Pegasus World Cup, který je od svého prvního ročníku v roce 2017 nejlépe dotovaným dostihem na světě, o tuto poctu přijde. V příštím roce se poběží "jen" o 9 miliónů dolarů, z nichž vítěz získá 4 milióny dolarů, zatímco úvodní ročník se běžel o 12 miliónů a letošní dotace činila dokonce 16 miliónů.


Snížení dotace dostihu, na kterou podstatnou měrou přispívají majitelé zúčastněných koní, je ale kompenzováno vypsáním dalšího podobně bohatého dostihu mítinku Pegasus World Cup Day, který se poběží na trávě. Pegasus World Cup Turf Invitational Stakes, jak zní název nového dostihu a jehož distance bude 1900 metrů, bude dotován částkou 7 miliónů dolarů, z nichž vítěz získá 3 milióny.

Se snížením dotace Pegasus World Cupu se snižuje i "zápisné" pro majitele - z rovného miliónu dolarů na polovinu. Stený obnos musí zaplatit za místo ve startovacím boxu i zájemce o účast v novém dostihu na trávě. Nutno dodat, že v případě konceptu, vymyšleného majitele Gulfstream Parku Frankem Stronachem, není uvedená suma klasickým zápisným. Je zaplaceným právem startovat s koněm v tomto dostihu, kterým může příjemce dále disponovat, pronajmout je i prodat jinému majiteli či zájemci. Na oplátku držitel tohoto oprávnění získá nejen právo startovat v dostihu, ale též i poměrnou část ze sázkového obratu na zmíněný dostih, příjmu z prodeje mediálních práv a také alikvotní podíl z částky zaplacené případným sponzorem dostihu.

První ročník, který se konal v loňském roce, ovládl Arrogate, který se díky němu i následnému triumfu v předchozím nejbohatším dostihu světa Dubai World Cupu stal nejbohatším americkým koněm historie. Arrogate se mohl postavit na start jen díky tomu, že Juddmonte Farms, v jejíž barvách startoval, koupila místo ve startovacím boxu od Coolmoru. Letos se prosadil Gun Runner. (miv)

Související články:
Saudská Arábie chystá nejbohatší dostih světa
Gun Runner suverénním vítězem Pegasus World Cupu
Pegasus World Cup 2018 se poběží o 16 miliónů dolarů
Koncept Pegasus World Cupu zaujal, Austrálie plánuje sprint o 10 miliónů
Arrogate suverénním vítězem inauguračního Pegasus World Cupu
Pořadatelé Pegasus World Cupu zvažují i travnatou variantu dostihu
Stronach chystá dostih o 12 miliónů, na dotaci se složí startující   
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking