Hvězda evropského turfu ENABLE (Nathaniel) ukončila dostihovou kariéru. Dnes o tom po poradě s trenérem Johnem Gosdenem a dostihovým manažerem Teddy Grimthorpem rozhodl její majitel princ Khalid Abdullah, na jehož Juddmonte Farm se klisna před šesti lety narodila.

 
"Odchází do chovu šťastná a zdravá po opravdu výjimečné kariéře," komentoval odchod své svěřenkyně Gosden. "Měli jsme všichni štěstí, že jsme s ní v Clarehaven Stables mohli strávit posledních pět let a ocenit při tom její skvělou povahu i mimořádnou výkonnost," dodal muž, v jehož péči klisna vydělala 10,7 miliónu liber, nejvyšší sumu, jakou kdy evropský kůň vydělal.
 
Ač se Enable ani při druhém pokusu nepodařilo získat historicky unikátní třetí vítězství v Prix de l'Arc de Triomphe, její kariéry byla velmi výjimečná. Z 19 startů získala 15 vítězství, 2 druhá a 1 třetí místo a jediným dostihem, v němž neskončila mezi nejlepšími třemi, byl její závěrečný pokus o zisk třetího Arcu. I bez něj ale vešla do historie jako jediná trojnásobná vítězka největší anglické meziročníkové zkoušky na půldruhé míle King George VI and Queen Elizabeth Stakes, vedle které získala dalších 8 Gr.1 vítězství včetně Epsom Oaks či Breeders' Cup Turf. 

enable foal
Enable jako hříbě na pastvině. Foto Juddmonte Farm

Po úvodních dvou startech, kdy se v jejíms sedle vystřídali Robert Havlin a William Buick, se klisniným stálým partnerem stal žokej Frankie Dettori a spolu vytvořili neporazitelnou dvojici. Enable pomohla Dettorimu znovu nastartovat hvězdnou kariéru, klisna zas mohla těžit z jeho obdivuhodného přehledu v dostizích a schopnosti mít koně vždy na správném místě.

Nyní posílí již tak mimořádné mateřské stádo rodné Juddmonte Farm a jejím prvním partnerem bude vycházející hvězda mezi tamními plemeníky Kingman (Invincible Spirit). Někdejší šampión tříletých a Kůň roku má letos na dráze třetí ročník, ale už se těší ze 26 blacktype vítězů včetně Gr.1 vítězů Persian King a Palace Pier a za jeho služby už Juddmonte žádá 150.000 liber. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking