Opasan vichyLoňský Kůň roku na Slovensku a vítěz jubilejního 100. Českého derby OPASAN (French Navy) potvrdil svou třídu i v blacktype konkurenci. Dnes, při svém prvním startu ve stakes společnosti, udělil direkt francouzským soupeřům a po boji s domácím Folamour (Intello), ověnčeným nejen listed triumfem ale i umístěním v Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud za Nagano Goldem, získal, opět s podporou žokeje Radka Koplíka, svůj první blacktype triumf.

 
Sázející mu příliš nevěřili - do Prix Hubert Baguenault de Puchesse (L, 4+, 2400 m, 52.000 €) odskakoval v poli sedmi koní jako čtvrtá šance v kurzu 8,3:1. V úvodu mu nebylo moc po chuti pomalé tempo, ale Radek Koplík jej usadil na předposledním místě, kde se uklidnil a v poklidu cválal. Na protější rovině se posunul o místo blíže čela, ale to podstatné přišlo až v závěru, kde opět nastoupil zvenčí. Radek Koplík, vědom si jeho tendence posouvat se k bariéře jej pobízel bičíkem z pravé strany, načež Opasan předvedl svůj skvělý finiš, kterým po boji s Folamourem o krátký krk zvítězil. Třetí Mykiss (Makfi) ztrácel dvě délky.

Do Arc? Možná příští rok.

Slovenský úspěch neprošel bez povšimnutí ze strany francouzského dostihového kanálu Equidia, která hned po dostihu vyzpovídala trenéra Jozefa Chodúra. Ten uvedl, že i další Opasanův start hodlá směřovat do Francie. "Potřebuje čas 6-7 týdnů, aby si po dostihu odpočinul, vždy ze sebe vydá všechny síly, příště bychom rádi startovali tři týdny před Arc v Gr.3 dostihu na 2400 metrů v Longchamp," uvedl Chodúr v přenosu. Dostih, který slouží jako trial pro francouzský vrchol, hned podnítil reportérův dotaz, zda trenér plánuje Opasana poslat  i na start Prix de l'Arc de Triomphe, ale to trenér pro letošek vyloučil. "Letos určitě ne, možná příští rok až získá více zkušeností." (miv)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net