DEEP IMPACTPodle oficiálních statistik je průměrná dotace každého z  3500 dostihů ve sféře Japan Racing Association téměř 340.000 USD, což je zhruba trojnásobek oproti Hongkongu nebo UAE a dokonce desetinásobek proti USA nebo Austrálii, o Evropě raději nemluvě.

Konečně například Arima Kinen se běžel před více než 100 000 diváky, což zdaleka není rekordní návštěva,  o 5,2 mil. USD, tj. asi 104 milionů Kč, sázkový obrat na něj činil přes 8 miliard Kč a na celý dostihový den téměř 11 miliard Kč.

Šampionát japonských plemeníků 2012 má na prvních příčkách tři největší esa domácího chovu. Titul šampiona získal podle očekávání Sunday Silencův syn Deep Impact (na snímku), jehož 278 potomků vyběhalo téměř 1,2 miliardy Kč. Deep Impact odsunul na druhé místo Mr.Prospectorova vnuka a šampiona 2010 i 2011 King Kamehameha  (Kingmambo), za kterým následuje Stay Gold (Sunday Silence), s výrazně méně potomky na dráze než mají první dva. Na čtvrté příčce je  Daiwa Major (Sunday Silence), následovaný Robertovým vnukem Symboli Kris S (Kris S), za nímž figurují další Sunday Silencové Heart´s Cry, Fuji Kiseki a šampion 2009 Manhattan Cafe. Desítku nejlepších uzavírají  Sakura Bakushin O (Sakura Yutaka O), reprezentující větev Princely Gift linie Nasrullah a konečně alespoň jeden Northern Dancer a to Kurofune (French Deputy). Deep Impact stojí i v čele šampionátu otců dvouletých před Daiwa Major a Kurofune.

Zajímavé jsou některé zahraniční posily v boxech plemeníků. Shadai Stallion Station získal z Francie mílaře Turtle Bowl (Dyhim Diamond), který zahájil kariéru plemeníka mimořádně dobře, zatímco Darley Japan posílí Kentucky Derby vítěz Street Sense (Street Cry) a úspěšný plemeník  King´s Best (Kingmambo), jehož syn Workforce již působí v Shadai a Eishin Flash místo v boxu plemeníka také získá. Shizunai Stallion Station importoval Belmont Stakes vítěze Summer Bird (Birdstone), šampion tříletka v USA 2009.

První z jmenovaných je potomkem Northern Dancera a další tři jsou potomky Mr.Prospectora, což jsou linie dobře navazující na mnoho dcer a vnuček Sunday Silence v japonském chovu. Konečně do boxu plemeníka v Shadai odešel i Rulership (King Kamehameha), jehož matkou je Tenno Sho -Autumn a Oaks vítězka Air Groove (Tony Bin), ozdobená titulem Kůň roku a jehož atraktivnost spočívá právě v návaznosti na výše uvedené klisny, protože v sobě vliv Sunday Silence vůbec nemá. Rulership letos lehce o 3 3/4 délky zvítězil v hongkongském Queen Elizabeth II Cupu (gr.1) a v domácí podzimní sérii byl třikrát třetí v gr.1 Tenno Sho-Autumn, Japan Cupu a Arima Kinen, s ratingem přes 125. Trenér Katsuhiko Sumii s neuvěřitelnou dávkou profesionální pokory při jeho odchodu z dráhy  řekl, že měl tu čest trénovat šampiona Victoire Pisa, a Rulership, hřebec s dlouhou akcí a pozoruhodným závěrem, byl možná stejně talentovaný, ale bohužel k němu nenašel ten správný klíč. No, většina ostatních trenérů by se vznášela na obláčku sebeuspokojení.

Tato perlička mě přivádí k nedělnímu střetnutí tříletých v kyotském Shinzan Kinen (gr.3, 1600m, 3), ve kterém loni zahájila své vítězné tažení Gentildonna. Tentokrát se horký favorit A Shin Top (Tale of the Cat) zachránil v cíli o krk před pěkným závěrem hřebce Hemingway, který je stejně jako zmíněný Dubai World Cup vítěz Victoire Pisa po Neo Universe (Sunday Silence) z matky po Machiavellian (Mr.Prospector) a pár set metrů navíc mu příště prospěje.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net