kentucky derby 2018Kolem jedné hodiny ranní našeho času byl dnes odstartován 144. ročník Kentucky Derby (Gr.1, 3, 2000 m, 2,192.000 $, záznam), vrchol americké sezóny tříletých a také první díl tamní trojkoruny. Na celodenním deštěm poznamenané půdě se prosadil domácí favorit JUSTIFY (Scat Daddy) v sedle s Mikem Smithem.

 
Tomu se po startu podařilo posadit se zvenčí na druhém místě za vedoucího Promises Fulfilled a absolvoval ideální dostih. Naopak společný druhý favorit a šance Evropy na historicky první úspěch v Kentucky Derby irský Mendelssohn (Scat Daddy) se po startu i kvůli pár skrumážím nedostal na dobrou pozici a ve velmi rychle odběhnutém začátku se nedokázal posunout blíž než do středu pole a byl nucen "polykat bláto" z kopyt soupeřů. V polovině dostihu už bylo zřetelné, že do bojů nezasáhne a v cílové rovince jej potkala další kolize, ale to už byl poraženým koněm a do cíle přišel poslední.

To podstatné se ale dělo na čele. Robby Albarado v sedle Promises Fulfilled nasadil ostré tempo (první čtvrtina míle za 22,24, první polovina míle za 45,77), díky němuž byl i na měkké půdě dostih rozběhnut jedním z nejrychlejších začátků historie. Na protější rovině už se Justify dostal na jeho úroveň a v posledním oblouku od něj odešel, sledován Good Magic (Curlin) a toto pořadí vydrželo až do cíle, v němž měl vítěz náskok 2 1/2 délku. Hlavu za Good Magic skončil třetí Audible (Into Mischief), čtvrtý Instilled Regard.

Vítězný Justify, který v žádném z dosavadních 4 startů nenašel přemožitele, je pátým vítězem pro trenéra Boba Bafferta, který se tak v historických tabulkách dostal na druhé místo za legendárního Bena A. Jonese s 6 vítězi z let 1938 - 1952. Kůň, který dosud vydělal 2,098.000 dolarů, byl zakoupen na Keeneland September Yearling Sale za 500.000 dolarů.

Justify je prvním vítězem Kentucky Derby z linie Storm Cat, které se úspěch podařil až po více jak čtvrt století, co kdysi nejdražšímu americkému plemeníkovi Storm Catovi vyběhli první tříletí potomci. Jeho triumf je také největším úspěchem již nežijícího, ale fantasticky si v chovu vedoucího Scat Daddy (Johannesburg), který měl na startu 4 potomky. Matka Stage Magic (Ghostzapper) získala druhé místo v listed a třetí v Gr.3 v USA, dosud dala 3 startující potomky, kteří všichni zvítězili a vedle Justify se na blacktype scéně prosadil i její syn The Lieutenant (Street Sense), druhý v Gr.2 Santana Mile. Bába Magical Illusion (Pulpit) doběhla druhá v American Oaks (Gr.1). (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking