Vánoční svátky v Japonsku nemají, slaví až příchod Nového roku, ale poslední tři grupové dostihy letošní sezóny 22., 23. a 24.12. sváteční program nabízely, protože byl mezi nimi i nesmírně populární poslední dostihový vrchol roku 2012 Arima Kinen (gr.1, 2500m, 3+) v Nakayamě.

Dostih trochu ztratil na dramatickém náboji absencí dvou velkých hvězd, obhájce prvenství Ofevre (Stay Gold) a jeho přemožitelky z Japan Cupu klisny Gentildonna (Deep Impact), v jejich původně s napětím očekávaném střetnutí s dvojnásobným klasickým vítězem Gold Ship (Stay Gold). Za této situace odskakoval bělouš Gold Ship jako 17:10 favorit, ale musel složit maturitu zejména proti pětiletým ostříleným matadorům  Eishin Flash (King´s Best) a Rulership (King Kamehameha), kteří byli v minulém roce druhý a čtvrtý za Orfevre.  Rulership  je letos lepší než kdy předtím, ale on i Gold Ship jsou hřebci s ohromným závěrem zezadu, což  je na ostré nakayamské dráze riskantní taktika i na vytrvalecké trati. Eishin Flash možná v Japan Cupu neodjezdil Ch. Lemaire ideálně, nyní se do sedla vítězného partnera z Tenno Sho (gr.1) vrátil M.Demuro a s nízkým startovním číslem měl blízko pozice ježděný hřebec dobře rozdané karty. Rulership předvedl katastrofální start a v rychlém dostihu cválal s Gold Shipem na konci pole, 800m před cílem si začal Gold Ship lepšit pozici s Rulershipem v patách, ale oba museli obíhat v zatáčce nejméně čtvrtou stopou a když na začátku 300m cílové roviny přešel Eishin Flash v trháku do vedení na bariéře, ztrácen na něj Gold Ship ještě možná 5 délek. Eishin Flash stále jasně vedl na distanci, oba favorité se blížili a s nimi 4 l. nedávný gr.2 vítěz  Ocean Blue (Stay Gold), ale bylo zřejmé, že trumfové eso drží v ruce žokej Uchida v sedle Gold Ship. Eishin Flash byl dostižen v posledních 50m a doběh byl  triumfem  plemeníka Stay Gold (Sunday Silence), protože letící Gold Ship definitivně vstoupil mezi největší hvězdy japonského turfu jistým 1 1/2 délkovým vítězstvím před Ocean Blue,  který udržel o krk za sebou Rulership a další 1 1/2 délky zpět doběhl trochu otrávený Eishin Flash. Čas 2:31,9 je velmi dobrý i když rekordní vyběhl v roce 2004 Zenno Rob Roy (Sunday Silence) 2:29,5. To je 2500m a ne 2400m! Pikantním detailem je, že Ocean Blue jezdil právě Lemaire. Závěr Gold Ship stojí zato vidět, hřebec zaběhl posledních 600m za 34,9 a jeho pedigree stojí na stejné kombinaci jako pedigree Orfevre a Dream Journey, protože matky obou jsou po mnohonásobném gr.1 vítězi Mejiro McQueen (Mejiro Titan), běloušovi z linie Djebel. Nyní 19ti letý Stay Gold měl na svém domácím kontě pouze gr.2 vítězství, ale zahraniční triumfy v Dubai Sheema Classic a Hong Kong Vase a  je to skutečná hvězda mezi syny Sunday Silence v chovu. V posledních čtyřech letech triumfovali například v Arima Kinen třikrát jeho synové, 2009 Dream Journey, 2011 jeho bratr Orfevre a nyní Gold Ship. Za zmínku stojí, že za dvěma syny Stay Golda doběhli dva vnuci plemeníka Kingmambo (Mr.Prospector) a že se v dobrém světle ukázaly německé matky, protože Ocean Blue je z matky po Dashing Blade a Eishin Flash z matky po Platini.

Sobotní předehru obstarali dvouletí na závodišti Hanshin v The Radio Nikkei Hai Nisai Stakes (gr.3, 2000m, 2), ve kterém byl loni například Gold Ship druhý za 2:02,6. Mimochodem dvouletý Tiger Cafe vyhrál koncem prosince Hopeful Stakes (L, 2000m, 2) za 2:01,7 a zatímco Gold Ship pak v klasickém Satsuki Sho (gr.1) zvítězil, byl Tiger Cafe ve svém ročníku druhý, byť opět v rychlejším čase.  Letošní sedmičlenné pole bylo na japonské poměry neuvěřitelně malé a to hned přineslo taktizování a pomalý začátek. Za podprůměrných 2:05,4 se prosadil z pozice jetý favorit Epiphaneia (Symboli Kris S), ale forma to není oslňující a dost možná se budoucí hvězdy stále skrývají mezi vítězi či umístěnými v dostizích pro nezvítězivší dvouleté. Například pár dostihů před Nisai Stakes korunoval svůj druhý životní start pěkným vítězstvím Lien De Famille (Stay Gold), jak asi víte bratr Orfevre a Dream Journey. 13:10 favorit předvedl na 1800m trati raketový závěr s šestistovkou za 34,8s. Celoroční provoz v Japonsku dvouletým Sunday Silencům umožňuje zahájit kariéru třeba až v listopadu či v prosinci, což jim vyhovuje, stejně jako s postupující sezónou delší distance. Vzpomeňte si, jaké miminko byl třeba Starbuck z prvního ročníku Tiger Cafe při hodně předčasném letním debutu 2011, ale naštěstí to překousl a letos byl nejvýše hodnoceným koněm českého chovu. Ze Sunday Silenců, kteří jsou zjevně na cestě vzhůru a zanechali v dostizích pro nezvítězivší dvouleté v posledních týdnech dobrý dojem, si možná bude dobré pamatovat v debutu vítězné syny Deep Impacta  Tablet,  Osumi Nine nebo Katie Pride. Pozornost zaslouží Fame Game (Heart´s Cry), s poslední šestistovkou na 2000m trati za 35,3s, což bylo rychlejší než ve Futurity (gr.1) Logotype na stejném závodišti. A kdybych měl jmenovat klisnu tak Golden Leaf (Stay Gold), pro kterou bylo 1600m krátké a jejíž otec měl zatím hvězdné syny a na dceru stejného kalibru čeká.

Grupovou tečku za sezónou udělal Hanshin Cup (gr.2, 1400m, 3+) a 6 l. specialista na tuto trať San Carlo (Symboli Kris S), který svým typickým závěrem z druhé poloviny pole zopakoval loňské vítězství za 1:21,0 a nadělil řadě svých příznivců nějaké peníze na novoroční dárky v lákavém kurzu 7:1.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net