Srpnový program se stále ještě odehrává v prázdninovém tempu, ale čtyři víkendy zdobí osm grupových dostihů, mimo jiné další gr.3 dvouletých a hlavně Sapporo Kinen (gr.2), který už je vstupenkou do velkých podzimních dostihů. V Sapporu se také konalo tradiční mezinárodní střetnutí žokejů, kterému po velké bitvě ve čtyřech rámcových dostizích dominovala trojice domácích hvězd Christophe Lemaire, Yutaka Take a Mirco Demuro.

Ale nás zajímají především grupové dostihy a jejich technické výsledky a záznamy najdete jako vždy zde

První víkend mě v Niigatě zaujaly dvě věci, vítězný debut drobné klisny Donna Attraente (Deep Impact), dvouleté sestry slavné Gentildonny a pak na startovní listině tříletých pískařů v Leopard Stakes (gr.3, 1800mD, 3) jméno dvojnásobného vítěze menších dostihů Florianus (Lohengrin) i když tentokrát dostih z druhé pozice neprostál a doběhl uprostřed pole. Matkou Florianuse je totiž sestra Tiger Cafe a šestá z Oaks - Yushun Himba (gr.1) 2004 Maruka Flowerian. No já bych jeho kariéru stejně raději viděl na trávě, kde pár startů začínal, třeba tentýž den v dobře obsazeném trávovém handicapu Kokura Kinen (gr.3, 2000m, 3+H) na stejnojmenném závodišti, který vyhrál v rekordním čase 1:56,9 4 l. valach Triomphe (Turtle Bowl), jetý s přehledem také z druhé pozice Yutakou Take. Triomphe vyhrál letos již druhý gr.3 dostih a má koncepčně pěkné pedigree, založené na kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence, přičemž na dráze nejvýše užitečná matka má pedigree postavené na opakování obrácené kombinace a spojení tak má v backgroundu trojnásobný inbreeding na Northern Dancer.

Následující víkend se podíváme na solidní společnost mílařů v Sekiya Kinen (gr.3, 1600m, 3+) na závodišti Niigata, ve které dobrým závěrem z druhé poloviny pole potvrdila pozici favoritky proti starším soupeřům 3 l. klisna Primo Scene (Deep Impact), jetá Hiroshi Kitamurou. Jarní gr.3 vítězka, naposledy jen délku za vítězem pátá v NHK Mile Cupu (gr.1), vyběhla rychlý čas 1:31,6 a v jejím pedigree vidíme pro Deep Impacta typické opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s výrazným vlivem celkem čtyř northerndancerovských linií v pozadí. Vlastně na prvních třech místech doběhly klisny, vesměs dcery Deep Impacta a všechny z matek z linie Northern Dancer. O tempo se postarala 5 l. bělka A Shin Twinkle (Deep Impact), sestra nevyzpytatelného gr.1 vítěze a začínajícího plemeníka A Shin Hikari, která vypadal dlouho dobře, ale mimo vítězky v posledních 50m neodrazila ještě 5 l. One to One.

A to už jsme se dostali k programu třetí srpnové neděle a k Sapporo Kinen (gr.2, 2000m, 3+), kde vítězství obhajoval solidní grupový matador 7 l. Sakura Empereur (King Kamehameha), ale jeho šance nebyly velké, protože větší polovinu pole tvořili koně gr.1 kalibru. Dostih se po vlně veder překvapivě běžel na bouřkami poznamenané měkčí dráze a rozhodl ho především výkon žokejů. Tentokrát se totiž příliš nevyznamenal Christophe Lemaire v sedle 5 l. derbyvítěze Makahiki (Deep Impact), který z konce pole zaběhl hodně dobrý dostih, ovšem ve fázi kdy tempo již gradovalo se Lemaire rozhodl polepšit zvenčí a byl soupeři v zatáčce vytlačen až do osmé stopy. Makahiki naběhal spoustu metrů navíc a přesto vypadal na vyhrání, ale Yuichi Fukunaga dlouho chytře schovával ve středu pole 4 l. mílaře Sungrazer (Deep Impact), který pak i na střední trati uplatnil v posledních metrech své ostré zrychlení a zvítězil o nos. Jen o hlavu zpět měla výborný závěr z posledního místa 4 l. klisna Mozu Katchan (Harbinger), ¾ délky před 7 l. Sounds of Earth (Neo Universe), který měl také dobrý konec, zatímco Sakura Empereur se o nos nevešel na tabuli. Čas vítěze 2:01,1 odpovídá pomalé dráze. Sungrazer má pedigree založené také na shora komentovaném opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s výsledným inbreedingem a důležitou roli hraje v celkové struktuře i další větev linie Turn-to, jdoucí přes Sir Gaylord. Matka Sungrazera toho na dráze mnoho nepředvedla a zůstala nezvítězivší.

Sprintery jsem minulý měsíc trochu opomíjel, ale za pár týdnů se běží Sprinters Stakes (gr.1) a tak se na formu posledních vítězů podíváme blíže. Na závodišti Kokura se tentýž víkend běžel dobře obsazený sprinterský handicap Kitakyushu Kinen (gr.3, 1200m, 3+H), ve kterém se jistě prosadil 6 l. Ares Barows (Deep Impact), jetý při bariéře Yuji Hishidou a potvrdil tak své předchozí gr.3 vítězství, což je nejenom pěkné grupové double, ale především výrazný vzestup formy v šesti letech. Nedávná vítězka přímé gr.3 tisícovky 5 l. Daimei Princess (King Halo) také potvrdila svou formu a doběhla o 1 ½ délky zpět druhá, zatímco favorizovaná 5 l. Diana Halo (King Halo) stačila jen na sedmé místo. Čas 1:06,6 je pochopitelně velmi rychlý. Kombinaci Sunday Silence s některými nasrullahovskými větvemi jsme již také často komentovali, tentokrát je to s větví Grey Sovereign, jdoucí přes Arc vítěze Tony Bin (Kampala) a s inbreedingem na Northern Dancer a Lyphardovu matku Goofed v pozadí. Matka vítěze byla na dráze užitečná mílařka, která na stakes úroveň nedosáhla.

Na startu Keeneland Cupu (gr.3, 1200m, 3+) o týden později se sešlo soupeřů s grupovou formou pochopitelně více a favorizované byly klisny, 6 l. Let´s Go Donki (King Kamehameha), těsně druhá ve třech gr.1 sprintech, naposledy v cíl-fotu v letošním Takamatsunomiya Kinen a tehdy blízko třetí 5 l. klisna Nac Venus (Daiwa Major) a velkou šanci měl i 5 l. valach Moonqake (Admire Moon), v rekordním čase gr.2 vítěz na 1400m. Bohužel v Sapporu byla dráha ještě měkčí než před týdnem a to řadě startujících nevyhovovalo, takže formu potvrdila pouze Nac Venus, která jen zřídka zaběhne špatný dostih. Joao Moreira poslal Nac Venus od startu do čela a ta zvítězila lehce o 2 ½ délky před lepšícím se 3 l. Danon Smash (Lord Kanaloa), v nic nenapovídajícím pomalém čase 1:09,4. Pedigree Nac Venus je postavené na kombinaci dvou větví linie Hail to Reason – Halo a to Sunday Silence a Southern Halo, přesněji pedigree kombinuje otce a matku ze spojení Halo x Northern Dancer, což je kombinace užitá také již v pedigree Southern Halo, s výsledným trojnásobným inbreedingem na Halo a Northern Dancer a dvojnásobným na prominenta americké handicapové divize Naskra (Nasram). Matka vyhrála v USA gr.2 a stála Shadai Farm 825.000 USD, nicméně jejích ostatních pět potomků na dráze neoslnilo. Brazilský žokej Joao Moreira byl řadu posledních let velkou hvězdou v Hongkongu, ale hodlá pokračovat v kariéře v Japonsku a k získání dlouhodobé licence ho tudíž čekají zkoušky z dostihového řádu a mluvené japonštiny, které rozhodně nejsou formální.

Srpnový komentář zakončíme dvouletými v Niigata Nisai Stakes (gr.3, 1600m, 2) na stejnojmenném závodišti. Tady také na měkké dráze zezadu jetý favorit Cadence Call (Lord Kanaloa), ve finiši důrazně pobízený Shu Ishibashim (dřívější přepis jména Shiu byl vyslovitelnější), porazil o krk a nos Unbroken (Victoire Pisa) a outsiderku Stillness (Gold Halo), všichni za dráze odpovídajících 1:35,5. Cadence Call doběhl druhý při debutu a další dva starty vyhrál. Úspěšnou kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, uvidíme v provedení es King Kamehameha x Sunday Silence čím dál tím častěji, v tomto případě s šestinásobným vlivem linie Northern Dancer v pozadí. Matka ani bába vítěze toho na dráze mnoho neukázaly.

Snad ještě poznámku. Gr.2 vítěz Danon Ballade (Deep Impact) absolvoval před exportem do Evropy dvě sezóny v japonském chovu, kde dostal jen okrajovou příležitost. Jeho první dvouletí se letos ovšem ukazují natolik dobře, že se majitel stakes vítěze Naimama dokonce rozhodl Danon Ballade koupit a tak tento plemeník opouští Anglii a vrací se do Japonska.

Jan Schulmann

P.S.

Po x-té zrušená Kolesa a nebo dřívější slušovická extempore jsou v termínové listině jen okrajovou záležitostí. To co skutečně chybí je kontinuální struktura dostihového provozu na A závodištích, která mají díky zavlažování a obecně vyššímu standardu péče o trávu přijatelnou kvalitu dráhy i v extrémním počasí a také obvykle stabilnější finanční zázemí. Ono to není jen o kvalitě drah, ale o celkové kvalitě dostihů na A závodištích oproti těm menším provinčním drahám. Rovinový program by měl souvisle pokrývat celou sezónu na A úrovni a závodiště B, C by měly jen rozšiřovat příležitost uplatnění koním nižších kategorií. Také smíšené programy rovina/překážky by měly zůstat pouze provinčním závodištím. Není to nic nového, rovinová komise se s dílčími úspěchy o takovou strukturu termínové listiny snažila roky, finanční krize v letech 2008 a 2009 ovšem pokrok zastavila a od té doby je v podstatě vývoj v tomto směru negativní. Všechno není jen o penězích, dnes je hlavním problémem JC ČR naprosté nepochopení žádoucího stavu systému a ignorování potřeb většiny majitelů, kteří prostě chtějí dobré domácí dostihy a nevidí je jen jako přípravu na nějaký zahraniční start. V minulém roce jsme odběhli méně než 300 rovinových dostihů, což je dlouhodobý celkový pokles okolo 20%, ale mimořádně alarmující je skutečnost, že se jedná především o pokles počtu rovinových dostihů právě na A závodištích a navíc i na nich pokračoval posun programu směrem k nižším kategoriím. To by mělo být vážné varování, ale ani letos na tento nepříznivý trend JC ČR nijak nereagoval, naopak Most vypsal letos o dostihový den méně, protože udělal prostor aktivitám nějaké provinční dráhy. Stojí za poznámku, že například Mimoň s 16 vypsanými rovinovými dostihy, kterých se v průměru účastní necelých pět startujících, představuje více než 5% rovinových dostihů vypsaných v ČR v roce 2018. Připočtěte k tomu nějaké ty 3000m plus čtyřky pro budoucí překážkové koně, dostihy pro hrstku koní jako BBAG nebo bělouše, nově dostih pro trenéry, který by čtenář patrně očekával v kat.V, ale je dost nepochopitelně vypsaný s nemožnou váhou pro velmi slušné koně kat.III a zjistíte, že při tom celkově nízkém počtu vypsaných rovinových dostihů nemá ještě ke všemu zhruba 10% pro systém termínová listina/propozice žádný reálný význam.







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net