SK derby 22 zkSlovenská dostihová autorita Závodisko Bratislava š.p. zveřejnila propozice klasických dostihů. Ty se letos poběží s nižšími cenami než v loňském roce, pokles v meziročním srovnání činí 5%. Dotace Slovenského derby tak klesá ze 40 tisíc eur na 38 tisíc, ceny zbylé čtveřice klasik se snížily o tisíc eur na 19.000 €. 

 
Vedle klasických dostihů Závodisko zveřejnilo i propozice na pět jedničkových dostihů mítinku Turf-Gala, jehož části se též nevyhnula redukce cen. Velká cena Slovenska se místo o 30 tisíc eur letos poběží o 27.000 €, o tři tisíce na 17.0000 € byla snížena i dotace sprinterské Ceny Ministerstva podohospodárstva a rozvoju vidieka. Cena Scottish Rifla ztratila 2 tisíce eur a je tudíž vypsaná s cenou 13.000 €, Starohájské kritérium a Cena Arvy zůstaly na loňských hodnotách a bude v nich vypláceno 10 tisíc eur.  

Pro úspěšné české stáje, kterým se loni podařilo vyhrát všech pět slovenských klasických dostihů, je negativní zprávou i zvýšení srážky z výher pro zahraniční subjekty z dosavadních 6% na 8%. Závodisko tím vyhovělo požadavku Asociácie profesionálnych trénerov cvalových dostihových koní a Zväzu majiteľov a chovateľov anglického plnokrevníka, vznesených na listopadové pracovní schůzce se zástupci slovenské autority. Dodejme, že navýšení srážek na 8% je návratem na úroveň roku 2019. Pro sezónu 2020 byly srážky rapidně zvýšeny na 12%, po roce fungování je ale Závodisko snížilo na 6%. Získané prostředky by měly být podle Všeobecných podmínek "použity na podporu majitelů ze Slovenské republik a chovatelů anglického plnokrevníka ve Slovenské republice formou majitelských a chovatelských prémií."

Nepřehlédněte: Lakissimo novou Derby nadějí stáje Hany Veselé. V pátek ve Francii zakoupený hřebec bude dohlášen do klasik

Zmenšení pole působnosti českých koní na Slovensko se od nové sezóny sezóny nedotkne jen těch nejlepších, ale i koní z opačné strany výkonnostního spektra. Závodisko, opět na žádost výše zmíněných profesních organizací, otevřelo dostihy V. kategorie pouze koním registrovaným na Slovensku a koním slovenského chovu. (miv)
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net