Epsom derby 2018Nečekané vítěze měl letošní ročník Investec Derby (Gr.1, 3 hř+kl., 2400 m, 1,500.000 liber, záznam), ve kterém slavila historicky první úspěch stáj Godolphin šejka Mohammeda, jejíž MASAR (New Approach), nabízený v kurzu 17:1, jistě o 1 1/2 délky vyhrál nejslavnější klasiku na světě.

Horkým favoritem byl dosud neporažený vítěz 2000 Guineas Saxon Warrior (Deep Impact), hřebec skvělé třídy i exteriéru, proti němuž mluvilo jediné - startovní box č. 1, z něhož se v Epsomu nevyhrává. A nevyhrálo se ani tentokrát. Favorita usadil Ryan Moore na bariéře, když po malinkém zaváhání na startu neměl moc jiných možností, zvenku jej hlídal William Buick v sedle Masara. Právě to hrálo klíčovou roli v cílové rovince, kdy se na krátký okamžik Saxon Warrior dostal do pozice, kdy nemohl útočit, zatímco Masar měl volné pole působnosti a finišem zvěnčí vybojoval nečekané vítězství, když druhé místo uhájil outsider Dee Ex Bee (Farrh) před útočícím druhým favoritem dostihu, vítězem Dante Stakes Roaring Lion (Kitten's Joy). Saxon Warrior přišel čtvrtý, rozhodně neměl ideální průběh, ale po horním záběru na cílovou rovinku jsem neměl dojem, že by dnes měl na vítězství i při lepším průběhu dostihu.

Vítězný Masar má pedigree jako ušité pro úspěch v Epsom Derby. Jeho otcem je New Approach (Galileo), který zde triumfoval před 10 lety a Masar tak je třetím koněm v linii po Galileo a New Approach, který v Epsom derby zvítězil. Jeho matka Khawlah (Cape Cross) zvítězila v UAE Derby (gr.2) a UAE Oaks (Gr.3) a především je pravnučkou vítězky Prix de l'Arc de Triomphe Urban Sea (Miswaki), matky Galilea, na kterou je tak Masar 3x4 prochován jako vůbec první blacktype vítěz, mající ve svém rodokmenu inbreeding na tuto excelentní matku. Mateřského otce Cape Cross (Green Desert) najdeme v pedigree 4 z posledních 5 vítězů Epsom Derby. V roce 2014 vyhrál Australia (Galileo) z matky po Cape Cross, v roce 2015 jeho syn Golden Horn a v roce 2016 Harzand, jehož otec Sea The Stars je Cape Crossovým synem. (miv)