Japonsko prošlo nejprve letní vlnou extrémních veder, což byl relativně nevinný začátek, protože pak přišel tajfun, v úvodu tohoto měsíce velké zemětřesení na Hokkaidu a na jeho závěr další tajfun. Nicméně jinak se dostihový kolotoč nezastavil a v září gradoval 13 grupovými dostihy, mezi kterými byly důležité trialy tříletých na poslední klasiky, dvě střetnutí dvouletých, ale ani starší koně nebyli o nic ošizeni a měsíc končíl mezigeneračním gr.1 střetnutím těch nejrychlejších ve Sprinters Stakes.

Jako obvykle najdete technické výsledky a záznamy dostihů zde

První víkend začneme v Sapporu, kde byly dešťové přeháňky ty tam a již na rychlé dráze se střetli junioři v Sapporo Nisai Stakes (gr.3, 1800m, 2). Nepříliš takticky jetý Naimama (Danon Ballade), jehož výkony nadšený majitel koupil v Anglii působícího Danon Ballade (Deep Impact) zpět do japonského chovu, sahal po vítězství, ale v těsném doběhu podlehl o krk hřebci s dívčím jménem Nishino Daisy (Harbinger), jetým Masaki Katsuurou, za rychlých 1:50,1. Nishino Daisy debutoval druhým místem a další dva starty vyhrál, jeho pedigree stojí na kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence, s pěti liniemi Northern Dancer v pozadí, včetně inbreedingu na Danzig. To je koncepce s jejíž vizí byl vlastně Harbinger kupován a trvalo mu jen trochu déle než naplnil očekávání, v tomto případě s klisnou, která na dráze neukázala zhola nic.

Kratší dvouletí se střetli v Kokura Nisai Stakes (gr.3, 1200m, 2) na stejnojmenném závodišti a Yutakou Take z pozice jetý Fantasist (Lord Kanaloa) sice něco obíhal ve třetí stopě, ale v cílové rovině měl vše pod kontrolou a zvítězil jistě o 1 ¾ délky. Z vlny soupeřů, bojujících o druhé místo se o krk prosadila outsiderka Azuma Heritage z prvního ročníku plemeníka Tosen Jordan (Jungle Pocket), který vyběhl při svém vítězství v 2000m Tenno Sho – Autumn (gr.1) rekordní čas 1:56,1. Fantasist je nyní ve dvou startech neporažený a vyběhl na dvouleté rychlý čas 1:08,9. Jeho pedigree je postavené na kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, jdoucí skrze hvězdy King Kamehameha x Deep Impact, s šesti liniemi Northern Dancer v backgroundu a inbreedingem na His Majesty a Hail to Reason, jehož druhou větev tvoří typicky Roberto. Matka i bába vítěze jsou nezvítězivší.

Handicap Niigata Kinen (gr.3, 2000m, 3+H), který vyhrál desetinový favorit 3 l. Blast Onepiece (Harbinger, tentokrát z matky po King Kamehameha), Kenichi Ikezoe, za hodně svižných 1:57,5, trochu ošidíme a podíváme se na skok do Saratogy v USA, kde trávový gr.1 vítěz 4 l. Yoshida (Heart´s Cry) hodně překvapivě zkusil štěstí proti špičce pískařů ve Woodward Stakes (gr.1, 1800mD, 3+) a v typickém závěru jim nadělil 2 délky, jetý Joelem Rosario. Gr.1 double tráva/písek se dnes vidí opravdu zřídka. Yoshidovo pedigree má základ v kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, se třemi northerndancerovskými liniemi v pozadí, přičemž jeho matka vyhrála v USA na písku gr.1.

V Nakayamě se další sobotu utkaly klisny v trialu Shion Stakes (gr.3, 2000m, 3 kl) a z pozice Christophe Lemairem jetá Normcore připsala v krátké době již třetí grupové vítězství zázračně zlepšenému plemeníkovi Harbinger (Dansili), ačkoliv od dubnového umístění v gr.2 nestartovala. Favorizovaná Mau Lea (Deep Impact), umístěná na tabuli v obou letošních klasických dostizích klisen, přišla až o tři délky zpět druhá. Čas vítězky 1:58,0 je samozřejmě rychlý a klisna má bilanci pět startů, tři vítězství a dvě třetí místa. Tohle pedigree je postavené na spojení dvou větví linie Northern Dancer, kterých je v backgroundu celkem pět, z toho čtyři v pedigree samotného Harbingera. Matka absolvovala na dráze jen dva starty, vyhrála maiden při debutu a pak doběhla třetí o stupeň výše. Ve formě jezdící Lemaire dosáhl v Nakayamě grupového double, když o den později vyhrál Autumn Handicap (gr.3, 1600m, 3+H) v sedle 5 l. Mikki Glory (Deep Impact), bratra letošního tříletého gr.2 vítěze na stejné distanci Katsuji. Mikki Glory toho moc nenaběhá, zatím absolvoval jen 11 startů, ale šest vyhrál a jen jednou byl horší než třetí, tady předvedl pěkný závěr a rychlý čas 1:32,4. Více si o něm řekneme někdy příště a teď se přesuneme na západní pobřeží.

Zatímco v Nakayamě byla dráha rychlá tak v Hanshinu intenzivně pršelo. Na hluboké dráze šla od startu do čela v Centaur Stakes (gr.2, 1200m, 3+) 3 l. klisna Love Kampf (Shonan Kampf), letos dvakrát umístěná v gr.3 sprintech, ale obhájce loňského prvenství a letošní vítěz Takamatsunomiya Kinen (gr.1) 5 l. Fine Needle (Admire Moon) si to i s nejvyšší vahou pohlídal a Yuga Kawada s ním na distanci přišel s nástupem, který jim vynesl jisté vítězství o 1 ½ délky. Čas 1:08,8 je na podmínky velmi rychlý. Už dříve jsme si řekli, že Fine Needle má pedigree postavené na kombinaci linie Mr.Prospector s nasrullahovskou větví Never Bend, což je vlastně opakování kombinace Native Dancer x Nasrullah v pedigree samotného Mr.Prospectora, s inbreedingem 4x5 na prominenta linie Native Dancer Sharpen Up a dále trojnásobným inbreedingem na Northern Dancer. Pedigree je zjevně bohaté na přímý i backroundový vliv linie Native Dancer, k čemuž přispívá i matka sprintera Ajdal. Matka Fine Needle byla velmi dobrá mílařka a vyhrála ve Francii Prix Chloe (gr.3). Plemeník Darley Japan Admire Moon jako čtyřletý vyhrál trojici gr.1 dostihů a to Japan Cup, Takarazuka Kinen a Dubai Duty Free, ačkoliv je pro změnu z nestartovavší dcery Sunday Silence.

Třetí víkend musím začít v irském Leoparstownu kde byl vrcholem série několika grupových dostihů Irish Champion Stakes (gr.1, 2000m, 3+, záznam). Stejně jako v Eclipse Stakes sice Roaring Lion (Kitten´s Joy) porazil po velké bitvě Saxon Warrior (Deep Impact) o krk, ale ten nedokončil zdravý a jeho dostihová kariéra je u konce. Ze záznamu je zřejmé, že se Saxon Warrior po skvělém nástupu do tří délkového vedení na distanci tlačí do bariéry, žokej Moore ho marně rovná a vůbec nesahá po biči. Hřebcovo zbytečné zranění padá zcela na vrub přílišných nároků jeho menežování. Ve čtyřech startech neporažený hřebec a vítěz The 2000 Guineas dle očekávání pokračoval startem v Epsom Derby, kde ovšem neprostál distanci, ale musel za čtyři týdny absolvovat stejné distanční martyrium v Irsku, což se možná ještě dá pochopit, ale jen těžko další start jen týden poté v Eclipse Stakes. Po tomto startu ho dostihla viróza, se kterou se stáj Aidana O´Briena potýkala již řadu týdnů a trenér sám o něm prohlásil, že ho to dost sebralo. Nicméně po šesti týdnech stál na startu Juddmonte International a za tři týdny znovu a tentokrát naposledy. To jsou všechno gr.1 starty, dva na zcela nevhodných distancích a ty zbývající tři distančně na hranici jeho možností, čas na rekonvalescenci po viróze skoro žádný, takže po čtyřech vítězstvích přišla série 4-3-2-4-2 a zranění, k čemuž myslím není co dodat. Druhý Deep Impact v poli Irish Champion Stakes francouzský derbyvítěz Study of Man doběhl pátý.

Ale zpět do Hanshinu, kde byla už dráha rychlá a neděle patřila dalšímu trialu klisen Rose Stakes (gr.2, 1800m, 3 kl), ve kterém možná trochu překvapivě nestartovaly dvojnásobná klasická vítězka Almond Eye (Lord Kanaloa), ani Lucky Lilac (Orfevre) a Lily Noble (Rulership), které si za ní v obou klasikách vyměnily pořadí na druhém a třetím místě. Cantabile (Deep Impact) nezaběhla povedený dostih v Oaks, ale tentokrát měla vše pod kontrolou a zvítězila jistě o 1 ½ délky, jetá z druhé pozice Christophe Lemairem a to ve velmi rychlém čase 1:45,7. Druhá Salacia (Deep Impact) je možná nové jméno, ale po rekordním zápisu v  malém stakes dostihu na 1700m měla hodně příznivců. Pedigree vítězky je založené na typickém opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, na kterého je klisna trojnásobně prochována a samozřejmě Deep Impact x Galileo je stejná kombinace jako v pedigree Saxon Warriora a stejná je i struktura tří northerndancerovských linií. Matka vítězky vyhrála jeden malý dostih z 15 startů a její bába je polosestrou nám dobře známého valacha Palarshan (Darshaan).

Nakayama hostila ve sváteční pondělí trial silnějšího pohlaví St.Lite Kinen (gr.2, 2200m, 3) a tady měli mít velké šance třetí ze Satsuki Sho (gr.1) Generale Uno (Screen Hero), třetí z derby – Tokyo Yushun (gr.1) Cosmic Force (King Kamehameha) a jen v cíl-fotu v NHK Mile (gr.1) těsně poražený Gibeon (Deep Impact), ale sázející poslali na start jako pari favorita ve třech startech neporaženého vítěze dvou menších stakes dostihů Leyenda (King Kamehameha), bratra loňského derbyvítěze Rey de Oro. Soupeři ignorovali o mnoho délek vedoucího outsidera Tanino Frankel (Frankel) a Hironobu Tanabe si v klidu dělal dostih pro sebe a ve vlažném tempu vodil pole v sedle Generale Uno (Screen Hero), od 1000m pak přišel s dlouhým tempovým závěrem a Generale Uno zvítězil jistě o 1 ¼ délky, když druhý Leyenda i o stejnou vzdálenost zpět třetí Grail (Heart´s Cry) ukázali pěkné koncovky, ovšem když už jim Tanabe dostih vyfoukl. Čas 2:12,1 je nakonec stále ještě dobrý. Generale Uno vyhrál čtvrtý ze svých sedmi životních startů, byl ještě dvakrát třetí a vlastně nepovedlo se mu jenom Derby. Jeho pedigree je postavené na kombinaci Roberto x Northern Dancer, ale ta struktura je daleko komplexnější. Plemeník Screen Hero má totiž pedigree založené na kombinaci Roberto x Sunday Silence dvou prominentních větví linie Hail to Reason 4x4, přičemž pedigree jeho otce i matky stojí na kombinaci Roberto resp. Sunday Silence x Northern Dancer. Základní kombinací v pedigree matky Generale Uno pak tvoří Danehill x Storm Cat, tedy dvě větve linie Northern Dancer, ale těch northendancerovských linií je v backgroundu pedigree tohoto hřebce celkem šest, z toho dvě tvoří inbreeding 4x4 na Danzig a v obou případech je jeho partnerkou klisna po His Majesty 5x5. Matka Generale Uno kupodivu absolvovala svou nevýraznou dostihovou kariéru na písku a bába také bez valného úspěchu střídala povrchy.

Stejná závodiště se podělila o vrcholy dalšího víkendu a začneme tříletými v hanshinském The Kobe Shimbun Hai (gr.2, 2400m, 3 hř a kl). V Derby z pozice jetý Wagnerian (Deep Impact) porazil o ½ délky start-cíl jdoucího vítěze Satsuki Sho (gr.1) Epoca d´Oro (Orfevre) a z konce pole letící Etario (Stay Gold) doběhl jen o krk a nos zpět a všichni tři stáli znovu na startu při rovnosti vah. Tempař Epoca d´Oro bohužel klopýtl po startu, málem upadl a ocitl se místo na čele až na konci pole. Za této situace udával tempo nedávný gr.3 vítěz Meisho Tekkon (Manhattan Cafe) a Kohei Matsuyma zkomplikoval koncovkářům život míli jen za 1:39,2 a pak ostře vystupňovaným závěrem. Kota Fujioka přes něj dostal Wagnerian až v posledních 50m a na čáře mu druhé peníze sebral svým raketovým závěrem Etario, při výroku ½ - hlava. Epoca d´Oro se snažil nastoupit v závěsu za Wagnerianem, ale prostě nemá tu akceleraci a doběhl čtvrtý. Z falešného začátku vyběhl vítěz ještě slušných 2:25,6 díky poslední osmistovce za 46,4. V pedigree Wagneriana vidíme základní kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, realizovanou skrze špičkové plemeníky Deep Impact x King Kamehameha, se čtyřmi větvemi linie Northern Dancer v backgroundu. Jeho matka dokázal vyhrát pouze maiden tříletých, ale v chovu již dala druhého stakes vítěze. Bohužel se stala oběti toho nedávného zemětřesení, když si v šoku ve výběhu Northern Farm zlomila zadní nohu.

V Nakayamě se tentýž den utkali starší soupeři v Sankei Sho (gr.2, 2200m, 4+) a horkým favoritem byl již shora zmíněný 4 l. derbyvítěz Rey de Oro (King Kamehameha), vracející se po dlouhé pauze od čtvrtého místa v pro něj příliš falešném Dubai Sheema Classic (gr.1) a jeho největším soupeřem byl jeho vrstevník Al Ain (Deep Impact), vítěz jarní klasiky Satsuki Sho (gr.1). V rychlém dostihu přešel z druhé pozice jetý Al Ain v cílové rovině do vedení, ale Christophe Lemaire v jeho stopě protáhl Rey de Oro k bariéře a ten po boji zvítězil o krk,za rychlých 2:11,2. O dlouhé 3 délky zpět vydřel třetí místo až příliš defenzivně jetý 4 l. Danburite (Rulership). Pedigree Rey de Oro, který ze svých deseti startů šest vyhrál a nikdy nebyl horší než pátý, je založené na kombinaci Mr.Prospector x Roberto, s inbreedingem 3x4 na Mr.Prospector a čtyřmi liniemi Northern Dancer v backgroundu. Matka vyhrála jako tříletá malý mílový stakes dostih a v chovu si vede skvěle, ostatně jméno její báby Wind in Her Hair (Alzao) jistě znáte, protože dala Deep Impacta, Black Tide atd. a založila velkou úspěšnou rodinu.

Poslední den v měsíci patřil na tomtéž závodišti Sprinters Stakes (gr.1, 1200m, 3+), ve kterém byl obhájce vítězství z let 2016 a 2017 7 l. bělouš Red Falx (Swept Overboard) připraven bojovat o hattrick. Jeho infarktové závěry odnikud jsou všem dobře známé a v minulém roce na čáře porazil ve velkých sprintech věčně druhou 6 l. klisnu Let´s Go Donki (King Kamehameha) a ta čekala na revanš, ale favoritem byl její, jak jinak než v cíl-fotu, přemožitel z letošních Takamatsunomiya Kinen (gr.1) 5 l. Fine Needle (Admire Moon). Na startu byla také za nimi v Takamatsunomiya Kinen blízko třetí a nedávno v gr.3 suverénní 5 l. Nac Venus (Daiwa Major), vítěz dvou posledních gr.3 startů 6 l. Ares Barrows (Deep Impact) a nebo další rychlá gr.3 vítězka 5 l. Daimei Princess (King Halo). Bohužel od západního pobřeží přicházející tajfun, kde zrušil dostihový den v Hanshinu, přinesl před sebou déšť a měkká dráha byla pro Red Falxe, Ares Barrows a Nac Venus problém, zatímco Fine Needle potvrdil svou aktuální formu na měkké dráze ve shora komentovaném trialu Centaur Stakes (gr.2). Od startu šla do čela loni třetí 6 l. Once in a Moon (Admire Moon), sledovaná jediným tříletkem v poli, v Centaur Stakes druhou klisnou Love Kampf (Shonan Kampf), která šla v cílové rovině do vedení a o vítězství ji o krk připravil až na cílové čáře skvělý závěr ze středu pole útočícího Fine Needle, v sedle opět s Yugou Kawadou. Za slábnoucí Once in a Moon byl na bariéře chycen v pasti 7 l. outsider Rhein Spirit (Swept Overboard) a zachránil alespoň třetí místo o ½ délky zpět, krk před koncovkou Daimei Princess a ¾ délky před skvělým závěrem z hrozné pozice letící Let´s Go Donki . Čas 1:08,3 odpovídá pomalé dráze. Pedigree vítěze jsme komentovali shora a tak jen zdůrazníme na sprinterské trati obvyklou převahu koní z linie Mr.Prospector. Dostih pro zranění nedokončil hostující hongkongský gr.1 vítěz 7 l. valach Lucky Bubbles (Sebring). Fine Needle letos vyhrál čtyři ze svých pětí startů a je pátým koněm v historii, který vyhrál v jedné sezóně oba gr.1 sprinty, když naposledy před ním to v roce 2013 dokázal skvělý Lord Kanaloa (King Kamehameha).

Jan Schulmann

P.S.

Já zrovna nejsem velkým příznivcem překážkových dostihů a tak jsem se do Pardubic podíval zase po pár měsících a na první pohled se nic nezměnilo. Stejný nerudný a neochotný hňup u brány, ostatně je tam myslím již řadu let, stejně chudičká nabídka předraženého občerstvení, to je také letitá tradice, ale krásné závodiště s dostihovou atmosférou, dobře připravená dráha a pěkné dostihy. Tedy rozhodně daleko zajímavější a kvalitnější než překážkové epizody na jiných A závodištích, které mají na startu obvykle jen pár většinou nezajímavých soupeřů a v poměru k výkonu neúměrně vysokou dotaci. Bohužel nepovedenou tečkou za povedenou IV. kvalifikací bylo interview s trenérem vítěze. Na podium určitě nepatří výkony žokejů či vztah ke koním dehonestující vulgarity, nota bene z úst člena vrcholných orgánů současného vedení JC ČR. V Japonsku by podobné veřejné výroky vedly k okamžité ztrátě trenérské licence a vyškrtnutí ze všech orgánů JRA, u nás mě příjemně překvapila alespoň negativní reakce okolostojících diváků.
A nemohu si odpustit poznámku k poslední Mimoni, kde průměrný počet startujících v rovinových dostizích tradičně nedosáhl pěti a v údajné kat.III. startovali pouze tři svěřenci téhož trenéra a počtvrté tam vyhrál ten samý kůň. JC ČR nám možná později sdělí nějaká rádoby povzbudivá čísla k  počtu odběhnutých rovinových dostihů v této sezóně, ale určitě nezdůrazní, že se 5% z tohoto počtu dostihů jaksi v průběhu nedávných let přesunulo z A závodišť do Mimoně, kde byly dostihy obnovené v roce 2015 a měly by tedy tvořit jen okrajové navýšení nabídky alespoň k tehdejšímu počtu a struktuře rovinových dostihů. Pro kvalitativní výsledek mají, při vší úctě ke snaze mimoňského pořadatele, Australané krásný termín „bush racing“ a takové dostihy díry v rovinovém programu nemohou zacelit.
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking