v Irsku nenapravitelnou propast mezi velkými a malými tréninkovými centrálami," uvedl Mullins pro Racing Post a dodal, že nadcházející krize může být pro ty malé smrtící. "Náklady v dnešní době rostou, především ceny pohonných hmot a energií, rostou také mzdy, ale tréninkové poplatky se nezvyšují," upozorňuje na vývoj, který se dotýká všech stájí, ale pro ty menší je podle něj situace složitější.

Nepřehlédněte: Předloňský vítěz Českého derby Opasan se zranil. Letos ho už na dráze neuvidíme

Sám to ostatně názorně demonstruje na své vlastní centrále, jejíž hvězdou je osminásobná vítězka Princess Zoe (Jukebox Jury), která před dvěma lety vyhrála v Longchamp Gr.1 Prix du Cadran, v níž na pátém místě tehdy finišoval Cacophonous (Cacique). "Náš každodenní provoz by bez koní jako je Zoe nebo jiných, kteří mohou vyhrávat velké dostihy, nebyl finančně únosný," vysvětluje Mullins. "Trénovat v Irsku méně než 25 koní je dnes neekonomické a trenéři, kteří za sezónu připraví jen asi 15 vítězů, nejsou bez určité pomoci finančně stabilní. Momentálně si ani nevydělají na živobytí, proto jich hodně pracuje na částečný úvazek a shání práci jinde," předkládá Mullins neutěšenou situaci a obává se, že současná inflace by mohla některé menší stáje v Irsku vyřadit z provozu.   

"V příštím roce už bychom mohli být svědky toho, že, pokud se neudělá něco zásadního, co by těmto trenérům pomohlo, hodí řada z nich ručník do ringu," je přesvědčen Mullins. Sám však nemá představu, co by se pro ně mělo udělat. "Ale když začne ze střechy padat pár tašek, zjistíme, že se může velmi rychle zřítit celý dům," varuje. (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net