japancup2018Vrcholem listopadového programu je samozřejmě Japan Cup, druhý dostih velké podzimní gr.1 série, tvořené 2000m říjnovým Tenno Sho - Autumn , 2400m listopadovým Japan Cupem a 2500m prosincovým Arima Kinen, ve které si senzační hattrick připsal naposledy famózní 4 l. Zenno Rob Roy (Sunday Silence) v roce 2004 a zakončil jej rekordním časem v Arima Kinen 2:29,5.

Ale to není zdaleka vše, gr.1 střetnutí čeká klisny i mílaře a dvouletým patří soboty a v nich série pěti grupových dostihů. Technické výsledky i záznamy všech grupových dostihů najdete jako vždy zde.

Komentář začneme první sobotu v měsíci dvouletými klisnami v kyotském Fantasy Stakes (gr.3, 1400m, 2 kl). Yuga Kawada v sedle favorizované Danon Fantasy (Deep Impact) seděl v klidu ve druhé polovině pole, v cílové rovině klisna předvedla pěkný závěr a zvítězila jistě o 1 3/4 délky, v rychlém čase 1:21,8. V souboji čtyř soupeřek o druhé místo rozhodl krk ve prospěch Belles Soeurs (Swept Owerboard). Danon Fantasy prohrála při debutu s nyní dosud neporaženou gr.3 vítězkou Gran Alegria (Deep Impact), což byla dobrá forma, kterou hladce potvrdila maiden vítězstvím a ani gr.3 jí nečinila potíže. Spojení linie Sunday Silence s některou nasrullahovskou větví jsme již mnohokrát komentovali, tentokrát jde o větev Grey Sovereign a otcem matky, která vyhrála v rodné Argentině na písku dvakrát gr.1 a celkem 8 z 10 startů, je argentinský šampion Not for Sale (Parade Marchal), vnuk skvělého Caro.

Tokio mělo tentýž den jako hlavní dostih také dvouleté, ale o stupeň výše a s těžší konkurencí v Keio Hai Nisai Stakes (gr.2, 1400m, 2). V pomalém dostihu rozhodovala poslední sprinterská čtyřstovka za 21,8 a v té udržel čisté konto i ve svém třetím startu Fantasist (Lord Kanaloa), Yutaka Take, který za sebou ve vzájemném souboji udržel o nos dvojnásobnou vítězku A Will a Way na bariéře, dceru šampion mílaře a s prvními dvouletými výborně debutujícího Just a Way (Heart´s Cry). Vadou na kráse je sice čas 1:24,7 , ale v září byl Fantasist velmi rychlý v gr.3 na 1200m a vypadá zatím jako kvalitní sprinter. Jeho pedigree je postavené na kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, jdoucí skrze hvězdy King Kamehameha x Deep Impact, s šesti liniemi Northern Dancer v backgroundu a inbreedingem na His Majesty a Hail to Reason, jehož druhou větev tvoří typicky Roberto. Matka i bába vítěze jsou nezvítězivší, ale to není pro chovnou kariéru až zase tak důležité.

V neděli byl v Tokiu na programu populární handicap Copa Republica Argentina (gr.2, 2500m, 3+H), ze kterého se občas vyloupne kůň s vyššími ambicemi, ale tentokrát si připsal druhý letošní gr.2 triumf zcela ukázaný 6 l. Perform a Promise (Stay Gold), kterého k vítězství přivedl hostující Colm O´Donoghue a ani čas 2:33,7 nenasvědčuje, že by mohl mít ještě letos vyšší cíle, ale za shlédnutí ten dostih stojí. My půjdeme k dalšímu víkendu, ve kterém ještě přeskočíme na podívání také zajímavé pískaře v tokijském Musashino Stakes (gr.3, 1600mD, 3+)), ve kterém předvedl 4 l. mílař Sunrise Nova (Gold Allure), Keita Tosaki, svůj výborný závěr z konce pole a podíváme se až na dvouleté.

V kyotském Daily Hai Nisai Stakes (gr.2, 1600m, 2) patřil doběh potomkům pětinásobného gr.1 vítěze na distancích 1600 a 2000m a nyní předního plemeníka Daiwa Major (Sunday Silence), když favorizovaný Admire Mars porazil prakticky start-cíl z druhé pozice jetou klisnu Meisho Shobu. Začátek byl vlažný a vystupňovaný závěr, s poslední čtyřstovkou za 22,3 , již nemohl příliš vylepšit jen průměrný čas 1:35,4. Nicméně Admire Mars zůstává ve třech startech neporažený, jeho pedigree je založené na úspěšné kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, s trojnásobným inbreedingem na Halo a čtyřmi northerndancerovskými větvemi v pozadí. V Irsku narozená matka vítěze vyhrála mílovou gr.3 ve Francii.

Gr.3 handicap ve Fukushimě ponecháme stranou a budeme se věnovat nedělnímu vrcholu v Kyotu, který patřil klisnám a jejich střetnutí v Queen Elizabeth II Cupu (gr.1, 2200m, 3+kl). Dostih vynechaly vítězka trojkoruny Almond Eye (Lord Kanaloa), připravovaná na Japan Cup a o rok starší Deirdre (Harbinger), jejímž cílem je prosincový mítink v Hongkongu. Favoritkou byla loňské vítězství obhajující 4 l. Mozu Katchan (Harbinger) a hodně sázejících drželo palce 4 l. Lys Gracieux (Heart´s Cry), která byla v gr.1 dostizích již čtyřikrát těsně druhá, i když to pro ní tentokrát vypadalo trochu dlouhé. Dostih vodila podle očekávání loni druhá 5 l. Crocosmia (Stay Gold), vystupňovala tempo do poslední osmistovky a když se za ní na začátku cílové roviny objevila z pozice jetá Mozu Katchan vypadalo to chvíli na opakování historie. Stále výborně jdoucí Crocosmia tentokrát ovšem nedávala Mozu Katchan šanci a její sen o vítězství se rozplynul až v posledních 100m. kde ji dostihla z druhé poloviny pole letící Lys Gracieux a na čáře porazila o krk. Vítězce udělal perfektní dostih hodně trpělivý Joao Moreira, který zatím pendluje mezi Hongkongem a Japonskem, protože pro trvalou japonskou licenci neudělal psaný test. O tři délky zpět udržela Mozu Katchan třetí místo o dva krky před 4 l. Red Genova (Symboli Kris S) a 3 l. Normcore (Harbinger), ale ještě osmá v cíli byla jen o další krk, nos a krk zpět. Čas 2:13,1 mohl být rychlejší, ale odpovídá taktickému rozložení tempa Crocosmie, které nemohlo ohrozit rekord 2:11,2 To the Victory (Sunday Silence) z roku 2001. Lys Gracieux, malá klisna s dlouhou akcí, ukázala svůj dobrý závěr v poslední šestistovce za 33,8 a gr.1 triumf si již více než zasloužila, protože ke špičce klisen patří od začátku své kariéry. Má pedigree založené na spojení linie Sunday Silence s větví Arc vítěze Sea Bird, linie Native Dancer, se zajímavým trojnásobným inbreedingem na Lyphard a čtvrtou větví linie Northern Dancer, jdoucí přes Sadler´s Wells. V pedigree matky, trojnásobné listed vítězky ve Francii, je významný také inbreeding na Arc vítěze Mill Reef , který koresponduje s prominentním postavením jiné nasrullahovské větve, jdoucí přes dalšího Arc vítěze Tony Bin, v pedigree samotného Heart´s Cry.

Další sobota patřila opět dvouletým v Tokyo Sports Hai Nisai Stakes (gr.3, 1800m, 2) a dostih papírově vypadal jako odveta za zářijový Sapporo Nisai Stakes (gr.3), ve kterém Nishino Daisy (Harbinger) chytil na cílové čáře netakticky jetého Naimama (Danon Ballade) a šanci měl mít také Agulhas (Black Tide), kterého Naimama předtím porazil v menším stakes dostihu. Sázející ovšem tuto formu zcela ignorovali a jmenovaní odskočili v hodně lákavých kurzech 37,47 a 33:1. Ve velmi rychlém dostihu měl Naimama kolizi 400m před cílem a vypadl z pozice, pak se i ostatní blízko tempa jetí koně začali zastavovat a přišli koncovkáři, v jejichž souboji porazil Nishino Daisy, jetý opět Masaki Katsuurou o nos Agulhase, když Vin de Garde (Deep Impact) a Velox (Just a Way) byli jen o hlavu a nos zpět. Těsný doběh nebývá známkou kvality, ale Nishino Daisy vyběhl na dvouleté extrémně rychlý čas 1:46,6 a mimo druhého místa při debutu své další tři starty vyhrál. Jeho pedigree stojí na kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence, s pěti liniemi Northern Dancer v pozadí, včetně inbreedingu na Danzig. Matka ani bába dvojnásobného gr.3 vítěze neukázaly na dráze nic zajímavého.

Ale to byla jen předehra k nedělnímu Kyotu a střetnutí elitních mílařů v Mile Championship (gr.1, 1600m, 3+), na startu s obhájcem loňského vítězství 4 l. Persian Knight (Harbinger), který byl letos sice dobře druhý v 2000m Osaka Hai (gr.1), ale na svých distancích v Yasuda Kinen (gr.1) a pak v říjnovém trialu neprošel v závěru hradbou soupeřů. V červnovém Yasuda Kinen 4 l. Mozu Ascot (Frankel) překvapivě chytil na čáře 4 l. bělku Aerolithe (Kurofune), ale pak stejně překvapivě prohrál v gr.2 trialu, zatímco Aerolithe zaběhla skvělý dostih start-cíl v Manichi Okan (gr.2), ve kterém porazila 3 l. Stelvio (Lord Kanaloa), s jeho raketovým závěrem. A byl tu také 4 l. vítěz klasického Satsuki Sho (gr.1) Al Ain (Deep Impact), který od té doby zaběhl bez vítězství spoustu grupových umístění na tratích 2000-2200m, včetně třetího místa ve zmíněném Osaka Hai, ale jeho trenér byl přesvědčen, že si hřebec říká o zkrácení distance a nízké číslo jeho ofenzivnímu stylu vyhovovalo. Ryan Moore trochu váhavě přešel z vnějšího boxu číslo 15 s Aerolithe do vedení a překvapivě neudával ani pro bělku obvyklé ostré tempo. Aerolithe vedla až na distanci, kde přes ní přešel z druhé pozice jetý Al Ain a vypadal v tu chvíli na vítězství, ale v posledních 50m ho přesprintovala po bariéře útočící dvojice Stelvio - Persian Knight, v jejichž souboji měl Stelvio počáteční poziční výhodu a porazil marně dotahujícího Persian Knight o hlavu. Al Ain doběhl o 1 ¼ délky zpět, hlavu a krk před 3 l. dubnovým gr.2 vítězem Katsuji (Deep Impact) a 5 l. vítězem zářijového gr.3 handicapu Mikki Glory (Deep Impact), kteří měli z konce pole nejrychlejší poslední šestistovku za 33,4. V sedle vítěze prokázal velký taktický přehled hostující William Buick, který včas odhadl, že tempo Aerolithe není dostatečně rychlé a podržel Stelvia na dohled čela, ačkoliv ten jinak chodí z druhé poloviny pole. Čas 1:33,3 není nic moc a je daleko od rekordu 1:31,5 Danon Shark (Deep Impact) z roku 2014. Stelvio neběžel špatně příliš dlouhé gr.1 klasiky Satsuki Sho a Tokyo Yushun, ale míle je zjevně jeho doména a hřebec je druhým gr.1 vítězem v prvním tříletém ročníku skvělého sprintera/mílaře Lord Kanaloa (King Kamehameha), vedle trojkorunované klisny Almond Eye. Jeho pedigree je založené na opakování kombinace Mr.Prospector x Northern Dancer, s pěti northerndancerovskými liniemi v backgroundu a jeho matka byla třetí v jednom z jarních trialů tříletých klisen, který má nyní gr.3 status.

Poslední sobotu v měsíci čekala dvouleté ještě delší distance v Kyoto Nisai Stakes (gr.3, 2000m, 2) a zezadu Joao Moreirou jetý favorit Courageux Guerrier (King Kamehameha) přešel v cílové rovině do vedení a bez větších problémů za sebou udržel o ½ délky Breaking Dawn (Victoire Pisa), v rychlém čase 2:01,5. Courageux Guerrier tak podtrhl formu Nishino Daisy, za kterým doběhl o ½ délky třetí v Sapporo Nisai Stakes (gr.3). V pedigree vítěze vidíme základní kombinaci Mr.Prospector x Roberto, s inbreedingem 4x4 na Nureyev a celkem čtyřmi větvemi linie Northern Dancer v backgroundu. To by ovšem bylo trochu zjednodušení zajímavé struktury. Pedigree matky totiž stojí na klasickém spojení dvou nejsilnějších větví Roberto x Sunday Silence linie Hail to Reason 4x4 a její otec Tanino Gimlet, vítěz derby, je 3x4 prochován na Ribotova syna Graustark, jehož třetí prezenci v celkovém pedigree přináší syn Prove Out. Jen průměrná výkonnost na dráze této klisně nebrání v úspěšné kariéře v chovu a Courageous Guerrier je již druhý gr.3 vítěz z jejích čtyř startujících potomků.

Tento měsíc uzavřeli program v Kyotu sprinteři v nedělním Keihan Hai (gr.3), ve kterém jistě zvítězil z pozice jetý 3 l. Danon Smash (Lord Kanaloa), Yuichi Kitamura, za solidních 1:08,0 a dostih stojí za pozornost, protože Danon Smash byl slibný dvouletý, doběhl na tabuli ve Futurity Stakes (gr.1), ale letos našel formu až se zkrácením distance v závěru sezóny a může být příští rok hodně dobrý. Ale my se přesuneme do Tokia, protože středem pozornosti všech turfmanů tam byl tentýž den Japan Cup (gr.1, 2400m, 3+), jehož startovní listina byla poznamenána nečekanou absencí celé špičky tříletých hřebců a stejně nečekanou absencí nedávného vítěze Tenno Sho – Autumn (gr.1) 4 l. derby vítěze a v Japan Cupu druhého Rey de Oro (King Kamehameha). Favoritkou 14:10 byla 3 l. vítězka trojkoruny klisen Almond Eye (Lord Kanaloa) a jejími velkými soupeři byli starší hřebci, druhý z derby a letošní vítěz Osaka Hai (gr.1) 4 l. Suave Richard (Heart´s Cry), se zjevně rostoucí formou tempový vítěz loňského St.Leger - Kikuka Sho (gr.1) 4 l. Kiseki (Rulership), naposledy blízko třetí v pro něj krátkém Tenno Sho – Autumn a v  rychlém dostihu se dalo očekávat výrazné zlepšení od obhájce loňského vítězství 6 l. Cheval Grand (Heart´s Cry), který měl doposud podobnou přípravu i výsledky jako v minulém roce, včetně umístění za peníze v gr.2 předzkoušce, tentokrát za 5 l. vítězem Kikuka Sho (gr.1) a Arima Kinen (gr.1) Satono Diamond (Deep Impact), který tím snad nechal dýchací potíže za sebou. Z hostů vypadal papírově 4 l. Capri (Galileo), nedávno na tabuli v Prix de l´Arc de Triomphe (gr.1) umístěný vítěz Irish Derby (gr.1) a St.Leger (gr.1), lépe než letos dvakrát gr.1 umístěný 6 l. Thundering Blue (Exchange Rate), ale oba šli na start s vysokými kurzy. Velmi rychlé tempo udával od startu Kiseki, za kterým nečekaně blízko čela seděla na bariéře Almond Eye, zatímco Suave Richard a Cheval Grand byli schovaní ve středu pole, sledovaní Satono Diamond. Kiseki začal 1600m za 1:34,8 , pokračoval 2000m mezičasem 1:57,2 a do stoupání k distanci šel stále ve velkém stylu, ale od začátku cílové roviny už bylo naprosto zřejmé, že Christophe Lemaire v sedle Almond Eye pouze čeká na správný moment a ten přišel 300m před cílem, kdy klisnu vytáhl od bariéry a Almond Eye s minimem pobídek hladce rozhodla dostih ve svůj prospěch o 1 ¾ délky. Až o 3 ½ délky zpět třetí Suave Richard za sebou udržel o krk Cheval Grand a o další 2 délky zpět prohrál na čáře Satono Diamond páté peníze o krk s  gr.2 vítězem Mikki Swallow (Tosen Homareboshi), který přišel z konce pole a měl nejrychlejší poslední šestistovku za 33,9. Almond Eye je druhou tříletou klisnou v historii, která Japan Cup dokázala vyhrát, když tou první byla v roce 2012 také trojkorunovaná Gentildonna (Deep Impact), která zopakovala svůj triumf i v roce 2013. Almond Eye navíc skoro neuvěřitelným časem 2:20,6 výrazně překonala dosud rekordní čas 2:22,1 Alkaased (Kingmambo) z roku 2005 a připsala si šesté vítězství ze svých sedmi životních startů, když pouze při loňském debutu doběhla druhá. Po jejím čtvrtém gr.1 vítězství v řadě si můžeme zopakovat, že má pedigree založené na kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, přesněji King Kamehameha x Sunday Silence, s inbreedingem na Nureyev a vlastně pěti northerndancerovskými liniemi v backgroundu. Její matkou je vítězka dostihu s dnešním statusem gr.1, umístěná ve dvou klasických dostizích klisen Oaks a Shuka Sho a bábou nestartovavší ¾ sestra špičkových synů Northern Dancera a úspěšných plemeníků Try My Best a El Gran Senor. Je nutné zdůraznit, že i Kiseki má pedigree založené na stejné kombinaci a že oba synové šampion plemeníka King Kamehameha (Kingmambo), Lord Kanaloa i Rulership, začali své kariéry v chovu výtečně. Lord Kanaloa měl skvělý měsíc se dvěma  gr.1 triumfy, grupovým double poslední neděli a dalším grupovým vítězstvím mezi dvouletými. Za poznámku stojí, že Capri a Thundering Blue měli od startu problém akceptovat tempo a vůbec se nedostali do dostihu. Oba měli přitom rating 119, který ani sázející nebrali vážně, zatímco Almond Eye šla na start s konzervativním japonským ratingem 115, jako obvykle nejméně o 5 lb podhodnoceným proti inflačním známkám zbytku světa.

Jan Schulmann    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking