arima kinen 18Prosinec přináší japonským turfmanům pět gr.1 střetnutí, ke slovu přijdou nejprve elitní pískaři, velkou pozornost na sebe poutají nejdůležitější dostihy dvouletých a jako obvykle velmi populární Arima Kinen, protože startovní listinu ovlivňují i hlasy fanoušků. Ale to samozřejmě není zdaleka vše a technické výsledky i záznamy všech grupových dostihů najdete jako obvykle zde a nesmíme zapomenout ani na tradičně silnou ekipu japonských koní na hongkongském mítinku.


První sobotu nepotěšil diváky v Nakayamě škrt hvězdy ultra vytrvaleckých distanci 7 l. Albert (Admire Don), trojnásobného vítěze Stayers Stakes (gr.2, 3600m, 3+) z let 2015-2017 a dostih tak dost ztratil na zajímavosti. Atraktivnější podívanou i výsledek nabídl patrně Challenge Cup (gr.3, 2000m, 3+) v Hanshinu a vítězství 4 l. Air Windsor (King Kamehameha), v jehož sedle zahájil úspěšný víkend Mirco Demuro. Hřebec byl totiž dosud opatrně menežován od malých dostihů až na grupovou úroveň, přičemž od září 2017 neupadl z raz-dva v devíti startech, z nichž šest vyhrál, z toho poslední čtyři v řadě, tentokrát za rychlých 1:58,3. Ale vrchol víkendu patřil v neděli na závodišti Chukyo pískařům v Champions Cupu (gr.1, 1800mD, 3+), ve kterém chyběl na startu obhájce prvenství a držitel loňského gr.1 double February Stakes a Champions Cup 5 l. Gold Dream (Gold Allure) a tak byl desetinovým favoritem šampion tříletek a mimo jiné vítěz Japan Dirt Derby(L) Le Vent Se Leve (Symboli Kris S), který ostatně naposledy porazil Gold Dreama o délku v říjnovém Mile Championship(L) na regionálním závodišti Morioka. Dostih vodila od startu 4 l. vítězka JBC Ladies Classic (Jpn gr.1) Ange Desir, jedna z pouhé hrstky potomků Deep Impacta, kterým se více daří na písku a za ní seděl na bariéře Le Vent Se Leve. S příchodem do cílové roviny vypadal zavřený, ale když ho Mirco Demuro s trochou štěstí dostal z pasti nebylo o vítězi pochyb. Le Vent Se Leve zvítězil jistě o 2 ½ délky před 6 l. outsiderem Westerlund (Neo Universe), který závěrem po bariéře z úplného konce pole chytil o krk šancového 4 l. Sunrise Soar (Symboli Kris S) a Ange Desir ještě uhájila čtvrté místo. Japonské pískové povrchy obsahují méně jílovitého pojidla než je například v USA běžné, jsou tudíž mimo jiné hlubší a nemusí být snadné se jim přizpůsobit, jak se přesvědčil z USA hostující 4 l. gr.1 vítěz Pavel (Creative Cause), který absolvoval dostih v dobré pozici, ale v cílové rovině ztrácel a doběhl poslední. Časem 1:50,1 vyrovnal Le Vent Se Leve rekordní zápis Gold Dreama z loňského roku a je dnes už nepochybně velkým pískovým esem, když z osmi životních startů sedm proměnil ve vítězství a jen při letošním debutu doběhl druhý. Jeho pedigree je postavené na populární kombinaci Roberto x Sunday Silence, dvou prominentních větví linie Hail to Reason, jejíž další vliv přináší do pedigree 3x5 inbreeding na Roberto. V USA odchovaný Symboli Kris S (Kris S) zopakoval v letech 2002 a 2003 gr.1 double Tenno Sho – Autumn a Arima Kinen a mezi těmito triumfy byl vždy třetí v Japan Cupu, což napravil vítězstvím jeho syn a nyní mladý plemeník Epiphaneia. Matka Le Vent Se Leve byla na dráze užitečná, i když se ve stakes společnosti neprosadila a za zmínku stojí, že je dcerou Satsuki Sho (gr.1) a Tokyo Yushun (gr.1) vítěze Neo Universe (Sunday Silence), který má jako mateřský otec na svém kontě i trávovou hvězdu Aerolithe (Kurofune) a který dal tentokrát i druhého v cíli.

Zatímco Mirco jezdil následující víkend v Hongkongu, přišel ke slovu Cristian Demuro. V sobotu vyhrál po dramatické bitvě o nos s tříletým Gibeon (Deep Impact) Chunichi Shimbun Hai (gr.3, 2000m, 3+H) v Chukyu a hřebec tak i s relativně vysokou vahou potvrdil své druhé místo z NHK Mile Cupu (gr.1). V nedělním střetnutí špičkových dvouletých klisen v Hanshin Juvenile Fillies (gr.1, 1600m, 2 kl), chyběla již mezi přihlášenými Gran Alegria (Deep Impact), mířící o týden později do Futurity Stakes (gr.1) proti hřebcům a pozici favoritky tak zaujala gr.3 vítězka Danon Fantasy (Deep Impact), která byla za Gran Alegria druhá při jejich debutu. Jejími největšími soupeřkami měly být Schon Glanz (Deep Impact), polosestra vítězky tohoto dostihu a později i Oaks Soul Stirring (Frankel) a za ní v gr.3 blízko druhá Beach Samba (Kurofune) a také ve dvou startech neporažená listed vítězka Chrono Genesis (Bago). Tohle jsou všechno klisny s dobrým závěrem a tak v rychlém dostihu seděly schované vzadu, přišly s útokem na vnější straně pole a v posledních 100m ovládly doběh. Cristian Demuro vymanévroval včas Danon Fantasy do volné stopy a ta v třistametrovém souboji udržela Chrono Genesis o ½ délky za sebou, když Beach Samba ztrácela na třetím místě pouhý krk. Yutaka Take nemohl dlouho nalézt cestu mezi soupeřkami a v koncovce hodně rychlá Schon Glanz byla jen čtvrtá o ¾ délky zpět. Tabuli doplnila outsiderka Pourville (Le Havre), nejlepší z klisen jetých z pozice. Čas 1:34,1 je rychlý, i když rekord 1:33,1 drží Vodka (Tanino Gimlet) z roku 2006, sedminásobná gr.1 vítězka, jejíž dcera Tanino Mission (Invincible Spirit) doběhla nyní ve svém druhém životním startu sedmá za Danon Fantasy, která vyhrála i třetí ze svých čtyř startů. Pedigree vítězky je založené na spojení linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Grey Sovereign, jdoucí přes skvělého bělouše Caro a jeho vnuka, argentinského šampiona Not for Sale (Parade Marshal), s inbreedingem 4x5 na Lyphard. Matka vyhrála v rodné Argentině na písku dvakrát gr.1 a celkem 8 z 10 startů.

Tentýž den také startovala početná japonská ekipa na velkém mezinárodním mítinku v Hongkongu a dobré výsledky udělaly klisny, zatímco výkony hřebců zůstaly za očekáváním. Čtyřletá Lys Gracieux (Heart´s Cry), většinu své kariéry menežovaná na distancích 1600-2000m, nalezla pod Joao Moreirou nezvyklou dávku vytrvalosti a po domácím vítězství v 2200m Queen Elizabeth II Cupu (gr.1) zaběhla výborný dostih v 2400m HK Vase (gr.1). Na distanci možná dostala na okamžik svůj nos do čela, ale posledních 100m už bylo příliš a v cíli byla o krk druhá, což je její páté druhé místo v dostihu gr.1. O tempo dostihu se jako obvykle starala 5 l. Crocosmia (Stay Gold), ale neukázala své ostré zrychlení v poslední osmistovce a doběhla mezi poraženými. Pětileté Vivlos (Deep Impact) se v zahraničí daří v poslední době lépe než doma a tentokrát přišla druhá v HK Mile (gr.1), kde byl ještě pátý 4 l. Persian Knight (Harbinger), který měl hodně nepovedený dostih z vysokého čísla 14 a nedařilo se 4 l. Mozu Ascot (Frankel). V 2000m HK Cupu (gr.1) byli spolufavority 4 l. klisna Deirdre (Harbinger) a její vrstevník Sungrazer (Deep Impact), ale pomalý dostih a sprinterský závěr není nic pro ně a doběhli na druhém a čtvrtém místě. Tohle nevyhovovalo ani 7 l. Staphanos (Deep Impact), který tady zaběhl mnohokrát velmi dobře, ale tentokrát se mezi poraženými rozloučil s dostihovou kariérou. Start HK Sprint (gr.1) poznamenaly komplikace, 5 l. Fine Needle (Admire Moon) nezvládl příliš dlouhé čekání v boxu a vysoké číslo mu také nepomohlo, takže skončil mezi poraženými. Všechny čtyři dostihy vyhráli domácí, nedařilo se evropským koním a pěkný flastr si odvezl William Buick, jehož hodně nebezpečnou jízdu v HK Vase ocenili rozhodčí pokutou zhruba 60.000 Kč a šesti týdny odnětí licence.

Další víkendový program zahájily klisny ve velmi dobře obsazeném sobotním handicapu Turquoise Stakes (gr.3, 1600m, 3+kl) v Nakayamě a zaběhly rychlý dostih s dramatickou koncovkou, ve které se prvních jedenáct klisen vešlo na dvě délky. Třetí letošní grupový úspěch si s nejvyšší vahou v poli připsala 4 l. Miss Panthere (Daiwa Major), kterou Norihiro Yokoyama schoval v druhé vlně na bariéře, 300m před cílem se šikovně protlačil ven a Miss Panthere předvedla rasantní závěr, který jí vynesl vítězství o ½ délky v rychlém čase 1:32,7. Klisna vyhrála v závěru loňské a v začátku letošní sezóny čtyři dostihy v sérii, končící vítězstvím v gr.2, pak byla blízko na tabuli ve Victoria Mile (gr.1), neprostála další dva delší starty, ale zpět na míli byla ve svém živlu. Její pedigree je postavené na úspěšné kombinaci Sunday Silence x Roberto, tedy dvou větví Hail to Reason 4x5, s inbreedingem na Northern Dancer a její matka byla po maiden vítězství na tabuli v menším stakes dostihu.

V neděli byli středem zájmu dvouletí v hanshinském Futurity Stakes (gr.1, 1600m, 2 hř a kl), ve kterém se trojici prominentních hřebců, ve třech startech neporaženým gr.2 vítězům Fantasist (Lord Kanaloa) a Admire Mars (Daiwa Major) a také gr.3 vítězi Cadence Call (Lord Kanaloa), který s Admire Mars jen těsně prohrál při jejich debutu, postavila klisna Gran Alegria (Deep Impact), ve dvou startech neporažená gr.3 vítězka, která dokonce odskočila jako 15:10 favorit, protože sázející zjevně zapomněli, že porazit hřebce 38 let žádná klisna nedokázala. Gran Alegria odskočila z nízkého čísla na druhou pozici, sledovaná Admire Mars a Fantasist se z vnějšího boxu propracoval zhruba o dvě délky za něj. V posledních metrech zatáčky již začal Mirco Demuro Admire Mars jezdit, zatímco Lemaire v sedle klisny seděl zdánlivě s plnýma rukama. Důrazně pobízený hřebec ovšem ukázal bojovné srdce, dokázal přejít do těsného vedení, setřást klisnu 100m před cílem, kde dostih rozhodl a zvítězil jistě o 2 délky. Gran Alegria neudržela v závěru druhé místo, poražena o ½ délky outsiderem Kurino Gaudi (Screen Hero), v barvách „Maneko Japan“. Fantasist měl stejně rychlou poslední šestistovku jako vítěz a přišel o 1 ½ délky zpět čtvrtý, ale míle pro něj může být dlouhá a tabuli doplnil hodně zkušený Deep Diver (Black Tide) ve svém sedmém startu. Čas vítěze 1:33,9 je samozřejmě rychlý, ale vyrovnaný rekord Danon Premium (Deep Impact) z loňského roku je o 0,6s lepší. Nyní ve čtyřech startech neporažený Admire Mars má pedigree založené na úspěšné kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, s trojnásobným inbreedingem na Halo a čtyřmi northerndancerovskými větvemi v pozadí. V Irsku narozená matka vítěze vyhrála mílovou gr.3 ve Francii. Zatímco předchozí dva víkendy přinesly grupové double žokejům, tentokrát dosáhl stejného výsledku šampion mílař a přední plemeník Daiwa Major (Sunday Silence). Pětinásobný gr.1 vítěz, vyhrál mílové Yasuda Kinen a dvakrát Mile Championship, ale také klasické 2000m Satsuki Sho, což na téže distanci potvrdil v Tenno Sho – Autumn o dva roky později. Nicméně v japonském chovu hraje roli speed sire, když si vede dobře s dvouletými a jeho grupoví vítězové jsou úspěšní nejdále na 1600m.

Daiwa Major vlastně dosáhl o pár dní později hattricku, když jeho prominentně jetý syn Nova Lenda vyhrál o hlavu pískařského zimního favorita Zen-Nippon Nisai Yushun (L, 1600mD,2) na závodišti Kawasaki, v sedle s Yuichi Kitamurou. Daiwa Major nemá na písku mnoho startujících, ale stakes kalibru byla na tomto povrchu i starší sestra Nova Lendy, ačkoliv jejich matka byla na dráze jen průměrná. Tentokrát jde v pedigree o opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, se třemi výraznými liniemi Northern Dancer na klíčových pozicích a s inbreedingem na Turn-to. Nova Lenda byl ve svém prvním startu zadržen, ale další tři vyhrál. Nezapomeňte, že Sunday Silence (Halo) je vnukem Hail to Reason (Turn-to), bude to důležité hned v dalším odstavci.

Dobrá společnost mílařů se sešla následující sobotu na startu Hanshin Cupu (gr.2, 1400m, 3+), ale děštivé počasí a výsledná měkká dráha znamenala konec nadějí řady šancových koní a z nízkého čísla se start-cíl se prosadila 5 l. Diana Halo (King Halo), jetá Yuji Hishidou, v pomalé dráze odpovídajícím čase 1:21,1. Možná bych komentář k tomuhle dostihu jinak přeskočil, ale Diana Halo je dcerou jednoho z posledních Mohykánů linie Lyphard, sprintera/mílaře King Halo (Dancing Brave) a z hlediska analýzy pedigree je velmi zajímavá, mimo jiné v relaci s poznámkami k pedigree Nova Lendy. Pedigree King Halo stojí na opakování kombinace Northern Dancer x Turn-to, se třemi větvemi linie Turn-to na těch třech klíčových pozicích, včetně inbreedingu na Secretariatova polobratra Sir Gaylord. Tatáž koncepce se znovu se opakuje v pedigree samotné Diany Halo, jejíž pedigree je postavené na opakování kombinace Northern Dancer x Hail to Reason, se třemi větvemi linie Hail to Reason, na předmětných třech klíčových pozicích. Mimo celkem pěti větví linie Turn-to strukturu doplňují další dvě větve Northern Dancer. Všimněte si, že to je vlastně jen obrácená hra s afinitou stejných linií jako v pedigree Nova Lendy. Matka vítězky na dráze nic zajímavého nepředvedla, ale Diana Halo zaběhla v minulé sezóně sérii čtyř sprinterských vítězství, kulminující v gr.3 a pak letos na jaře porazila v 1400m gr.3 pozdějšího gr.1 vítěze Mozu Ascot (Frankel), takže její triumf v gr.2 není tak překvapivý.

V neděli přišlo navzdory deštivému počasí přes 100 000 diváků v Nakayamě na Arima Kinen (gr.1, 2500m, 3+), třetí a poslední díl velké podzimní gr.1 série, začínající 2000m říjnovým Tenno Sho - Autumn a pokračující 2400m listopadovým Japan Cupem, ve které si obtížný hattrick připsal naposledy 4 l. Zenno Rob Roy (Sunday Silence) v roce 2004 a triumf korunoval rekordním časem v Arima Kinen 2:29,5. Ani letos o hattrick nešlo, protože vítěz Tenno Sho – Autumn a nyní favorizovaný 4 l. derby vítěz Rey de Oro (King Kamehameha) Japan Cup vynechal. Jeho největšími soupeři byli tentokrát 4 l. vítěz St.Leger a výborný tempař Kiseki (Rulership), třetí v Tenno Sho – Autumn a pak druhý v Japan Cupu a za ním tehdy čtvrtý loňský vítěz Japan Cupu a třetí z Arima Kinen 6 l. Cheval Grand (Heart´s Cry). S výjimkou ve dvou klasikách na tabuli umístěného Blast Onepiece (Harbinger), bohužel chyběla znovu na startu celá špička ročníku tříletých hřebců. Japonci Vánoce příliš neslaví, ale pohádková nálada zjevně zapůsobila na majitele 7 l. Oju Chosan (Stay Gold) a když se hřebec objevil mezi přihlášenými do Arima Kinen bylo jasné, že ho hlasy stejně naladěných fanoušků dostanou na startovní listinu. Oju Chosan vypadal totiž ve dvou letech jako opravdový lenochod a tak byl zaskákán, což je v Japonsku hodně okrajová záležitost a málokterý majitel je ochoten o něčem takovém vůbec uvažovat. Nicméně Oju Chosan si nevedl na překážkách špatně, jako pětiletý v létě 2016 opravdu přišel do formy a do dubna 2018 vyhrál s přehledem devět velkých steeplechase v nepřetržité sérii. V tréninku už jako lenochod nevypadal a tak se majitel rozhodl vrátit na rovinu a Oju Chosan pod Yutakou Take vyhrál další své dva starty na hranici stakes úrovně, mimo jiné 2400m za velmi slušných 2:25,0. Pěkná story, ale jen vánoční zázrak mu mohl v této společnosti pomoci k dalšímu úspěchu, ačkoliv ho v zázrak věřící příznivci poslali na start v absurdně nízkém kurzu. Do čela dostihu se po pár set metrech propracoval z vnějšího čísla Kiseki a vodil s náskokem několika délek před dvojicí Oju Chosan a 5 l. Takarazuka Kinen (gr.1) vítězem Mikki Rocket (King Kamehameha), zatímco Blast Onepiece a za ním Rey de Oro byli schovaní ve středu pole, sledovaní po pomalém startu postupně polepšeným Cheval Grand a začali se tlačit dopředu až v poslední zatáčce. Kiseki vedl ještě 100m před cílem, ale obíhání pole po startu ho nějaké síly stálo a neměl šanci odrazit speedové soupeře, z nichž Blast Onepiece využil lepší pozice do finiše a porazil o krk dotahujícího Rey de Oro, který měl nejrychlejší poslední šestistovku a nechal za sebou o 1 1/4 délky zpět opět třetího Cheval Grand. Mikki Rocket vydřel čtvrté místo před houževnatě bojujícím Kiseki. Oju Chosan za obtížných podmínek těžil ze své vytrvalosti, zaběhl velmi dobrý dostih a byl v cíli devátý. V sedle Blast Onepiece, který na měkké dráze vyběhl čas 2:33,2 , dosáhl Kenichi Ikezoe rekordního čtvrtého vítězství v Arima Kinen, po triumfech s Dream Jouney 2009 a Orfevre 2011 a 2013. Další velké vítězství slavila stáj Silk Racing Co., v jejíž barvách vyhrála o měsíc dříve trojkorunovaná Almond Eye (Lord Kanaloa) Japan Cup. Blast Onepiece absolvoval teprve svůj sedmý start, z nichž pět vyhrál a byl čtvrtý v St.Leger a pátý v Derby. Jeho pedigree je založené na opakování kombinace Northern Dancer x Native Dancer, ve variantě s větví Mr.Prospector, přičemž northerndancerovských linií je v pedigree celkem osm (Danzig, dvakrát Nijinsky, Lyphard, Shareef Dancer, Nureyev, Try My Best a jeho bratr El Gran Senor). Matka vítěze vyhrála na stakes úrovni jako dvouletá a byla na tabuli v Hanshin Juvenile Fillies (gr.1), ovšem později se jí už tak nedařilo, což je stejný trend, který ukázala v gr.3 umístěná bába. Všimněte si jak velkou roli hraje v doběhu šampion plemeník King Kamehameha (Kingmambo), otec matky vítěze, otec druhého a čtvrtého v cíli a pátý je jeho vnuk.

Tečku za grupovým programem roku 2018 na trávě udělali 28.12. dvouletí v Hopeful Stakes (gr.1, 2000m, 2 hř a kl) v Nakayamě, do kterého jako horký favorit odskočil ve dvou startech neporažený 1800m listed vítěz Saturnalia (Lord Kanaloa), přestože s hodně dobrou formou šli do dostihu Nishino Daisy (Harbinger), dvojnásobný 1800m gr.3 vítěz, za ním naposledy v cíl-fotu o hlavu a nos třetí koncovkář Vin de Garde (Deep Impact) nebo Breaking Dawn (Victoire Pisa), po vítězném debutu druhý v rychlé 2000m gr.3 a také 2000m stakes vítěz Admire Justa (Just a Way). Dostih vodil outsider Cosmo Calendula (Novellist) a po vlažném začátku vystupňoval od poloviny dostihu tempo, sledován favority, s výjimkou Vin de Garde, který by schovaný vzadu. V zatáčce se pole sevřelo nástupem koní zvenčí, Admire Justa se posunul ve druhé stopě do vedení, zatímco Saturnalia a za ním Nishino Daisy byli zavření na bariéře, nemohli nikam a ztráceli pozici. U distančního mezníku se ovšem Saturnalia dokázal protáhnout z pasti ven a pak už zcela hladce porazil Admire Justa o 1 ½ délky, když o ¾ délky zpět třetí Nishino Daisy měl stejně dobrý závěr jako vítěz, ale poziční ztrátu ze zatáčky nemohl dohonit. O další 1 ½ délky za ním se Cosmo Calendula zachránil v cíli čtvrtý o nos před Breaking Dawn a hlavu před Vin de Garde, který našel pozdě cestu polem. Pedigree nyní ve třech startech neporaženého Saturnalia je založené na kombinaci Mr.Prospector resp. King Kamehameha x Sunday Silence, když z šesti větví linie Northern Dancer doplňují dvě základní pattern v 4x5 inbreedingu. Matka vítěze v roce 2005 zaznamenala trávové gr.1 double doma a v USA, když vyhrála Yushun Himba i American Oaks a v chovu si vede výborně, protože Saturnalia je polobratrem vítěze tohoto dostihu z roku 2012 Epiphaneia (Symboli Kris S), který později triumfoval i v St.Leger a Japan Cupu a ¾ bratrem dvou synů šampiona King Kamehameha, Futurity Stakes 2015 vítěze Leontes a Globe Theatre, který byl 2016 v Hopeful Stakes třetí za Rey de Oro (King Kamehameha), v rekordním čase 2:01,3. Saturnalia vyběhl nakonec rychlý čas 2:01,6 a pro zajímavost byl o 0,1s rychlejší než vítěz z roku 2001 Tiger Cafe (Sunday Silence). V sedle vítěze byl Mirco Demuro, který tak vyhrál v tomto měsíci oba největší dostihy dvouletých a na vítězné vlně pokračoval o den později na písku v Tokyo Daishoten (Jpngr.1, 2000mD, 3+), když v sedle 3 l. Omega Perfume (Swept Overboard) porazil favorizovaného 5 l. Gold Dream, jehož otec Gold Allure (Sunday Silence) získal další titul šampiona mezi pískovými plemeníky.

První desítka plemeníků na trávě má složení Deep Impact, Heart´s Cry, Stay Gold, Harbinger, King Kamehameha, Lord Kanaloa, Daiwa Major, Rulership, Manhatta Cafe a Admire Moon, tedy pět špičkových synů Sunday Silence, čtyři hřebci z linie Mr.Prospector a jeden z linie Northern Dancer. Šampionát otců dvouletých má pořadí Deep Impact, Lord Kanaloa, Daiwa Major a nejlepším debutantem je Just A Way (Heart´s Cry) na šestém místě. Šampionem mateřských otců nemůže být samozřejmě nikdo jiný než Sunday Silence. Na šampionátech stojí za podtržení zjevná pozice King Kamehamehy jako otce úspěšných plemeníků, raketový nástup kariéry Lord Kanaloa a vysoký standard Rulership, přičemž řada jeho dalších slibných synů v chovu teprve čeká na první startující. Pro rok 2019 jsou Deep Impact a King Kamehameha i nadále v kategorii private, i když některé prameny uvádějí u Deep Impacta formálně připouštěcí poplatek 40 mil JPY, tedy zhruba 8 mil. Kč. Lord Kanaloa bude připouštět za 3 mil. Kč, Heart´s Cry za 1,6 mil. Kč, Harbinger za 1,2 mil. Kč, stejně jako dvojnásobný klasický vítěz Duramente (King Kamehameha), který měl letos první hříbata. Deep Impact je ročník 2002, přichází do let a letos připustil poprvé od roku 2009 méně než 200 klisen, přesně 197 a o rok starší King Kamehameha, jehož výsledky jsou o to pozoruhodnější, že má od roku 2013 veterinární omezení a připouští relativně malý počet klisen, letos 122, zatímco třeba Lord Kanaloa 294 a Duramente 290. S rozumnou cenou nabízení gr.2 vítěz po King Kamehameha, z top matky po Sunday Silence nebo gr.2 umístěný stakes vítěz po Deep Impact, z rodiny plemeníků Rulerhip a Duramente, u nás domov nenašli a vzhledem ke stavu českého chovu je to asi konec konců pro ně dobře.

Titul šampiona žokejů JRA získal s velkým náskokem Christophe Lemaire (772 startů/215 vítězství) a šampionem mezi trenéry JRA se stal Hideaki Fujivara (301/58).

Jan Schulmann    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking