Vítězka Japan Cupu (gr.1) Gentildonna (Deep Impact) je nejenom první tříletou klisnou v historii, která v tomto dostihu zvítězila, ale podle předběžného ratingu je momentálně nejvýše hodnoceným tříletkem na světě. Klisna již letos nebude startovat, vynechá prestižní Arima Kinen (gr.1) a tedy odvetu s Orfevre a konfrontaci s dvojnásobným klasickým vítězem Gold Ship, prominentními syny Stay Golda.

 

Gentildonna, která zatím v těsném finiši nikdy neprohrála a její bojovnost je obdivuhodná, absolvovala posledních 600m Japan Cupu za 32,8s, přičemž z toho je téměř 100m ještě v zatáčce a prvních 200m z celkových 525m cílové rovinky v Tokiu stoupá. Stejně rychlý byl čtvrtý Dark Shadow a ještě rychleji prolétl poslední šestistovku třetí Rulership za 32,7s, ovšem přišel zvenčí a až z konce pole. Orfevre, kterého se žokej nedotkl bičem, šel na rozdíl od Arc i pod tlakem zcela rovně, ale byl po výrazné akceleraci do pozice v zatáčce o 0,1s pomalejší.
Stay Gold (Sunday Silence) si připsal další grupový úspěch v sobotu, když jeho 4 l. syn Ocean Blue zvítězil v Kinko Sho (gr.2, 2000m, 3+). Vítěz je z německé klisny Peu a Peu (Dashing Blade), listed vítězky doma a gr.3 později v USA a vyběhl jen průměrný čas 2:00,4. Nicméně dráha v Chukyu je po rekonstrukci pomalejší než bývala a v minulém roce tenhle dostih vyhrál Rulership (King Kamehameha), což je opravdová hvězda.

Supervytrvalci se utkali ve Stayers Stakes (gr.2, 3600m, 3+) v Nakayamě a vítězství si odnesl již 10 l. Tokai Trick (El Condor Pasa). O kvalitě startujících svědčí mezičas 2:32,1 na 2400m. Tokai Trick by byl u nás s největší pravděpodobností již dávno zlikvidován překážkovou mašinérií, ale Japonsko je v tomto směru civilizovanější a řada starších koní si vede dobře dokonce v grupových dostizích.  

Japonský pískový program jen doplňuje hlavní dění na trávě, protože trávové dráhy by neunesly tíži celého počtu odběhnutých dostihů, ale tentokrát patřila neděle pískařům na závodišti Hanshin a jejich střetnutí v Japan Cup Dirt (gr.1, 1800mD, 3+). Hvězdy předchozích let 6 l. Transcend (Wild Rush), obhájce vítězství z ročníků 2010 i 2011 a 7 l. Espoir City (Gold Allure), vítěz z roku 2009, nemají letos oslnivou formu a tak pozice favorita patřila 4 l. Roman Legend (Special Week), který na písku proměnil posledních šest startů ve vítězství. Velkou neznámou byl start 5 l. To the Glory (King Kamehameha), příslušníka širší špičky na trávě, který ovšem svůj zjevný potenciál doposud nenaplnil a trenér se proto rozhodl zkusit jiný povrch. Espoir City odskočil do čela, ale šanci mu vzal další grupovou chybou žokej Yutaka Take, který ho poslal do 5 délkového trháku a hřebec neměl šanci dostih prostát. Z pozice jetý Transcend bohužel formu předchozích let nenašel a na historický hattrick nedosáhl, když v druhé polovině dostihu ztrácel a doběhl poslední.  Nakonec se radoval 19:1 relativní outsider 5 l. Nihonpiro Ours (White Muzzle), který předchozí konzistentní formu proměnil v 3 1/2 délkové vítězství před 6 l. Wonder Acute (Charismatic), který zopakoval své loňské umístění. Roman Legend doběhl čtvrtý. Matka prvního v cíli je dcerou derbyvítěze Admire Vega, takže i toto pedigree stojí na ověřené kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net