japanNež se dostaneme k Tenno Sho – Spring (gr.1) v Kyotu, věnujme trochu pozornosti grupovým dostihům, které obstaraly minulý i tento víkend předehru.

O odchodu špičkového plemeníka Brian´s Time (Roberto) jsme se zmínili již dříve, a tak je trochu symbolické, že dcera Tanino Gimlet (Brian´s Time) 5 l. All That Jazz obhájila své loňské vítězství ve Fukushima Himba Stakes (gr.3, 1800, 4+kl, záznam) znovu i letos. Vítězka je typicky z matky po Sunday Silence a tedy produktem linebreedingu na Hail to Reason skrze dvě jeho nejsilnější větve. Favorizovaná klisna se pod Cristianem Demuro tentokrát prosadila v těsném výroku krk-krk-nos, za svižných 1:46,4.

V kyotském Yomiuri Milers Cupu (gr.2, 1600m, 4+, záznam) odskakoval jako pari favorit 4 l. šampion Curren Black Hill (Daiwa Major), zpátky na trávě po předchozím neúspěšném a zbytečném pokusu proti pískařům ve February Stakes (gr.1). S příchodem do 300m cílové roviny sice přešel Curren Black Hill do vedení, které ovšem k všeobecnému překvapení nedokázal udržet před útočícími soupeři a doběhl o 1/2 délky, hlavu a krk až čtvrtý. Vítězství si připsal 5 l. Grand Prix Boss (Sakura Bakushin O), v rychlém čase 1:32,6. Šampion dvouletek a kvalitní mílař je představitelem linie Princely Gift (Nasrullah), stejně jako náš Dara Monarch a je z matky po Sunday Silence.

A pak byly na programu Oaks a Derby trialy v Tokiu. Mezi klisnami ve Flora Sho (gr.2, 2000m, 3 kl, záznam) se prosadily favorizované dcery Deep Impacta, když Denim and Ruby nechala relativně jistě o 3/4 délky za sebou Ever Blossom. Denim and Ruby ukázala při předchozích startech pozoruhodný závěr z konce pole, který se její soupeřky nyní pokusily eliminovat vlažným začátkem a sprinterským závěrem, ale nebylo jim to nic platné. Čas 2:03,9 není po taktizování nic moc. Vítězka je z matky po King Kamehameha, která nikdy nestartovala a byla připuštěna již jako tříletá a tedy z mnohokrát komentované kombinace Sunday Silence x Mr.Prospector.

Hřebci se představili v Aoba Sho (gr.2, 2400m, 3, záznam). V USA odchovaný Apollo Sonic (Big Brown) zvolil start-cíl taktiku s pomalou mílí jen za 1:39,6 a ostrým vystupňováním tempa v posledních 800m a málem mu to vyšlo, protože až na cílové čáře ho dostihli z pozice útočící synové Deep Impacta, z nichž šťastnější byl Hiraboku Deep, který dostal svou hlavu do cíle první, zatímco Last Impact doběhl o krk zpět třetí. Hiraboku Deep je, stejně jako další Deep Impactův prominent ročníku Kizuna, z matky po Storm Cat a jeho pedigree tedy stojí na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer. Čas 2:26,2 je nakonec docela slušný.

Minulý rok vyhrál Aoba Sho Fenomeno, později jen o nos druhý v Derby, který byl letos považován za jediného možného vyzyvatele famózního bělouše Gold Ship v Tenno Sho – Spring (gr.1, 3200m, 4+, záznam), přičemž oba čtyřletí hřebci jsou synové plemeníka Stay Gold (Sunday Silence). Sázející příliš nevěřili nikomu dalšímu, ani 7 l. anglickému valachovi Red Cadeaux (Cadeaux Genereux), dvojnásobnému gr.1 vítězi, který byl naposledy druhý v dubajském World Cupu (gr.1) a odskakoval s kurzem 24:1. I ten nejlepší kůň musí mít ovšem v sedle myslícího žokeje. V absurdně rychlém tempu, 2000m za 1:59,7 a 2400m za 2:25,0, vedl postupně o 10 délek jeden z outsiderů, kterého se sice pole rozhodlo ignorovat, ale bylo značně roztažené. Uchida spokojeně spal v sedle 3:10 favorita na konci hlavní skupiny a když 1200m před cílem šancovým koním došla s outsiderem trpělivost a zrychlili, musel Gold Ship předvést do pozice sprinterskou koncovku, ještě ke všemu čtvrtý zvenčí v zatáčce a již na začátku cílové roviny byl zjevně u konce svých sil. Za této situace ovládl dostih s přehledem Fenomeno, který si pohlídal vedoucí koně a v závěru jistě porazil o 1 1/4 délky 5 l. Tosen Ra (Deep Impact), který byl papírově třetí šance a Red Cadeaux doběhl další dvě délky zpět. Gold Ship přišel až pátý a výkon Uchidy je z kategorie no comment. Fenomeno má pedigree postavené rovněž na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, tímto výkonem vyvrátil pochybnosti o své vytrvalosti a jeho čas 3:14,2 je samozřejmě velmi dobrý.

Eishin Flash (King´s Best) zvolil svou nejlepší distanci 2000m v hongkongském Queen Elizabeth II Cupu (gr.1) s Mirco Demurem v sedle a měl za úkol navázat na dvě vítězství svého stájového kolegy Eishin Preston (Green Dancer) z let 2002 a 2003 a loňský triumf Rulership (King Kamehameha). Eishin Preston je zatím jediným koněm v historii, který obdržel bonus 1,0 mil. USD, vypsaný pro koně, který v jedné sezóně zvítězí v gr.1 Hongkong Cup, Mile, Vase nebo Sprint a pak v Queen Elizabeth II Cupu. Eishin Flash snad poprvé v životě špatně odskočil, nemohl se tak na ostré dráze dostat do pozice a jeho obvyklý nástup v cílové rovině stačil jen na třetí místo.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking